Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Проза В.Винниченка 20-х років ХХ століття: утопічний та антиутопічний дискурси

Проза В.Винниченка 20-х років ХХ століття: утопічний та антиутопічний дискурси

Назва:
Проза В.Винниченка 20-х років ХХ століття: утопічний та антиутопічний дискурси
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,32 KB
Завантажень:
259
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
ГОЖИК Олександр Іванович
УДК 883.3.09.-3 “19”
Проза В.Винниченка 20-х років ХХ століття: утопічний та антиутопічний дискурси
10.01.01 – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук
Київ-2001
Дисертацією є рукопис.
Загальна характеристика роботи
Робота виконана у відділі української літератури ХХ століття Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
член-кореспондент НАН України
Дончик Віталій Григорович,
завідувач відділу української літератури
ХХ століття Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка
НАН України
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Семенюк Григорій Фокович,
завідувач кафедри української літератури
ХХ століття Київського національного університету
імені Тараса Шевченка
кандидат філологічних наук
Світайло Лідія Романівна,
Доцент кафедри літератури Київського національного
Університету культури і мистецтв
Провідна установа: кафедра новітньої літератури та журналістики Одеського національного університету імені І.І.Мечникова Міністерства освіти і науки України, м.Одеса
Захист відбудеться “1” червня 2001р. об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.15 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, м.Київ-17 бульв.Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Автореферат розісланий “28” квітня 2001р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.М.Копаниця
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Проза Винниченка 20-х років — яскраве художнє виявлення суперечливого, бунтівного духу митця, віддзеркалення трагічного “нового середньовіччя” (М.Бердяєв) і національно-визвольної боротьби, “епохи юрби” (Г.Лебон) і “бунту мас” (Х.Ортега-і-Гасет), “єресі утопізму” (С.Франк) і загадкового світу дитинства, авторської “філософії щастя” і катастрофізму буття без Бога, антиномічності людської природи, таємниці роздвоєння, що мотивується страхом не тільки фізичного знищення, а й відсутності в житті духовної опори, сенсу і значущості, краси і сили.
Винниченко прагнув бути “володарем умів і сердець” і в рідній Україні, і за її межами, в період “обтрушування” політики й “поринання в літературу” (Г.Костюк), спростовуючи фальшивий пафос інтерпретаторських легенд та критичних полемік.
Актуальність теми. Прозові твори В.Винниченка еміграційного періоду, окрім роману “Сонячна машина”, були до недавнього часу предметом вивчення лише в українській діаспорі.
Еволюційний шлях художніх концепцій Винниченка був досить складним: принципи новоромантичної школи в його творчості змінювали утопічні прагнення створити homo moralis революційної доби (“чесність з собою”). Відмежовуючись од народницької літературної традиції, Винниченко широко використовує різноманітні види дискурсу. Визначальними у його творчості доеміграційного періоду, як вважає Т.Гундорова, були іронічний (критичний), психоаналітичний, екзистенціальний, суперраціональний типи дискурсу. В прозі 20-х років Винниченко, утверджуючи нове світосприйняття, намагається поєднати утопічний та антиутопічний дискурси, відтворити метаморфози утопічної свідомості (масової та індивідуальної).
Винниченкова творчість вказаного періоду підтвердила одну з проникливих характеристик утопічного ідеалу ХХ століття: “Той ідеал, що ледве мрів великому утопістові ХVI в., що зник з очей людям XVII в., що здавався хистким і туманним філософам “віку просвіти”, що був останнім кільцем в ланцюгу глибоко скептичної фантазії ХІХ в., наблизився тепер, зміцнів, виріс, з одного боку, в наукову теорію, з другого — кристалізувався в догму, близьку до релігійної” (Леся Українка “Утопія в белетристиці”) Українка Леся. Зібр. творів : У 12 т. — К., 1977. — Т. 8. — С. 187. .
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Проза В.Винниченка 20-х років ХХ століття: утопічний та антиутопічний дискурси

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок