Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Компаративна модель світу в російській мові та її реалізація у творах І.Бабеля

Компаративна модель світу в російській мові та її реалізація у творах І.Бабеля

Назва:
Компаративна модель світу в російській мові та її реалізація у творах І.Бабеля
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,84 KB
Завантажень:
71
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Національна академія наук України
Інститут мовознавства ім. О.О.Потебні
Барменкова Оксана Петрівна
УДК 811.161.1 37:811.161.1 36
Компаративна модель світу в російській мові та її реалізація у творах І.Бабеля
Спеціальність 10.02.02 – російська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі загального та російського мовознавства Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Мусієнко Валентина Павлівна,
Черкаський національний університет
ім. Б.Хмельницького, завідувач кафедри загального та російського мовознавства
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Іванова Людмила Петрівна,
Національний педагогічний університет
ім. М.Драгоманова, професор кафедри російської мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Тропіна Ніна Павлівна,
Херсонський державний педагогічний університет, доцент кафедри слов’янських мов та загального мовознавства
Провідна установа: Кіровоградський державний педагогічний
університ ім. Володимира Винниченка, кафедра загального та російського мовознавства
Захист відбудеться 27 січня 2004 року о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.172.01 при Інституті мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України (м. Київ, вул. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України (м. Київ, вул. Грушевського, 4)
Автореферат розіслано “ 26 ” грудня 2003 року
Учений секретар спеціалізованої вченої ради
доктор філологічних наук, професор Н.Г.Озерова
Актуальність теми дисертаційного дослідження зумовлена домінуванням у сучасній лінгвістиці антропоцентричної парадигми. Об’єктом мовного аналізу постає мовна особистість як носій певних творчих і національно-культурних особливостей. Незважаючи на значну кількість праць, присвячених цьому питанню, методика аналізу антропоцентричної парадигми мови ще перебуває на стадії становлення. У зв’язку з цим плідним видається вивчення взаємодії різнорівневих елементів картини світу – універсального, мовно-етнічного й індивідуально-мовного. Матеріалом аналізу при цьому обрано творчу спадщину І. Бабеля, який художньою матерією творів вирізняється навіть серед яскравих і своєрідних майстрів слова початку ХХ століття. Цим досягається завдання вивчити не тільки мовно усталені стереотипи сприйняття світу, а й показати шляхи їх художнього подолання.
Дослідження мовної картини світу письменника вже за визначенням може бути здійснене лише есенційним шляхом “прорубування просік” у екзистенційному масиві мовного буття. У пропонованому дослідженні мовна картина світу розглядається у площині компаративності – крізь призму компаративних тропів порівняння й метафори. Компаративні тропи не лише фіксують елементи картини світу, як і всі мовні одиниці, а й демонструють їх формування, тобто вони є динамічними моделями. Метафора й порівняння – гнучкі способи репрезентації смислу, вони експлікують роботу свідомості у процесі пізнання світу, а головне призначення мови – це орієнтація в когнітивній сфері мовця. Компаративні тропи складають такі утворення, котрі несуть у собі проміжний елемент, який пов’язує фрагменти картини світу, і цей зв’язок може бути як логічним, так і образним.
Компаративне моделювання світу в російській мові здійснюється у цьому дослідженні на межі двох актуальних напрямків сучасного мовознавства – функціонального та когнітивного. Внутрішній зв’язок між ними в контексті мовної особистості очевидний.
Проблема лінгвістичної природи компаративності останні роки привертає особливу увагу якраз під впливом когнітивного та функціонального напрямів.
Описано з різних позицій – структурно-семантичних та функціонально-семантичних – порівняльні конструкції (Л.В.Голоюх, В.Г.Мороховська, М.У.Каранська, Т.І.Ніколашина, Н.П.Шаповалова, М.І.Черемісіна, Т.О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Компаративна модель світу в російській мові та її реалізація у творах І.Бабеля

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок