Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МІСТИЧНИЙ ДОСВІД ЯК АНТРОПОЛОГІЧНИЙ МОДУС

МІСТИЧНИЙ ДОСВІД ЯК АНТРОПОЛОГІЧНИЙ МОДУС

Назва:
МІСТИЧНИЙ ДОСВІД ЯК АНТРОПОЛОГІЧНИЙ МОДУС
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,72 KB
Завантажень:
337
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. В. Н. КАРАЗІНА
ТЕЛІЖЕНКО Людмила Вікторівна
УДК 141.33 : 572
МІСТИЧНИЙ ДОСВІД ЯК АНТРОПОЛОГІЧНИЙ МОДУС
09. 00. 04 – філософська антропологія,
філософія культури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Харків – 2004


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі теорії культури та філософії науки Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Шкода Володимир Васильович,
Харківський національний університет
ім. В. Н. Каразіна, професор кафедри
теорії культури і філософії науки
Офіційні опоненти доктор філософських наук, професор
Кізіма Володимир Вікторович,
Центр гуманітарної освіти НАН України,
професор кафедри філософії науки та
культурології;
кандидат філософських наук, доцент
Прилуцька Алла Євгеніївна,
Національний аерокосмічний університет
ім. М.Є. Жуковського “ХАІ”, завідувач
кафедри українознавства
Провідна установа: Інститут філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України,
відділ філософської антропології, м. Київ
Захист відбудеться “21” квітня 2004 р. о 15-15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.06 при Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна, 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4, ауд. IV-65
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4.
Автореферат розісланий 18” березня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Бортник Л.А.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Містичний досвід як унікальне антропологічне явище був відомий усім народам і цивілізаціям. У періоди історичних криз, коли відбувалася переоцінка цінностей і змінювалися соціальні орієнтири, містичний досвід викликав підвищений інтерес і набував масового характеру. Сучасна глобальна криза не є винятком, однією з ознак якої також є звернення до ірраціонального та містичного в усьому, що торкається людини. Відродження релігійних традицій, посилення інтересу до містичних практик, перевидання містико-богословських праць та популяризація літератури про надзвичайні можливості людини чи способи їх виявлення є свідченням тих процесів, що виражають ставлення сучасників до містичних ідей і потребу в них сьогодні. Але багато хто в містичному досвіді, позбавленому очевидно виражених причинно-наслідкових зв’язків, вбачає деструктивний вплив на людську особистість, яка намагається знайти духовні шляхи свого подальшого розвитку і звертається до містичних практик, окультних феноменів тощо. Така ситуація в сучасній культурі представляє серйозну проблему й актуалізує необхідність філософського осмислення містичного досвіду як антропологічного модусу.
Проте дослідження містичного досвіду як специфічної властивості людини, що виявляється лише в її певному стані, пов’язане зі значними труднощами, зумовленими: а) високою феноменальністю даного виду антропологічного досвіду, його змістовною різноманітністю й поширеністю в культурному просторі, що позбавляє змоги охопити в роботі всі історично відомі форми його прояву; б) традиційним закріпленням лише за релігійною сферою життєдіяльності людини; в) винесенням класичною наукою містики, а тим більше містичного досвіду, як ненаукового за межі свого пізнання; г) відсутністю в класичній філософії твердої бази чи основоположної концепції, визначаючої його сутність та межі; д) відсутністю єдності в поглядах щодо містичного досвіду як серед філософів, так і теологів. Що стосується перших, то це повне протиріччя від визнання містичного досвіду як “стану, в якому відбувається вихід на антропологічну межу” (С.С. Хоружий), до його визначення як “стан релігійної одержимості” та “релігійний фанатизм” (Ю.Г. Волков, В.С. Полікарпов). Щодо релігій, то розуміння сутності містичного досвіду є, зокрема, тією проблемою, навколо якої постійно ведуться суперечки між богословами як різних релігій, так і в них самих.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: МІСТИЧНИЙ ДОСВІД ЯК АНТРОПОЛОГІЧНИЙ МОДУС

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок