Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИЧНІ ВІДНОШЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНІЙ ТЕРМІНОЛОГІЇ

СЕМАНТИЧНІ ВІДНОШЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНІЙ ТЕРМІНОЛОГІЇ

Назва:
СЕМАНТИЧНІ ВІДНОШЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНІЙ ТЕРМІНОЛОГІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,70 KB
Завантажень:
428
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. В.Н. КАРАЗІНА
 

МИХАЙЛОВА ТЕТЯНА ВІТАЛІЇВНА
УДК 811.161.2ґ373.4
СЕМАНТИЧНІ ВІДНОШЕННЯ
В УКРАЇНСЬКІЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНІЙ ТЕРМІНОЛОГІЇ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків - 2002
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент
Боярова Людмила Георгіївна,
Харківський національний університет
імені В.Н.Каразіна,
доцент кафедри української мови
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, доцент Непийвода Наталія Федорівна,
Інститут журналістики Київського національного університету
імені Тараса Шевченка, завідувач кафедри мови та стилістики
кандидат філологічних наук, доцент Стасевський Станіслав Борисович,
Харківський державний педагогічний університет
імені Г.С.Сковороди,
декан факультету української мови та літератури,
доцент кафедри української мови
Провідна установа – Дніпропетровський національний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України,
м. Дніпропетровськ
Захист відбудеться 19 червня 2002 року о 15.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.051.07 у Харківському національному університеті імені В.Н.Каразіна за адресою: 61077, м.Харків, майдан Свободи, 4, ауд. II-37.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна (61077, м.Харків, майдан Свободи, 4).
Автореферат розісланий 17 червня 2002 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.І. Гноєва
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Для сучасного термінознавства й термінографії важливим є теоретичне осмислення системних відношень між термінами, зокрема в науково-технічній термінології. З’ясування особливостей системної організації сучасної української науково-технічної термінології (УНТТ), семантичних відношень між її одиницями має велике значення для виявлення законів семантичного розвитку терміносистем, для подальшого впорядкування і стандартизації цього шару української спеціальної лексики.
Питання полісемії, омонімії, синонімії та антонімії в українській науковій термінології неодноразово порушувалися у працях Л.Веклинець, О.Гриджук, І.Корнейко, І.Кочан, А.Крижанівської, Г.Мацюк, О.Микитюк, Б.Михайлишина, Т.Панько, С.Руденко, Л.Симоненко, М.Сташко та інших українських мовознавців, які зробили вагомий внесок у розроблення цих питань. На матеріалі науково-технічної термінології семантичні відношення вивчалися І.Кочан, О.Литвин, Л.Малевич, В.Марченком, С.Стасевським та ін. Однак проблеми семантичної організації терміносистем української мови залишаються дискусійними, остаточно не вирішеними, до того ж учені вивчають їх переважно на матеріалі окремих терміносистем, і в сучасному термінознавстві немає узагальнювального дослідження семантичних відношень в УНТТ.
Актуальність теми дисертації зумовлена необхідністю: а) уточнення деяких теоретичних положень термінознавства (семантика терміна; полісемічні, синонімічні, антонімічні відношення та омонімія в термінології); б) узагальнення аналізу семантичних відношень у сучасній українській науково-технічній термінології на великому фактичному матеріалі; в) унормування УНТТ для підвищення її функціональної ефективності, оскільки з’ясування особливостей полісемії, омонімії, синонімії та антонімії в досліджуваній галузі сприятиме вирішенню зазначеної проблеми. У вітчизняному мовознавстві відсутнє узагальнене комплексне дослідження семантичних відношень у сучасній українській науково-технічній термінології. Важливо також визначити позитивне й негативне у відображенні полісемії, омонімії, синонімії та антонімії термінів у сучасних лексико- та термінографічних працях (90-і роки ХХ – початок XXI ст.), що може бути використано в подальшій роботі словникарів.
Об’єкт вивчення – велика за кількістю термінів, складна й неоднорідна українська науково-технічна термінологія, засвідчена у словниках.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: СЕМАНТИЧНІ ВІДНОШЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНІЙ ТЕРМІНОЛОГІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок