Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЗВЕРТАННЯ У ПРАГМАЛІНГВІСТИЧНОМУ АСПЕКТІ ( НА МАТЕРІАЛІ СУЧАСНОЇ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ )

ЗВЕРТАННЯ У ПРАГМАЛІНГВІСТИЧНОМУ АСПЕКТІ ( НА МАТЕРІАЛІ СУЧАСНОЇ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ )

Назва:
ЗВЕРТАННЯ У ПРАГМАЛІНГВІСТИЧНОМУ АСПЕКТІ ( НА МАТЕРІАЛІ СУЧАСНОЇ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ )
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,15 KB
Завантажень:
510
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова
Корновенко Лариса Віталіївна
УДК 801.563:808.2
ЗВЕРТАННЯ У ПРАГМАЛІНГВІСТИЧНОМУ АСПЕКТІ
( НА МАТЕРІАЛІ СУЧАСНОЇ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ )
10.02.02 – російська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2001


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі загального та російського мовознавства Черкаського державного університету імені Б.Хмельницького, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Мусієнко Валентина Павлівна,
Черкаський державний університет
ім.Б.Хмельницького, завідувач кафедри
загального та російського мовознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Бріцин Віктор Михайлович,
затупник директора Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України,
кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник
Соколова Світлана Олегівна, старший науковий співробітник Інституту української мови НАН України.
Провідна установа: Кіровоградський педагогічний університет ім. В.К. Винни-ченка Міністерства освіти і науки України, кафедра загального та російського мовознавства.
Захист відбудеться “_13_” квітня 2001р. о 14.30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26. 053. 04. у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова (01030, м. Київ, вул. Пирогова, 9).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01030, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий “12” березня 2001р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Гальона Н.П.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальною проблемою сучасного мовознавства є дослідження міжособистісного спілкування, моделювання поведінки мовної особистості, встановлення умов і закономірностей ефективної ситуації, детермінованої такими складовими чинниками, як позиції мовців та автора у модельному дискурсі художнього твору. Значимість обраного об’єкта дослідження зумовлена тим, що апелятивність є одним із найбільш вагомих показників розгортання емотивної шкали комунікації.
Дисертаційна робота присвячена вивченню звертання у найбільш перспективному нині комунікативно-прагматичному аспекті: досліджуються його комунікативно-прагматичні властивості в адекватних і неадекватних ситуаціях художньої комунікації.
У дискурсі художнього твору прагматична сутність звертання з’ясовується шляхом зіставлення мовленнєвої поведінки Мовця з нормативно-ціннісною системою Адресата.
Перспективи вивчення комунікативно-прагматичного аспекту звертань були окреслені на підставі нових досліджень з проблем мовленнєвої взаємодії комунікантів, встановлення, налагодження і підтримування контакту, прагматичного ефекту й ефективності висловлювання (Н.Д.Арутюнова, Ф.С.Бацевич, В.В.Богданов, Б.А.Єрмолаєв, Т.М.Ніколаєва, Г.Г.Почепцов, Л.П.Рижова, І.П.Сусов).
У сучасних дослідженнях звертання розглядається не лише у контексті граматики, а й як компонент комунікативного акту (Ю.Л.Агафонов, С.І.Войтович, І.Ндьяй, М.М.Копиленко). Звертання, виконуючи функції встановлення і підтримання контакту, забезпечує умови комфортності інтерперсонального спілкування, у сфері якого діють відомі постулати співробітництва Г.П.Грайса: максима повноти інформації, максима кількості, максима манери.
Звертання як метакомунікативний засіб досліджувалися у лінгвістиці з позицій Адресанта, тому вважаємо актуальним вивчення звертань з позиції Адресата задля виявлення його ролі у створенні прагматично адекватних/неадекватних ситуацій. У нашій роботі реакція Адресата на звертання є домінуючою при визначенні адекватності вокативної ситуації.
Незважаючи на значну кількість наукових праць, у яких ґрунтовно досліджуються засоби вираження звертань, його комунікативні функції, дотепер остаточно не розв’язаними у російській мові залишилися питання нормативності вживання звертань, умов і причин адекватності та ефективності.
Актуальність дослідження прагматичного аспекту звертань зумовлена загальною орієнтацією сучасної лінгвістики на пріоритетний принцип комунікативного детермінізму як інтегрованої єдності дискурсу (мовленнєвого твору) мовця і ситуації його продукування, а також важливістю комплексного дослідження прагматично адекватних / неадекватних звертань, які відіграють значну роль у забезпеченні успішного комунікативного співробітництва або комунікативного конфлікту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ЗВЕРТАННЯ У ПРАГМАЛІНГВІСТИЧНОМУ АСПЕКТІ ( НА МАТЕРІАЛІ СУЧАСНОЇ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ )

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок