Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Лисиця звичайна (VULPES VULPES L., 1758) в умовах Нижнього Подніпров’я (морфологія, екологія, практичне значення)

Лисиця звичайна (VULPES VULPES L., 1758) в умовах Нижнього Подніпров’я (морфологія, екологія, практичне значення)

Назва:
Лисиця звичайна (VULPES VULPES L., 1758) в умовах Нижнього Подніпров’я (морфологія, екологія, практичне значення)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,30 KB
Завантажень:
495
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Національна академія наук України
Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена
Лебедєва Наталія Іванівна
УДК 599.742.1 + 639.113.1
Лисиця звичайна (VULPES VULPES L., 1758)
в умовах Нижнього Подніпров’я
(морфологія, екологія, практичне значення)
03.00.08 – зоологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі мисливствознавства і іхтіології
Запорізького державного університету Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: кандидат біологічних наук, доцент
Домніч Валерій Іванович
Запорізький державний університет,
декан біологічного факультету,
завідувач кафедри мисливствознавства і іхтіології
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор
Ємельянов Ігор Георгійович
Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена
НАН України,
завідувач відділу популяційної екології і біогеографії
кандидат біологічних наук
Шевченко Людмила Сергіївна
Старший науковий співробітник
Національного науково-природничого музею НАН України
Провідна установа: Мелітопольський державний педагогічний університет Міністерства освіти і науки України
Захист відбудеться “_25_” березня_ 2003 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.153. 01 при Інституті зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України за адресою 01601, м. Київ-30, вул. Богдана Хмельницького, 15.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту зоології
ім. І.І. Шмальгаузена НАН України.
Автореферат розісланий “14” лютого 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук В.В. Золотов
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Лисиця звичайна (Vulpes vulpes L., 1758) має велику екологічну пластичність, завдяки чому пристосувалася до мешкання в різноманітних ландшафтах – її ареал включає всі типи біотопів від тундри до пустелі, враховуючи високогір’я (Герасимов,1950; Чиркова, 1967; Флинт 1970). Зараз вона є майже єдиним великим масовим хижаком степової фауни, останньою ланкою ланцюгу живлення, що й зумовлює її велике значення у біоценозах Нижнього Подніпров’я. Виключна роль лисиці багато в чому пов’язана з її еврифагією. Критерієм оцінки екологічного значення цього хижака може виступати видовий склад кормів у певні сезони року й циклічна динаміка останнього та його жертв у різних біотопах, що має практичне значення в сільському, лісовому та мисливському господарствах (Издебский, 1979; Вайсфельд, 1985).
Попередня вивченість лисиці не знімає питання, чому цей вид став одним з небагатьох представників сучасної фауни, еволюція якого пішла шляхом синантропізації. Навіть зараз не приділяється досить уваги питанням практичного використання цього виду. Значна географічна мінливість лисиці викликає необхідність дослідження місцевих популяцій, з подальшим спрямуванням їх використання. Вирішення наявних проблем потребує вивчення біотопічного розподілу, особливостей розмноження (зокрема норіння) даного виду тощо.
Особливо подібних досліджень вимагає територія Нижнього Подніпров’я, в межах якої дослідження лисиці були спрямовані переважно на встановлення систематичного стану та деяких біологічних особливостей цього виду. Досі відсутні роботи щодо з’ясування біоценотичної ролі, практичного значення хижака та інших питань, без вирішення яких неможливе раціональне використання природних ресурсів.
Загальний стан популяції багато в чому залежить від фізіологічного стану окремих особин, що пояснює необхідність досліджень морфологічних і краніологічних особливостей тварин, динаміки чисельності та факторів, що її зумовлюють.
Цей вид забезпечує циркуляцію збудників багатьох хвороб різноманітної етіології, які є загрозливими для людини й свійських тварин. Не зважаючи на достатню вивченість захворювань лисиці, у літературі мало уваги приділяється аналізу її ролі в циркуляції найзагрозливіших хвороб у природних екосистемах окремих реґіонів. Велике епідеміологічне значення цього виду зумовлює необхідність постійного реґіонального моніторингу його популяцій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Лисиця звичайна (VULPES VULPES L., 1758) в умовах Нижнього Подніпров’я (морфологія, екологія, практичне значення)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок