Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОДАЛЬНА І ТЕМПОРАЛЬНА ТРАНСПОЗИЦІЯ ДІЄСЛІВНИХ ФОРМ

МОДАЛЬНА І ТЕМПОРАЛЬНА ТРАНСПОЗИЦІЯ ДІЄСЛІВНИХ ФОРМ

Назва:
МОДАЛЬНА І ТЕМПОРАЛЬНА ТРАНСПОЗИЦІЯ ДІЄСЛІВНИХ ФОРМ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,62 KB
Завантажень:
25
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Піддубська Інна Валентинівна
УДК 801.559 : 808.3
МОДАЛЬНА І ТЕМПОРАЛЬНА
ТРАНСПОЗИЦІЯ ДІЄСЛІВНИХ ФОРМ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк - 2001


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Донецького національного університету.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор,
академік АН ВШ України
Загнітко Анатолій Панасович,
Донецький національний університет,
завідувач кафедри української мови
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор
Луценко Микола Олексійович,
Донецький національний університет,
кафедра загального мовознавства
та історії мови
кандидат філологічних наук, доцент
Куцова Раїса Адамівна,
Горлівський державний педагогічний
інститут іноземних мов,
кафедра української мови
Провідна установа – Харківський національний університет
ім.В.Н.Каразіна,
кафедра української мови
Захист відбудеться 23 квітня 2001 р. об 11.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.04 із захисту дисертацій при Донецькому національному університеті за адресою: 83055, м.Донецьк, вул.Університетська, 24, конференц-зал.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Донецького національного університету за адресою: 83055, м.Донецьк, вул.Університетська, 24.
Автореферат розісланий 19 березня 2001 року.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради, доктор філологічних наук М.Г.Сенів


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Проблема вивчення модально-темпоральних характеристик мови належить до числа дискусійних проблем лінгвістики як у змістовому плані, так і в аспекті формальних засобів вираження категорій модальності й темпоральності в різних мовах. Вона привертала увагу багатьох науковців (О.В.Бондарка, В.В.Виноградова, Вл.Граб’є, А.В.Добіаша, Є.Кржижкової, О.Леш-ки, М.О.Луценка, О.М.Пєшковського, М.С.Поспєлова, О.О.Потебні, З.Я.Тураєвої, А.Г.Широкової та ін.). В україністиці різні аспекти цієї проблеми знайшли відбиття у працях О.І.Бондаря, С.С.Єрмоленка, І.Р.Вихованця, В.І.Кононенка, В.М.Русанівського, О.С.Шевчук, Н.П.Шумарової та інших дослідників.
У вивченні часової дієслівної транспозиції вже існує певна традиція, вироблена пошуками вітчизняних та зарубіжних науковців. При цьому внутрішній механізм транспозиції, як правило, не з’ясовується або розглядається побіжно, не завжди мотивується характер супровідних конотацій, деякі типи функціонування часових форм, які дослідники кваліфікують як переносні вживання, на наш погляд, не є такими.
Транспозиція способових форм досліджена значно меншою мірою, ніж часових, хоча модальній проблематиці дієслова (особливо семантиці й функціонуванню імператива) останнім часом присвячена значна кількість наукових праць (Л.Д.Дмитрієва, Ю.В.Мельник, О.С.Шевчук, М.О.Луценко, Л.О.Бірюлін, Н.В.Головіна, І.А.Шаронов та ін.). Загалом можна говорити про те, що донедавна в лінгвістиці щодо вивчення переносного вживання форм способів дієслова застосовувався описовий підхід, тобто визначались різні типи модальної метафори із вказівкою на їх образно-експресивну функцію, але без аналізу механізму метафоризації граматичного значення. Винятками в цьому плані є ряд праць (Л.Д.Дмитрієва, М.О.Луценко та ін.), побудованих на матеріалі російської мови. Відсутність ґрунтовних досліджень з проблеми транспозиції дієслівних способів в українській мові спонукає до подальших роздумів і пошуків у цьому напрямі. Оскільки способова модальність виявляється у тісній взаємодії із темпоральністю, нам видається доцільним застосувати комплексний підхід щодо аналізу модальних і темпоральних транспозиційних виявів дієслівних форм в українській мові.
Отже, метою пропонованої дисертації є цілісне, системне дослідження метафоричного функціонування способових та часових форм дієслова, здійснене на матеріалі української мови у комунікативно-прагматичному аспекті.
Досягнення сформульованої мети здійснюється шляхом розв’язання таких завдань:
1) з’ясувати міжкатегорійний характер співвіднесеності модальності, темпоральності, аспектуальності у функціонуванні дієслова як граматичного центра реалізації модально-темпоральних характеристик;
2) визначити систему ядерної спеціалізації дієслівних форм способу й часу;
3) розкрити сутність транспозиції.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: МОДАЛЬНА І ТЕМПОРАЛЬНА ТРАНСПОЗИЦІЯ ДІЄСЛІВНИХ ФОРМ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок