Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Функціонально-семантична категорія потенційності в українській мові

Функціонально-семантична категорія потенційності в українській мові

Назва:
Функціонально-семантична категорія потенційності в українській мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,85 KB
Завантажень:
150
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ І.І. МЕЧНИКОВА
УДК 802.0. - 316.4 : 617.3
СІКОРСЬКА ОЛЬГА ОЛЕКСАНДРІВНА
Функціонально-семантична категорія потенційності в українській мові
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Одеса – 2007
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в Одеському національному університеті імені І.І.Мечникова
Науковий керівник доктор філологічних наук, професор
Бондар Олександр Іванович,
Одеський національний університет іімені І.І.Мечникова завідувач кафедри української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Шинкарук Василь Дмитрович,
Міністерство освіти і науки України
Начальник управління;
 
кандидат філологічних наук, доцент
Нарушевич-Васильєва Оксана Вікторівна,
Одеська національна академія харчових технологій, доцент кафедри українознавства та лінгводидактики
Провідна установа Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, кафедра сучасної української мови, м. Чернівці.
Захист відбудеться 22 березня 2007 р. о 12.30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 41.051.02 в Одеському національному університеті імені І.І. Мечникова за адресою: 65058, Одеса, Французький бульвар, 24/26, ауд. 165а.
З дисертацією можна ознайомитися в Науковій бібліотеці Одеського національного університету імені І.І. Мечникова за адресою: 65082, Одеса, вул. Преображенська, 24.
Автореферат розіслано 21 лютого 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради О.П. Матузкова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Останнім часом в українському мовознавстві з’явилася значна кількість концепцій визначення та опису модальності, у кожній з яких пропонується своє тлумачення категоріального статусу та окреслюється певне коло субкатегоріальних модальних значень. Проте це праці, в яких вивчення категорії модальності, зокрема потенційності, охоплює лише часткові її аспекти. До таких належать дослідження суб’єктивно-модальних форм (часток) у формально-граматичному та семантико-синтаксичному аспекті (В. А. Чолкан), типологічні вияви суб’єктивної модальності в різних мовах (В. М. Ткачук), семантико-синтаксичний опис умовної модальності (Н. П. Руденко), особливості реалізації суб’єктивно-модальних та об’єктивно-модальних значень у структурі об’єктно-з’ясувального висловлення (О. Л. Доценко), аналіз безособово-інфінітивних речень як регулярних модальних реалізацій безособового речення (І. Ю. Шкіцька), конструкцій вольової модальності в офіційно-діловому дискурсі (В. Г. Рогожа).
Системні дослідження у сфері граматики видатних українських лінгвістів: І. Р. Вихованця, А. П. Загнітка, В. М. Русанівського,
К. Г. Городенської, С. Я. Єрмоленко, В. Д. Шинкарука, Н. Л. Іваницької, Н. В. Гуйванюк, К. Ф. Шульжука, - а також вагомі здобутки О. І. Бондаря, А. П. Грищенка, В. О. Горпинича, М. П. Кочергана, Л. О. Кадомцевої, разом із досягненнями російських учених О. В. Бондарка, В. Г. Гака, О. І. Бєляєвої, Г. О. Золотової, Н. Д. Арутюнової дають змогу констатувати, що наразі функціональна дослідницька парадигма займає одне з провідних місць у мовознавстві. Такий розвиток лінгвістики є цілком закономірним, бо визначення сутності мови не може бути обмежене лише вивченням її системно-структурної організації, а потребує насамперед урахувати функціонування цієї системи. Незважаючи на значні здобутки, не можна стверджувати, що проблему розв’язано повністю, що наявні системні дослідження потенційності в українському мовознавстві, зокрема у функціональному аспекті. Функціонально-семантична категорія (ФСК) потенційності як увиразнена мовна категорія з власним набором диференційно-семантичних ознак в українському мовознавстві залишається невивченою. Не з’ясоване і питання взаємодії потенційності з іншими функціональними категоріями. Саме цим зумовлено вибір теми дисертаційної роботи. Таким чином, актуальним та необхідним є комплексний підхід та всебічний аналіз явища потенційності, що дасть змогу з’ясувати функції категорії, зробити цілісний системний опис засобів вираження потенційних значень, виявити типи категоріальних ситуацій можливості та необхідності, встановити місце перетину різних функцій, зон та ФСК і способи їх вираження в сучасній українській літературній мові.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Функціонально-семантична категорія потенційності в українській мові

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок