Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Акцентуація непохідних іменників у бойківських говірках

Акцентуація непохідних іменників у бойківських говірках

Назва:
Акцентуація непохідних іменників у бойківських говірках
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,45 KB
Завантажень:
377
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національна академія наук України
Інститут української мови
КОБИРИНКА Галина Степанівна
УДК 81\28; 801.612
Акцентуація непохідних іменників у бойківських говірках
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано у відділі діалектології Інституту української мови НАН України
Науковий керівник – доктор філологічних наук,
професор Гриценко Павло Юхимович,
Інститут української мови НАН України,
завідувач відділу діалектології
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Герман Костянтин Федорович,
Чернівецький національний
університет ім. Ю. Федьковича,
професор кафедри історії та культури
української мови;
кандидат філологічних наук,
Гальчук Іван Юхимович,
Інститут мовознавства ім. О.О.Потебні
НАН України,
учений секретар
Провідна установа – Прикарпатський університет ім. Василя Стефаника,
кафедра української мови, Міністерство освіти
i науки України, м. Івано-Франківськ
Захист відбудеться “14” березня 2002 р. о 14 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України (м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий “12 “ лютого 2002 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А.Самойлова
Загальна характеристика дисертації
В останні роки помітно зросла увага до діалектної мови як об'єкта лінгвістичних досліджень. Перед діалектологами постають складні завдання, які спонукають виробляти нові принципи та методи дослідження. Різні структурні рівні діалектної мови нерівномірно представлені в діалектологічних дескриптивних і лінгвогеографічних працях; чимало українських діалектних мікрозон не вивчені зовсім або ж інформація про них надто обмежена.
Однією з важливих проблем української діалектології залишається наголошування, характер його вияву в різних класах слів, ступінь оформленості типів наголошування, ареалогія цих типів тощо. Сьогодні ще відсутні докладні описи акцентуації в окремих говірках і діалектах як мовно-просторових утвореннях; не складено акцентологічних реґіональних і загальномовного атласів, хоча акцентні протиставлення є ареало- гічно виразними.
Відсутність діалектних свідчень про акцентуацію спонукав дослідників обмежуватися у своїх роботах фактами передусім літературної мови, даними писемних пам’яток та тими розрізненими, часто принагідними фіксаціями наголошування, що їх зрідка подають діалектологічні описи. Між тим багатий матеріал для дослідження явищ наголошування та визначення його тенденцій дають саме діалекти, оскільки в них акцентуаційні процеси відзначаються різноманітністю, що творить територіальну диференціацію мови. Показово, що вже в 20-х – 30-х рр. ХХ століття українські діалектологи акцентуацію брали як вагому ознаку в спробах членувати діалектний простір (В.Ганцов, О.Курило). У діалектології відомі експериментальні досліди над синтагма-тичною акцентуацією (О.Брок, Т.Лер-Сплавінський, І.Зілинський, О.Курило, Я.Янов, Л.Коць-Григорчук), зафіксовано й описано словесний наголос у ряді українських говірок та діалектних зон (І.Свєнціцький, С.Рабій, Я.Пура, А.Очеретний); ці записи, які зроблено на окресленому хронологічному зрізі, не втратили своєї наукової цінності; у ряді досліджень проведено зіставлення говіркового наголосу з наголосом літературної мови (Д.Гринчишин, П.Ткачук, Н.Марчук); разом з тим говірка може бути самодостатнім об'єктом аналізу (Г.Клепікова). Поряд із фіксацією факту наголошування, вияву окремих явищ дослідники намагалися пояснити особливості акцентуації (П.Чучка, В.Латта). Одним із дискусійних питань української діалектної акцентології є характер і генеза парокситонічного наголосу (К.Ганкевич, І.Верхратський, З.Штібер, І.Панькевич, Я.Ріґер, Л.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Акцентуація непохідних іменників у бойківських говірках

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок