Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Джерела з соціально-економічної історії Південної України останньої чверті XVIII століття

Джерела з соціально-економічної історії Південної України останньої чверті XVIII століття

Назва:
Джерела з соціально-економічної історії Південної України останньої чверті XVIII століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
35,06 KB
Завантажень:
254
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Інститут української археографії та джерелознавства ім.М.С.Грушевського
БОЙКО АНАТОЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
УДК:930.1(477.6)“17”
Джерела з соціально-економічної історії Південної України
останньої чверті XVIII століття
07.00.06 — історіографія, джерелознавство
та спеціальні історичні дисципліни
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора історичних наук
Київ — 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Запорізького державного університету.
Науковий доктор історичних наук, професор
консультант: Турченко Федір Григорович,
завідувач кафедри новітньої історії України
Запорізького державного університету.
Офіційні опоненти:
доктор історичних наук, професор
Ковальський Микола Павлович, проректор з наукової роботи Університету “Острозька Академія”;
доктор історичних наук, професор
Мицик Юрій Андрійович,
завідувач кафедри історії Національного університету
“Києво-Могилянська Академія”;
доктор історичних наук, професор
Пірко Василь Олексійович,
завідувач кафедри історіографії,
джерелознавства та методики викладання історії
Донецького національного університету.
Провідна установа: Дніпропетровський національний
університет, кафедра історіографії
та джерелознавства.
Захист відбудеться 1 березня 2001 р. о 10-й годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.228.01 по захисту дисертацій в Інституті української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України (01001, м.Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту української археографії та джерелознавства ім М.С.Грушевського НАН України.
Автореферат розіслано 2001 року
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради І.В.Верба
Актуальність дослідження. Остання чверть XVIII століття — вузловий період у розвитку Південної України. Характерними рисами його були: зруйнування Запорізької Січі; широкомасштабна колонізація та заселення південного краю; роздачі земель і виникнення нових поселень; зовнішньополітичні прагнення Російської держави; зміна традиційного устрою суспільного життя в краї; становлення розгалуженої торговельної мережі. Втім, слід констатувати, що дослідження соціально-економічної історії Південної України XVIII століття перебуває в кризовому становищі.
В історичній літературі існує традиція дослідження соціально-економічної історії Південної України. Вона має, принаймні, два напрямки, в основу яких покладено різні методологічні підходи. Для дослідників першого напрямку соціально-економічна історія постає процесом формування землеробської культури, посилення товарності господарств, поширення землеробства і витіснення скотарства. Цей процес супроводжувався соціальною диференціацією селянства, руйнацією общинного укладу і розвитком буржуазних відносин. Інші дослідники схильні бачити в сільському господарстві цілеспрямовану діяльність конкретних людей з їх уявленнями, ціннісними орієнтаціями, культурними традиціями. У такому разі перед дослідником постає діяльність конкретних людей, які формують все той же процес становлення землеробської культури, сприяють товарності сільського господарства та інше.
Відходу від усталеного шаблону заважає відсутність повного уявлення про джерельну базу дослідження соціально-економічної історії Південної України останньої чверті XVIII століття. Специфіка фондоутворення джерел, значні втрати фондів місцевих архівів стали основою традиційного твердження щодо обмеженості джерельної бази дослідження і, як наслідок, складання традиційного кола джерел з дослідження соціально-економічної історії останньої чверті XVIII століття. Врешті-решт, все це призводить до висновків, які не відрізняються оригінальністю і в різних варіаціях повторюють один одного. Вже з кінця XIX століття, від появи першої редакції праці Д.Багалія і перших робіт Н.Полонської-Василенко з історії господарського освоєння та заселення Південної України, висновки залишаються одними й тими ж.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 Реферат на тему: Джерела з соціально-економічної історії Південної України останньої чверті XVIII століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок