Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ГІДРОНІМІЯ БАСЕЙНУ ВЕРХНЬОГО ДНІСТРА

ГІДРОНІМІЯ БАСЕЙНУ ВЕРХНЬОГО ДНІСТРА

Назва:
ГІДРОНІМІЯ БАСЕЙНУ ВЕРХНЬОГО ДНІСТРА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,86 KB
Завантажень:
293
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НАН УКРАЇНИ
ВЕРБИЧ Святослав Олексійович
УДК 808.3:313.1
ГІДРОНІМІЯ БАСЕЙНУ ВЕРХНЬОГО ДНІСТРА
Спеціальність 10.02.01-українська мова
Автореферат дисертації
на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ - 1998


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у Відділі Лексикології, термінології та ономастики Інституту української мови НАН України
Науковий керівник: | доктор філологічних наук, старший науковий співробітник Желєзняк Ірина Михайлівна.
.Інститут української мови НАН України, головний науковий співробітник.
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, професор Карпенко Юрій Олександрович.
Одеський державний університет ім. І.І.Мечникова, завідувач кафедри української мови
кандидат філологічних наук, доцент Горобець Василь Йосипович. Київський університет ім. Тараса Шевченка,доцент кафедри історії української мови
Провідна установа: | Кіровоградський педагогічний університет ім. В.К.Винниченка Міністерства освіти України,кафедра української мови, м.Кіровоград.
Захист відбудеться “20” січня 1999 року о 14.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Інституті української мови НАН України за адресою:252001, м.Київ-1, вул.Грушевського, 4.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України за адресою: 252001, м.Київ-1, вул.Грушевського,4.
Автореферат розіслано “17” грудня 1998 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук Ажнюк Л.В.


Актуальність дослідження. Одним із найважливіших завдань сучасної топоніміки є етимологічний аналіз географічних назв, і, насамперед, гідронімів, які зберегли архаїку своїх основ, структуру, дериваційні моделі. Особливо це стосується гідронімів старожитніх слов'янських теренів, вивчення яких дозволить наблизитися до з'ясування проблематичного на сьогодні питання про центральний і маргінальний ареали історичної Славії, а також сприятиме етимологізації назв із затемненою семантикою основ. Розв'язання цієї проблеми вимагає загальної гідронімної характеристики тої чи іншої території та етимологічної інтерпретації кожної з досліджуваних назв.
Попередні дослідження з слов'янської гідронімії засвідчили інтерес спеціалістів до регіонального аспекту вивчення водних назв, оскільки такий підхід дає можливість детально проаналізувати визначений реєстр гідронімів, зробивши відповідні лінгвістичні висновки. Водночас, системний історико-етимологічний аналіз гідронімів буде одним із фрагментів на шляхові до створення "Етимологічного словника гідронімів України" і в перспективі - "Етимологічного словника слов'янських гідронімів". У контексті сказаного визріла необхідність комплексного лінгвістичного опису гідронімії Карпатського регіону, одним із архаїчних ареалів якого є басейн Верхнього Дністра. Адміністративно ця територія обмежена частиною Львівської області - від витоків Дністра до впадіння в нього р.Стрий. В основному - це північно-західні райони Львівщини: Дрогобицький, Самбірський, Старосамбірський, частина Городоцького, Пустомитівського й Турківського районів.
Гідронімікон басейну Верхнього Дністра ще не був предметом спеціального вивчення. Частина назв, що тут розглядаються, вже так або інакше вивчалась у працях В.П.Петрова, Ю.О.Карпенка, О.М.Трубачова, Л.Беднарчука, Ю.Удольфа. Окремі назви привертали увагу Т.Лера-Сплавинського, Я.Рудницького, О.Стрижака. Проте спостереження вказаних дослідників не дають достатнього уявлення про всю гідронімію басейну як цілісну систему, а, відповідно, й про її структуру та етнолінгвістичне тлумачення. Отже актуальність етимологічного дослідження гідронімів басейну Верхнього Дністра зумовлюється тим, що Верхня Наддністрянщина в історичному аспекті - це давно й густо заселена територія, яка не знала в нашому тисячолітті значних порушень умов стабільного життя. Це один із найархаїчніших в етнічному, а, отже, мовному й культурному планах східнослов'янських регіонів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ГІДРОНІМІЯ БАСЕЙНУ ВЕРХНЬОГО ДНІСТРА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок