Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Архетип культурного героя в українській духовній традиції: історико-філософський контекст

Архетип культурного героя в українській духовній традиції: історико-філософський контекст

Назва:
Архетип культурного героя в українській духовній традиції: історико-філософський контекст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,41 KB
Завантажень:
163
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Київський Національний університет
імені Тараса Шевченка
Ковтун Наталія Михайлівна
УДК 1(091):130.3+179.6
Архетип культурного героя в українській духовній традиції:
історико-філософський контекст
Спеціальність 09.00.05 – історія філософії
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2008
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка.
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Ярошовець Володимир Іванович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри історії філософії.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Савельєва Марина Юріївна,
Центр гуманітарної освіти НАН України,
професор кафедри філософії науки
та культурології;
кандидат філософських наук, доцент
Гатальська Стелла Миколаївна,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
доцент кафедри філософії.
Захист відбудеться “18” лютого 2008 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.27 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 60, ауд. 330.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці імені М.О.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58, зал № 12.
Автореферат розісланий “16” січня 2008 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
Н.В. Караульна
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. У сучасному українському суспільстві, в якому триває пошук ціннісних орієнтирів у становленні культурної, національної, соціальної і політичної ідентичності, актуальним є дослідження культурно-світоглядних витоків духовної традиції. Сутність означеного процесу поглиблюється поступовою зміною підходів до розуміння людини у новітній філософській парадигмі. Відбувається відхід від виключно раціоналістичного до світоглядно-гуманістичного виміру антропологічної проблематики. Це зумовлене, насамперед, збільшенням потреб у споживанні, наростанням темпу життя, швидкою появою інноваційних технологій, поширенням глобальних систем зв’язку. Людина не встигає переосмислити, зрозуміти, сприйняти нове. Відбувається футурошок, жах перед майбутнім, спричинений розривом між минулим і прийдешнім.
На шляху подолання розриву світоглядних засад, нівеляції цінностей, втрати духовних орієнтирів у сучасному українському соціумі важливого значення набуває дослідження позачасових носіїв культури, своєрідних вертикальних інформаційно-енергетичних структур (С. Кримський), які пронизують історичний процес від найдавніших часів до сучасності. Непересічне значення серед них має архетип культурного героя як магістральна метаструктура духовної традиції будь-якої епохи. Тим більше, що у свідомості сучасної людини надто глибоко укорінилася віра в надприродного героя-захисника, який за своїми сутнісними рисами співпадає з образом міфічного першогероя. Досвід минулого століття засвідчує, що ідеологія й пропаганда у тоталітарних режимах ґрунтується на експлуатації образу культурного героя. Для цього штучно створювалися героїчні пантеони, насаджувався образ рішучого, безкомпромісного героя – справедливого поборника суспільних і національних ідеалів. Натомість його супротивник безапеляційно зображувався носієм абсолютного Зла.
На противагу героєві подібного типу ХХ століття репрезентує й інший тип звитяжця. Цей герой воліє вийти за межі усталених політичних, соціальних, релігійних, національних стереотипів, зберегти цілісність своєї індивідуальності, не розчинитись у нескінченному просторі інформаційних потоків у межах тотального суспільства. Однак, у модерному українському суспільстві з’явився й інший герой, який зводить усе людство лише до своєї персони. Він позбавлений будь-якої укоріненості у культурні традиції, вільний від національних особливостей, політичних уподобань і навіть сталих сімейних зв’язків.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Архетип культурного героя в українській духовній традиції: історико-філософський контекст

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок