Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Процесійні ікони Західної України XVII — XІX століть (походження, іконографічні та художні особливості)

Загрузка...

Процесійні ікони Західної України XVII — XІX століть (походження, іконографічні та художні особливості)

Назва:
Процесійні ікони Західної України XVII — XІX століть (походження, іконографічні та художні особливості)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,23 KB
Завантажень:
400
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Міністерство освіти та науки України
Львівська Академія мистецтв
На правах рукопису
Дундяк Ірина Миколаївна
УДК 7.021.3:7.04
Процесійні ікони Західної України XVII — XІX століть
(походження, іконографічні та художні особливості)
17.00.05. Образотворче мистецтво
Авторреферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Науковий керівник
кандидат мистецтвознавства
Ростислав Тарасович Шмагало
Львів –2003


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у Львівській академії мистецтв на кафедрі історії та теорії мистецтва
Науковий керівник: кандидат мистецтвознавства, професор кафедри історії та теорії мистецтва Львівської академії мистецтв Шмагало Ростислав Тарасович
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства, професор, Голова Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України Федорук Олександр Касіянович
кандидат мистецтвознавства, заступник директора
з наукової роботи Інституту народознавства НАМ
України
Яців Роман Миронович
Провідна установа: Національна образотворчого мистецтва та архітектури академія , кафедра теорії та історії мистецтва
Захист відбудеться „_16__”05_2003 р. о 14 годині на засіданні Спеціалізованої Вченої ради Д 35.103.01 у Львівській академії мситетцв за адресою: 79011, м. Львів-11, вул.. Кубійовича, 38.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Львівської академії мистецтв (79011, м. Львів-11, вул.. Кубійовича, 38).
Автореферат розісланий 14.04.2003 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої Вченої ради
кандидат мистецтвознавства Г.Д. Кусько
1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Одна з чільних функцій у літургійному дійстві відведена процесійним іконам. Такі ікони використовують у церковних процесіях, вони, переважно, двосторонні, великих розмірів, декоровані різьбою або ризами. Ці твори належать до комплексів позаіконостасних пам'яток українського іконопису і дотепер залишаються важливим компонентом церковного обряду в його духовно-мистецькому вираженні. Тому важливим завданням сучасного вітчизняного мистецтвознавства є розгляд еволюції окремих типологічних груп ікон.
Дослідження генези українських процесійних ікон ускладнюється значними втратами давніх пам'яток, тому це дослідження ґрунтується на творах ХУІІ-ХІХ століття. Серед вітчизняної мистецтвознавчої літератури існує низка публікацій в яких автори розглядають окремі процесійні ікони, однак відсутні праці, де б такі ікони досліджувались як окрема типологічна група і цілісне явище українського сакрального мистецтва. У зв'язку з цим залишаються нез'ясованими питання місця, ролі, походження типологічної групи процесійних ікон у системі ікономалярства, основних етапів еволюції, атрибуції творів, специфіки художнього вирішення та кола іконографічних сюжетів. Щоб виключити можливість термінологічних неузгоджень у вступі розглянуто визначені Ія української процесійної ікони.
Насамперед наголошено на тому, що існують виносні ікони для поклоніння у храмі та ікони процесійні, які використовують для церковних процесій. Однак зазначено, 11 ю інколи функцію процесійних ікон переймали на себе чудотворні ікони, яких була велика кількість на території У країни впродовж віків. Особлива здатність цих ікон, тобто чудотворіння, була притаманна їм не одразу від часу створення, початкове функціональне використання також було різним, але неодмінне залучення і'х до літургійних процесій дає нам право зараховувати ці пам'ятки до процесійних. Чудотворні ікони залучались до різноманітних церковних процесій як найголовніші святині, тобто вони також ставали процесійними.
Необхідність розв'язання зазначених проблем й становить актуальність цього дослідження. Комплексне вирішення теми дозволить точніше простежити іконографічні та мистецькі особливості процесійних ікон, сприятиме детальнішому пізнанню вітчизняної художньої спадщини, а застосовані у роботі різноманітні наукові підходи можуть бути використані при дослідженні інших пам'яток українського церковного мистецтва.
Метою роботи є виявлення генези, формування іконографічних та художніх особливостей українських процесійних ікон.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: Процесійні ікони Західної України XVII — XІX століть (походження, іконографічні та художні особливості)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок