Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОБРАЗ ЧАРІВНОЇ КРАЇНИ В РОМАНАХ ДЖ. Р. Р. ТОЛКІЄНА: ЛІНГВОКОГНІТИВНИЙ АНАЛІЗ

ОБРАЗ ЧАРІВНОЇ КРАЇНИ В РОМАНАХ ДЖ. Р. Р. ТОЛКІЄНА: ЛІНГВОКОГНІТИВНИЙ АНАЛІЗ

Назва:
ОБРАЗ ЧАРІВНОЇ КРАЇНИ В РОМАНАХ ДЖ. Р. Р. ТОЛКІЄНА: ЛІНГВОКОГНІТИВНИЙ АНАЛІЗ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,24 KB
Завантажень:
330
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЛІНГВІСТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ПАВКІН Дмитро Михайлович
УДК 801.73 + 801.82 = 111
ОБРАЗ ЧАРІВНОЇ КРАЇНИ
В РОМАНАХ ДЖ. Р. Р. ТОЛКІЄНА:
ЛІНГВОКОГНІТИВНИЙ АНАЛІЗ
Спеціальність 10.02.04 – германські мови
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі практики англійської мови Черкаського державного університету імені Богдана Хмельницького, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник доктор філологічних наук, професор
ЖАБОТИНСЬКА Світлана Анатоліївна,
Черкаський державний університет
імені Богдана Хмельницького,
кафедра англійської філології,
професор
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
КОЛЕГАЄВА Ірина Михайлівна,
Одеський національний університет
ім. І.І. Мечникова, кафедра лексикології
та стилістики англійської мови,
завідувач кафедри
кандидат філологічних наук, доцент
ІНОЗЕМЦЕВА Ірина Олександрівна,
Київський національний лінгвістичний
університет, кафедра лексикології та
стилістики англійської мови, доцент
Провідна установа Ужгородський державний університет,
кафедра англійської філології,
Міністерство освіти і науки України,
м. Ужгород
Захист дисертації відбудеться “12“ червня_ 2002 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.054.02 Київського національного лінгвістичного університету (03680, МСП, Київ-150, вул. Велика Васильківська, 73)
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Київського національного лінгвістичного університету
Автореферат розісланий “_11_ “ травня_ 2002 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради А.А. Калита
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У реферованій дисертації, яка належить до робіт у галузі семантики художнього тексту, запропоновано лінгвокогнітивний аналіз образу Чарівної Країни у творах Дж.Р.Р. Толкієна, засновника жанру “фентезі”. Чарівна Країна це уявний, вигаданий автором географічний простір (топофон), у межах якого відбуваються сюжетні події.
Дослідження, присвячені семантиці художнього тексту (Ю.М. Лотман, О.П. Воробйова, І.М. Колегаєва, Г.Г. Молчанова, М.Я. Поляков та ін.), наголошують на тому, що художній текст відрізняється від інших текстів експресивністю та розмаїттям способів своєї змістової організації. Важливою складовою семантики таких текстів є представлена мовними засобами система образів, які виконують свою роль у формуванні загального змісту тексту як єдиного цілого (І.В. Арнольд). Відповідно до одного з визначень художнього образу, він є самостійним складним інформаційним фрагментом, у якому поєднані зміст та естетична виразність. Це факт ідеального буття, що зрощений зі своїм матеріальним субстратом, але не збігається з ним (Дж. Міллер, І.Б. Роднянська). З огляду на інформаційну складність художніх образів, опосередкованих мовним “субстратом”, питання щодо їх змісту, призначення в тексті та засобів мовного втілення потребують подальшого дослідження.
Важливу роль у системі образів художнього твору відіграє топофон, або простір (І.Р. Гальперін), який розглядається у ряді лінгвістичних робіт (А.Ф. Немировська, Т.В. Немировська, Н.М. Новикова, О.Є. Фролова). Водночас топофон у текстах “фентезі” залишається поза увагою дослідників. Аналогічно, залишається маловивченим і сам цей порівняно молодий художній жанр, якому поки щоприсвячені поодинокі праці переважно літературознавчого (В.В. Бойніцький, Р.І. Кабасов, О.В. Тихомирова) та філософського (С.Л.Кошелєв) плану. Лінгвістичний аналіз образу Чарівної Країни у творах Толкієна є доцільним у зв’язку з тим, що жанроутворюючу функцію в тексті виконує саме топофон. Образ Чарівної Країни, який зумовлює прагматичну спрямованість тексту, є специфічним за своїм онтологічним і аксіологічним змістом. В дисертації аналіз змісту образу Чарівної Країни здійснено з позицій когнітивної лінгвістики, де досліджуються вербалізовані концептуальні, або мисленнєві, структури. Застосування таких структур для аналізу текстів різних жанрів набуває всебільшого поширення в когнітивній поетиці (M.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ОБРАЗ ЧАРІВНОЇ КРАЇНИ В РОМАНАХ ДЖ. Р. Р. ТОЛКІЄНА: ЛІНГВОКОГНІТИВНИЙ АНАЛІЗ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок