Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ ПРАВОСЛАВНОГО ДУХОВЕНСТВА В УКРАЇНІ (ХІХ –ПОЧАТОК ХХ СТ.)

ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ ПРАВОСЛАВНОГО ДУХОВЕНСТВА В УКРАЇНІ (ХІХ –ПОЧАТОК ХХ СТ.)

Назва:
ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ ПРАВОСЛАВНОГО ДУХОВЕНСТВА В УКРАЇНІ (ХІХ –ПОЧАТОК ХХ СТ.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,62 KB
Завантажень:
202
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Національна академія наук України
Інститут історії України
Степаненко Ганна Володимирівна
УДК [261.5:281.9](477) “18/19”
ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ ПРАВОСЛАВНОГО ДУХОВЕНСТВА В УКРАЇНІ
(ХІХ –ПОЧАТОК ХХ СТ.)
07.00.01 – історія України
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті історії України Національної академії наук України
Науковий керівник доктор історичних наук,
Шип Надія Андріївна,
Українська академія зовнішньої торгівлі, професор
Офіційні опоненти: доктор історичних наук,
Надтока Геннадій Михайлович,
Київський славістичний університет, декан факультету міжнародних відносин;
кандидат історичних наук
Стельмах Сергій Петрович,
Київський національний
університет ім. Т.Г.Шевченка,
доцент кафедри історії Росії
Провідна установа Інститут української
археографії та
джерелознавства
ім. М.С. Грушевського
НАН України
Захист відбудеться “25” жовтня 2002 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.235.01 в Інституті історії України НАН України
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту історії України НАН України (адреса: 01001, Київ, вул. М. Грушевського, 4)
Автореферат розіслано “24” вересня 2002 року.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
доктор історичних наук Гуржій О.І.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність проблеми. З огляду на зміни, що відбуваються протягом останнього десятиріччя практично в усіх сферах нашого життя, українське суспільство все більше звертається до церкви, до традиційної української духовності. За сучасних умов у наукових колах значно поширився інтерес до культурно-просвітницької функції духовенства у суспільному житті. З появою у науковому обігу нових матеріалів, діяльність православної церкви в Україні в ХІХ – на поч. ХХ ст. уявляється не такою однозначною, якою вона вважалась у нещодавньому минулому. Найважливішою складовою участі діячів православної церкви у культурному русі була, безперечно, їхня освітня праця.
З давніх-давен грамотність, освіта українського народу були тісно пов’язані з церквою: майже при кожній парафіяльній церкві існувала школа. Після запровадження кріпосного права на українських землях кількість таких шкіл почала помітно скорочуватись. І лише з другої половини ХІХ ст., коли Російська імперія стала на шлях капіталістичного розвитку, виникла нагальна потреба реформування шкільної системи. Тоді цією галуззю почали опікуватись держава і земства. Поруч із ними діяло православне духовенство. Його представники працювали як у загальноосвітніх початкових школах, так і духовних, випускники яких збільшували відсоток письменного населення України. До того ж на Правобережній Україні, де земств до 1911 р. не існувало, провідну роль у розповсюдженні письменності серед простого народу, особливо в селянському середовищі, відігравали церковні початкові школи.
Освітня діяльність православного духовенства в Україні в період, що досліджується, репрезентувалася мережею загальноосвітніх початкових шкіл, а також духовно-освітніх навчальних закладів, зокрема середніх (духовних семінарій) і нижчих (чоловічих і жіночих духовних училищ).
Об’єктом дисертаційного дослідження є діяльність православного духовенства у галузі народної і духовної освіти з огляду на багатоманітність цього процесу: від заснування церковних шкіл для освіти простого люду до створення духовних навчальних закладів нижчого та середнього ступенів.
Предметом визначено церковнопарафіяльні школи, школи грамоти та недільні школи, а також духовні семінарії та духовні чоловічі й жіночі училища українських єпархій Російської імперії. Насамперед розглядається історія іх реформування, політика владних структур щодо їх становища, внутрішні проблеми їх функціонування, враховуючи викладацький склад, вихованців, матеріальне забезпечення, особливості навчального процесу, загальний рівень пропонованої освіти. Досліджуються також деякі аспекти національно-культурницької діяльності вихованців духовних семінарій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ ПРАВОСЛАВНОГО ДУХОВЕНСТВА В УКРАЇНІ (ХІХ –ПОЧАТОК ХХ СТ.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок