Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> номінація лікарських рослин в українському західнополіському говорі

номінація лікарських рослин в українському західнополіському говорі

Назва:
номінація лікарських рослин в українському західнополіському говорі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,40 KB
Завантажень:
263
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ТЕМА: НОМІНАЦІЯ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН В УКРАЇНСЬКОМУ ЗАХІДНОПОЛІСЬКОМУ
ГОВОРІ


Національна академія наук України
Інститут української мови
Омельковець Руслана Степанівна
УДК 811.161.2’ 282 373
номінація лікарських рослин в українському
західнополіському говорі
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2004
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі історії та культури української мови Волинського державного університету імені Лесі Українки.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент
Аркушин Григорій Левкович,
Волинський державний університет
імені Лесі Українки,
доцент кафедри історії та культури
української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Полюга Левко Михайлович,
Інститут українознавства
ім. І. Крип’якевича НАН України,
провідний науковий співробітник;
кандидат філологічних наук, доцент
Конобродська Валентина Лаврентіївна,
Житомирський державний університет
імені Івана Франка,
доцент кафедри української мови.
Провідна установа – Прикарпатський університет
ім. Василя Стефаника,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України,
м. Івано-Франківськ.
Захист відбудеться 8 липня 2004 р. о 1400 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України (м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано 5 червня 2004 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А. Самойлова


Загальна характеристика дисертації
Дослідження лексичного складу говорів становить особливий інтерес, оскільки діалектна лексика залишається цінним джерелом інформації не лише про мовлення діалектоносіїв, а й про їх позамовне оточення. Тому в останні десятиліття з’явилися мовознавчі праці, присвячені теоретичним питанням української діалектної лексики та описові її окремих тематичних і лексико-семантичних груп (М.І.Толстой, Й.О.Дзендзелівський, П.Ю.Грицен-ко, М.В.Никончук, І.В.Сабадош, О.Й.Блінова, Г.П.Клепікова, Г.Л.Аркушин, К.Д.Глуховцева, В.В.Лєснова, В.М.Куриленко, Н.П.Дейниченко, Л.І.Доро-шенко, М.В.Бігусяк та ін.).
Давньою за часом формування й цінною як джерело інформації про історію мови є лексика на позначення рослин. В українському мовознавстві цій тематичній групі лексики присвячено праці В.Л.Карпової, М.М.Фещенка, Й.О.Дзендзелівського, Я.В.Закревської, І.В.Сабадоша, А.Й.Капської, Л.О.Си-моненко, Т.П.Заворотної, А.М.Шамоти, Л.Д.Фроляк, О.А.Малахівської, Л.А.Москаленко, О.Ф.Миголинець та ін.; але фітоніми західнополіських говірок ще не були предметом спеціального вивчення.
Сучасні дослідження лексики діалектів спираються не тільки на дескриптивну репрезентацію номінативних одиниць, а й на картографічні свідчення про їх ареальне варіювання. Адже лінгвістична карта, за словами П.Ю.Гриценка, не лише відтворює поширення мовного явища, а й актуалізує ряд проблем, розв’язання яких проливає світло на минуле мови та закономірності її функціонування на різних етапах історії.
Актуальність дослідження зумовлена необхідністю вивчення діалектної лексики, чітко локалізованої в просторі на обраному часовому зрізі. Назви рослин у західнополіських говірках досі не досліджено, тому їх фіксація, систематизація, з’ясування мотивів номінації, ареалогії залишаються особливо актуальними.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження є складовою планової теми “Українська мова на Волині”, яку виконує кафедра історії та культури української мови Волинського державного університету імені Лесі Українки.
Мета дослідження: 1) виявити склад, проаналізувати ареальну варіативність та просторову поведінку фітономенів у західнополіських говірках; 2) дослідити семантичну мотивацію західнополіських найменувань лікарських рослин.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: номінація лікарських рослин в українському західнополіському говорі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок