Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Українська реалістична проза другої половини ХІХ ст. як історичне джерело

Українська реалістична проза другої половини ХІХ ст. як історичне джерело

Назва:
Українська реалістична проза другої половини ХІХ ст. як історичне джерело
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,90 KB
Завантажень:
178
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Дніпропетровський національний університет
Карпенко Галина Іванівна
УДК 930.2 (477)
Українська реалістична проза другої половини ХІХ ст. як історичне джерело
07.00.06 – Історіографія, джерелознавство та спеціальні
історичні дисципліни
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Дніпропетровськ – 2005


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі історіографії та джерелознавства Дніпропетровського національного університету
Науковий керівник:
Доктор історичних наук, професор
БОЛЕБРУХ Анатолій Григорович,
Дніпропетровський національний університет,
професор, завідувач кафедри історіографії та джерелознавства
Офіційні опоненти:
· Доктор історичних наук, професор
МИРОНЕЦЬ Надія Іванівна,
Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України (м. Київ),
провідний науковий співробітник
· кандидат історичних наук, доцент
ЛИТВИНОВА Тетяна Федорівна,
Дніпропетровський національний університет (м. Дніпропетровськ),
доцент кафедри історії України
Провідна установа – Харківський національний університет ім. В. Каразіна
Захист відбудеться „22” червня 2005 р. о 13-00 на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 08.051.14 в Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, пл. Т. Шевченка, 1, Палац студентів, ауд. 30.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Казакова, 8.
Автореферат розісланий „14” травня 2005 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат історичних наук, доцент Кривий І.О.


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми дослідження обумовлюється двома причинами: 1) суто науковою й 2) суспільно-політичною. Стосовно першої слід зауважити, що однією з важливих передумов подальшого розвитку української історичної науки визнається необхідність розширення її джерельної бази та оновлення теоретико-методологічного та методичного інструментарію. Причому удосконалення, модернізація теорії історичного пізнання тісно пов’язані із збагаченням його інформаційного забезпечення. Ще в 20-ті рр. ХХ ст. французькі історики Л. Февр та М. Блок звернули увагу на підхід історії до сфери опису без намагання досягти ,,подійного”, глибокого людського змісту, на схильність до ,,традиціоналізму у постановці проблем та побоювання нових, особливо проблем культури, духовного життя”. Блок М. Апология истории или Ремесло историка. – М.: Наука, 1973. – С. 199; Февр Л. Бои за историю. – М.: Наука, 1991. – С. 502. Ці думки знайшли відгук у сучасній вітчизняній історіографії. Так, Н. М. Яковенко наголошувала на потребі „звести історію з п’єдесталу науки про суспільство до рангу науки про людину в суспільстві. Суспільство, як і кожна структурована система, варте дослідницького інтересу, проте ключ до розуміння принципів його функціонування не може бути ні універсальним, ні наперед постульованим, бо система, утворювана „людським матеріалом”, реалізує себе лише через конкретні – завжди різні в часі й просторі – вчинки людей. Тож від вивчення їх поведінки і мусить починатися дослідження усієї системи – на рівні конкретного індивіда; на рівні мікрогрупи, до якої він належить; на рівні його соціального прошарку, стану і т.д.”. Яковенко Н.М. Нарис історії України з найдавніших часів до кінця ХVIII ст. – К.: Генеза, 1997. – С. 5.
Підтримуваний багатьма істориками-фахівцями антропологічний підхід до вивчення подій, фактів, процесів минулого, безумовно, вимагає певних розвідок щодо визначення потрібного для таких завдань комплексу джерел. З одного боку, необхідно певним чином переорієнтувати методику роботи з актовими джерелами, щоб спромогтися виявити інформацію про „людський фактор” у зафіксованих у тих матеріалах аспектах реального життя в минулі періоди. З іншого боку, слід дещо удосконалити й методику опрацювання наративних (оповідних) джерел, у зв’язку із суттєвими змінами дослідницьких пріоритетів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Українська реалістична проза другої половини ХІХ ст. як історичне джерело

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок