Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Мовна ситуація на буковині в кінці хіх – на початку хх століття і розвиток української літературної мови

Мовна ситуація на буковині в кінці хіх – на початку хх століття і розвиток української літературної мови

Назва:
Мовна ситуація на буковині в кінці хіх – на початку хх століття і розвиток української літературної мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
50,93 KB
Завантажень:
405
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31 
Національна академія наук України
Інститут мовознавства імені О. О. Потебні
Ткач Людмила Олександрівна
УДК [81’246+811.161.2] (477.85) „188/191”
Мовна ситуація на буковині
в кінці хіх – на початку хх століття
і розвиток української літературної мови
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Київ – 2008


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі загальнославістичної проблематики і східнослов’янських мов Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні Національної академії наук України
Науковий консультант – академік НАН України,
доктор філологічних наук, професор
Русанівський Віталій Макарович †,
Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Сологуб Надія Миколаївна,
Інститут української мови НАН України,
провідний науковий співробітник відділу
стилістики та культури мови;
доктор філологічних наук, професор
Сербенська Олександра Антонівна,
Львівський національний
університет ім. І. Франка,
професор кафедри радіомовлення і телебачення;
доктор філологічних наук, професор
Статєєва Валентина Іванівна,
Ужгородський національний університет,
професор кафедри української мови
Захист відбудеться 25 березня 2008 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої ради Д . . для захисту докторських дисертацій при Інституті мовознавства імені О. О. Потебні НАН України (вул. М. Грушевського, 4, м. Київ 01001).
Із дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Інституту мовознавства імені О. О. Потебні НАН України за адресою: вул. М. Грушевського, 4, м. Київ 01001.
Автореферат розіслано 22 лютого 2008 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук Т. Я. Марченко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Дослідження соціальної репрезентації тієї чи іншої мови на різних щаблях її часового розвитку становить один із принципових аспектів історії літературної мови. У новітньому загальному мовознавстві підставовою стала теза про те, що в центрі уваги історика літературної мови повинна перебувати соціалема цієї мови – історія тих, хто нею розмовляв, писав, читав, хто володів цією мовою.
Історія розвитку української літературної мови кінця ХІХ – початку ХХ ст. – це насамперед історія становлення стилістичної системи, що перебувала у значній залежності від соціальної стратифікації мови, формування і розвиток якої були заблоковані державно-урядовими чинниками. Дія відомих царських указів другої половини XIX ст. про заборону вживання української мови на Наддніпрянській Україні була спрямована не проти мови взагалі, а саме проти підвищення її соціального статусу.
У сучасному українському мовознавстві дедалі зростає зацікавлення комплексною проблематикою дослідження української літературної мови нового періоду, що поєднує власне лінгвістичні та соціолінгвістичні аспекти. Упродовж останнього десятиріччя в Україні опубліковано ряд монографій (Б. Ажнюка, Л. Масенко, О. Стишова, Л. Струганець, Г. Яворської), в яких функціонування української літературної мови, динаміка змін у її лексико-семантичній та стиліс-тичній системах розглядаються у зв’язку з процесами загальної демократизації життя суспільства, активного обговорення проблем, пов’язаних з набуттям українською мовою статусу державної та умовами її реальної присутності в інформаційному просторі України, у різних сферах суспільного життя, в повсякденному спілкуванні її громадян, а також у житті української діаспори.
Від початку 1990-их рр. з’явилося чимало таких публікацій із соціолінгві-стичної проблематики, в яких висвітлюється роль позамовних чинників у розвитку української літературної мови в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст., а також широкий спектр взаємин української мови з іншими слов’янськими та неслов’янськими мовами, що тривали впродовж багатьох сотень років.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31 Реферат на тему: Мовна ситуація на буковині в кінці хіх – на початку хх століття і розвиток української літературної мови

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок