Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКИЙ ІКОНОПИС XVI – XVIII СТОЛІТЬ НА ЗЕМЛЯХ ХОЛМЩИНИ ТА ПІДЛЯШШЯ

УКРАЇНСЬКИЙ ІКОНОПИС XVI – XVIII СТОЛІТЬ НА ЗЕМЛЯХ ХОЛМЩИНИ ТА ПІДЛЯШШЯ

Назва:
УКРАЇНСЬКИЙ ІКОНОПИС XVI – XVIII СТОЛІТЬ НА ЗЕМЛЯХ ХОЛМЩИНИ ТА ПІДЛЯШШЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,67 KB
Завантажень:
346
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ КЕРІВНИХ КАДРІВ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ
УДК 7.046. 94 (477)
РЕМЕНЯКА Оксана Сергіївна
УКРАЇНСЬКИЙ ІКОНОПИС XVI – XVIII СТОЛІТЬ НА ЗЕМЛЯХ
ХОЛМЩИНИ ТА ПІДЛЯШШЯ
Спеціальність 17.00.01 – теорія та історія культури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Київ – 2004


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в Державній академії керівних кадрів культури і мистецтв
Науковий керівник:
доктор мистецтвознавства,
завідувач відділу мистецтва та народної творчості зарубіжних
країн Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології
ім. М. Т. Рильського НАН України
Федорук Олександр Касянович
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства,
ТАРАСЕНКО Ольга Андріївна
Південноукраїнський державний педагогічний університет ім. К. Д. Ушинського, професор кафедри живопису та історії мистецтва
Кандидат мистецтвознавства, доцент,
ОТКОВИЧ Василь Петрович
Львівський державний коледж декоративного та ужиткового мистецтва ім. І. Труша, директор
Провідна установа: Київський національний університет культури і мистецтв, кафедра історії та теорії культури,
Міністерство культури і мистецтв України, м. Київ
Захист відбудеться “__29__” _06_ о _14_ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К. 26. 850.01 у Державній академії керівних кадрів культури та мистецтв за адресою: 04053, м. Київ, вул. Січневого повстання, 21, корп. 15)
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Державної академії керівних кадрів культури та мистецтв (м. Київ, вул. вул. Січневого повстання, 21, корп. 11).
Автореферат розісланий 25 травня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради К. 26. 850. 01. Бітаєв В.А.
 
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Міжетнічне пограниччя завжди приваблювало дослідників особливою динамікою розвитку культурних процесів. Найбільшою мірою вона проявилась на землях безпосереднього зіткнення культур, особливість яких, зокрема, визначало протистояння православної та католицької релігій. Холмщина та Підляшшя – землі, де протистояння культур Заходу і Сходу, католицизму і православ'я були особливо помітними.
Проте в дослідженнях пам'яток православного мистецтва цих земель ще й досі відчутні розбіжності та суперечки. Перші наукові розвідки щодо пам'яток сакрального мистецтва з'являються у XIX ст. і мають описовий характер (Ф.Гербачевський). В подальших дослідженнях інтуїтивно відзначалась відмінність іконопису східно-польських земель від західної традиції (І.Шараневич, М.Соколовський, М.Грушевська, В.Подляха, В.Дзєдушицький). Цю відмінність деякі вчені пояснювали запозиченнями з Росії (В.Лозінський). Згодом, відповідно до встановлених ознак, переломною стає теза щодо успадкування іконописом східно-польських земель традицій Київської Русі, Галицько-Волинського князівства (І.Свєнцицький). Пошуки рис, які б дозволили відрізнити пам'ятки українського сакрального мистецтва від малярства інших народів, були продовжені в працях українських мистецтвознавців, в яких чи не вперше акцентується увага на іконопис українських етнічних земель, що знаходяться на території інших держав (В.Свєнцицька, Л.Міляєва, Г.Логвин). Ведуться дослідження і в напрямку визначення стилістичних рис локальних іконописних шкіл українсько-польського пограниччя (Д.Степовик). Ікони українсько-польського та українсько-словацького пограниччя досліджувались й у контексті аналізу еволюції кольору (В.Овсійчук).
Польські дослідники, аналізуючи ікони цих земель в контексті візантійської та західної традицій, за деякими винятками (Р.Біскупський), лишають поза увагою таке явище, як українська іконописна традиція, вживаючи стосовно неї такі терміни, як “інша школа”, “ікона карпатська (Б.Домб-Каліновська, Я.Клосінська, Р.Гжондзеля, М.Крук).
Висновки досліджень науковців стосовно ікон українсько-польського пограниччя здійснено переважно у мистецтвознавчому ракурсі, здебільшого вони мають фрагментарний, несистемний характер. Оскільки іконопис являє собою не лише мистецтвознавчий феномен, а й феномен культури, доцільно дослідити його в площині теорії культури.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКИЙ ІКОНОПИС XVI – XVIII СТОЛІТЬ НА ЗЕМЛЯХ ХОЛМЩИНИ ТА ПІДЛЯШШЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок