Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Психологічні функції ненормативних мовленнєвих конструктів у комунікативній поведінці особистості

Психологічні функції ненормативних мовленнєвих конструктів у комунікативній поведінці особистості

Назва:
Психологічні функції ненормативних мовленнєвих конструктів у комунікативній поведінці особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,02 KB
Завантажень:
432
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ІНСТИТУТ СОЦІАЛЬНОЇ ТА ПОЛІТИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ
АПН УКРАЇНИ
Панова Наталя Юріївна
УДК 159.922.27
Психологічні функції ненормативних
мовленнєвих конструктів
у комунікативній поведінці особистості
19.00.05 – соціальна психологія; психологія соціальної роботи
Автореферат
дисертація на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Бердянському державному педагогічному університеті, МОН України.
Науковий керівник: кандидат психологічних наук
Белавіна Тетяна Іванівна, докторант Інституту соціальної та політичної психології.
Офіційні опоненти: доктор психологічних наук, доцент
Лактіонов Олександр Миколайович, декан факультету психології Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна;
кандидат психологічних наук, доцент
Ніколенко Дмитро Олександрович, начальник кафедри психолого-педагогічних основ роботи з персоналом Київського юридичного інституту (МВС).
Провідна установа: Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України,
лабораторія соціальної психології, м. Київ
Захист відбудеться 4 жовтня 2005р. об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К .457.01 в Інституті соціальної та політичної психології АПН України за адресою: вул. Андріївська, 15.м. Київ, 04070
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту соціальної та політичної психології АПН України за адресою: вул. Андріївська, 15, м. Київ, 04070.
Автореферат розісланий 2 вересня 2005р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради І.В.Жадан
Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження. Проблема комунікативної компетент-ності особистості, мовленнєвої культури міжособистісного спілкування належить до одного із важливих напрямків психології. Особливого значення вона набуває у перехідні періоди, коли у суспільстві відбувається трансформація системи усталених ціннісних орієнтацій, змінюються пріоритети у виборі змісту діяльності зокрема, і способу життя особистості загалом. За таких умов інтерес до соціально психологічних особливостей мовленнєвої діяльності набуває особливої гостроти, зокрема до комунікативної поведінки у молодіжному середовищі.
Дослідженню вказаної проблеми присвячено праці психологів і лінгвістів (Л.С.Виготський, В.В.Виноградов, Е.С.Істрін, В.Г.Костомаров, О.О.Леонтьєв, А.Р.Лурія, С.І.Ожегов, Л.С.Рубінштейн, Л.В.Щерба).
У другій половині ХХ століття проблема мовлення стає предметом не тільки психологічного вивчення, але й – психолінгвістики, психосемантики, нейролінгвістики (І.О.Зимня, Н.Ф.Каліна, А.Р.Лурія, В.Ф.Петренко, Н.Хомскі, Н.Ф.Чепелєва, Л.В.Щерба). Дослідженню функціональної ролі мови і мовлення в міжособистісній взаємодії, а також психологічному змісту цих явищ присвячені роботи Н.Д.Арутюнової, Б.Ф.Баєва, Л.В.Долинської, М.І.Жинкіна, О.О.Леонтьєва, Е.Л.Носенко та інших.
У площині соціально-психологічного аналізу проблеми ненормативної лексики в комунікативній поведінці особистості, остання залишає чимало відкритих питань, зокрема – про походження і побудування лихослів’я у певній соціокультурній ситуації (О.Ф.Бондаренко, В.І.Жельвіс, І.С.Кон, В.Л.Леві, Д.С.Ліхачов, Б.А.Успенський, Л.А.Широкорадюк).
Зазначається, що соціокультурними факторами, які зумовлюють міру активності прояву ненормативної лексики, постає, насамперед, ставлення до цього явища та характер її прийняття-неприйняття у певному суспільстві, зокрема, певна лояльність до вживання ненормативної лексики в нашому суспільстві у порівнянні із японським, де такі випадки суворо засуджуються.
Лихослів’я традиційно розглядається як форма сублімації фізичної агресії – остання може заміщатися більш соціально прийнятими засобами прояву негативних емоцій або у формі інвективи – вживання в мовленні лайок і висловів, або у формі підкресленої ввічливості, етикету, різноманітних словесних ритуалів (В.І.Жельвіс). Щодо мовної традиції України, то для неї, так само як і для європейської культури в цілому є типовою інвектива, у той час як для японської культури властива підкреслена ввічливість.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Психологічні функції ненормативних мовленнєвих конструктів у комунікативній поведінці особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок