Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Взаємини козацьких спільнот Східної Європи в ХVІ - середині ХVІІ ст.

Взаємини козацьких спільнот Східної Європи в ХVІ - середині ХVІІ ст.

Назва:
Взаємини козацьких спільнот Східної Європи в ХVІ - середині ХVІІ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
43,12 KB
Завантажень:
250
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Інститут української археографії та джерелознавства
ім. М.С.Грушевського
на правах рукопису
Брехуненко Віктор Анатолійович
Взаємини козацьких спільнот Східної Європи в
ХVІ - середині ХVІІ ст.
07.00.02- Всесвітня історія
 
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора історичних наук
Київ – 2000


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі пам’яток княжої та козацької доби Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України.
Науковий консультант доктор історичних наук, професор Мицик Юрій Андрійович, завідувач кафедрою історії Національного університету “Києво-Могилянська Академія”.
Офіційні опоненти:
доктор історичних наук, старший науковий співробітник Щербак Віталій Олексійович, Національний університет Києво-Могилянська Академія”, декан;
доктор історичних наук, професор Дятлов Володимир Олександрович, Чернігівський державний педагогічний університет ім. Т.Г.Шевченка, проректор;
доктор історичних наук, доцент Подаляк Наталія Гордіївна, Дипломатична Академія МЗС України, професор.
Провідна установа: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, кафедра історії Росії.
Захист відбудеться “29” вересня 2000 р. о 10-й годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.228.01 по захисту дисертацій в Інституті української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України (01001, м.Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України.
Автореферат розісланий “28” серпня 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради І.В.ВербаЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Як би не розходилися оцінки історичної ролі того чи іншого козацтва, але незаперечним є те, що поява в Східній Європі обабіч Великого Кордону козацтв влила якісно новий струмінь у співіснування тут європейської та азійської цивілізацій, християнського й мусульманського світів, в історичний розвиток регіону загалом. Однак східноєвропейські тюркські козацтва - ординське, азовське, білгородське, кримське та інші – виявилися бічною й по суті тупиковою гілкою регіонального козакотворення. Не спромігшись консолідуватися й витворити власні організаційні форми, вони так і не вийшли за межі маргінального явища прикордонного життя. До всього тюркські козацтва сходять з історичної арени якраз в ключовий період історії східноєвропейської ділянки Великого Кордону - в часи вирішального колонізаційного руху християнського населення на південь та південний схід як своєрідної антитези останній хвилі тюркського натиску. Так що майже вся переломна доба проходила під знаком вигасання й без того слабких тюркських козацтв. А в останній чверті ХVІ ст. вони зникають остаточно. Розчинення в християнських козацтвах, реінтеграція в рідні соціуми - такою невтішною була їхня історична доля.
Натомість християнські козацтва, хоча й розпочали формуватися пізніше, але зуміли з часом самоорганізуватись і реалізувати себе (кожне по-своєму) як цілком cамостійні формації. Волзьке, гребінське, донське, терське, яїцьке козацтва стали окремими спільнотами з комплектом особливих атрибутів (самоідентифікація, власна територія, військово-територіальна організація). Українське ж козацтво, усвідомлюючи себе часткою українського етносу, перетворилося на суспільний стан. А в процесі набуття ознак представницького стану, воно збурило суспільні зрушення такої сили, що в підсумку відбулося переінакшення геополітичного тла Східної Європи.
Виринувши одне по одному, українське, донське, волзьке, гребінське, терське та яїцьке козацтва ближче до кінця ХVІ ст. утворили своєрідний козацький пояс, який обперізував східний відтинок Великого Кордону й тягнувся від Дніпра до Яїка. В такий спосіб вони стали форпостом східного відламу християнського світу, зробившись і своєрідним першим оборонним валом останнього, і вістрям наступальної християнської стріли, і суб’єктом найвідчутніших господарських, військових, етнокультурних контактів на неспокійному цивілізаційному перехресті між Сходом і Заходом.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 Реферат на тему: Взаємини козацьких спільнот Східної Європи в ХVІ - середині ХVІІ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок