Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНЕСА В I - XIV ст. ЗА АНТРОПОЛОГІЧНИМИ ДАНИМИ

НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНЕСА В I - XIV ст. ЗА АНТРОПОЛОГІЧНИМИ ДАНИМИ

Назва:
НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНЕСА В I - XIV ст. ЗА АНТРОПОЛОГІЧНИМИ ДАНИМИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,51 KB
Завантажень:
153
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ АРХЕОЛОГІЇ
НАЗАРОВА Тетяна Олексіївна
УДК 904:572(477.75)”0/14”(=1.3)
НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНЕСА В I - XIV ст.
ЗА АНТРОПОЛОГІЧНИМИ ДАНИМИ
Історичні науки - 03.00.14 - антропологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті археології НАН України.
Науковий керівник - кандидат історичних наук,
старший науковий співробітник,
КРУЦ Світлана Іванівна,
Інститут археології НАН України,
відділ фізико-природничих методів
в археології,
старший науковий співробітник.
Офіційні опоненти: доктор історичних наук,
МАГОМЕДОВ Борис Вікторович,
Інститут археології НАН України,
відділ археології ранніх слов'ян,
провідний науковий співробітник.
кандидат історичних наук,
старший науковий співробітник,
ГЕРАСИМОВА Маргарита Михайлівна,
Інститут етнології та антропології
ім. М.М.Міклухо-Маклая РАН,
старший науковий співробітник,
зав. каб. антропології
ім. акад. В. П. Алексєєва.
Провідна установа: Київський національний університет
ім. Тараса Шевченка,
кафедра археології та музеєзнавства,
Міністерство освіти та науки України.
Захист відбудється 04.03.2002 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.234.01 для захисту докторських дисертацій при Інституті археології Національної Академії Наук України за адресою:
04210, Україна, м. Київ, проспект Героїв Сталінграду, 12.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Інституту археології НАН України.
Автореферат розісланий 02.02.2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.О. Петрашенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Одним з найкрупніших осередків античної та середньовічної культури Північного Причорномор'я був Херсонес Таврійський. Серед багатьох північнопонтійський міст, заснованих іонійцями, він вирізнявся перш за все тим, що основну кількість населення в ньому складали греки-дорійці, які довше за всіх зберігали давні традиції своєї метрополії Гераклеї Понтійської.
Довгий час в історіографії вважалась загальноприйнятою точка зору І. Г. Шнайдервірта та О. І. Тюменева про заснування Херсонесу у 422/1 рр. до н. е. гераклєотами та делосцями згідно даних Псевдо-Скімна (Pseudo-Scymn. 827—832). Останнім часом на основі нових епіграфічних та археологічних матеріалів у зіставленні з багатьма наративними джерелами запропонована інша дата його заснування — 528/7 р. до н. е. (Виноградов, Золотарев, 1999). Разом з тим існують інші погляди відносно початкової колонізації цього регіону (Hind, 1998; Saprykin, 1998). В аспекті теми нашої дисертації незмінним залишається теза про те, що основне ядро засновників Херсонесу складалося з дорійців, які надавали особливої своєрідності всьому процесу історичного та культурного розвитку міста.
Багатовікова історія Херсонеса характеризується контактами з різними грецькими полісами Середземномор'я та Причорномор'я, варварськими племенами та царствами, з Римською імперією, а пізніше — з її наступницею Візантією, а також Київською Руссю та іншими племінними та державними утвореннями.
Особливе місце Херсонеса в історії Північного Причорномор'я визначається тривалістю його безперервного існування. Після загибелі більшості античних міст Північного Причорномор'я Херсонес протягом віків залишався одним з найбільших міських центрів середньовічного Криму, ставши тут форпостом Візантійської імперії.
Унікальність цього міста, що пережило розквіт і крах античної цивілізації та дожило до пізнього середньовіччя, визначає важливість вивчення всіх сторін його життя, в тому числі й антропологічного складу населення. Протягом більшої частини своєї історії Херсонес розвивався поступово, без переривів, викликаних військовими розгромами або екологічними катастрофами. Це певним чином відбивалось і на етнічному складі його населення.
Складність дослідження етнічних процесів в пізньоантичній та середньовічній Тавриці передбачає залучення широкого кола джерел. Відносно населення Херсонесу та суміжних територій у різні історичні епохи існують свідчення античних та середньовічних авторів, епіграфічних документів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНЕСА В I - XIV ст. ЗА АНТРОПОЛОГІЧНИМИ ДАНИМИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок