Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЛІНІЙНІ ТА НЕЛІНІЙНІ ЯВИЩА ПРИ ВЗАЄМОДІЇ ЧАСТИНОК З ХВИЛЯМИ В ПЛАЗМІ ТОРОЇДАЛЬНИХ ПРИСТРОЇВ

ЛІНІЙНІ ТА НЕЛІНІЙНІ ЯВИЩА ПРИ ВЗАЄМОДІЇ ЧАСТИНОК З ХВИЛЯМИ В ПЛАЗМІ ТОРОЇДАЛЬНИХ ПРИСТРОЇВ

Назва:
ЛІНІЙНІ ТА НЕЛІНІЙНІ ЯВИЩА ПРИ ВЗАЄМОДІЇ ЧАСТИНОК З ХВИЛЯМИ В ПЛАЗМІ ТОРОЇДАЛЬНИХ ПРИСТРОЇВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
31,18 KB
Завантажень:
208
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. В.Н. КАРАЗІНА
МАРЧЕНКО Віктор Станіславович
УДК 533.9
ЛІНІЙНІ ТА НЕЛІНІЙНІ ЯВИЩА ПРИ ВЗАЄМОДІЇ ЧАСТИНОК З ХВИЛЯМИ В ПЛАЗМІ ТОРОЇДАЛЬНИХ ПРИСТРОЇВ
01.04.08 – фізика плазми
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора фізико-математичних наук
Харків – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті ядерних досліджень Національної Академії наук України.
Офіційні опоненти: | доктор фіз.-мат. наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту фізики НАН України Гончаров О.А.;
доктор фіз.-мат. наук, старший науковий співробітник Інституту фізики плазми Національного наукового центру “Харківський фізико-технічний інститут” Грєков Д.Л.;
доктор фіз.-мат. наук, професор кафедри теоретичної ядерної фізики Харківського національного універcитету ім. В.Н. Каразіна Міністерства освіти та науки України Михайленко В.С.
Захист відбудеться 01.02.2008 р. о 13__ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.12 в Харківському національному університеті ім. В. Н. Каразіна за адресою: 61108, м. Харків, пр. Курчатова 31, аудиторія 301.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна за адресою: пл. Свободи, 4, м. Харків, 61077.
Автореферат розісланий 30.12. 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Письменецький С. О.


1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Роботи, представлені в дисертації, лежать в руслі досліджень, які проводяться по програмі міжнародного термоядерного реактора ITER. Загальновизнано, що якісне утримання альфа-частинок, що виникають в результаті реакцій синтезу, є необхідною умовою для успішної роботи токамака-реактора ITER.
Альфа-частинки з енергією народження 3.5 МеВ при параметрах токамака ITER будуть мати швидкість, яка перевищує альфвенівську швидкість в цьому пристрої. Тому ці частинки можуть легко дестабілізувати різноманітні альфвенівські нестійкості. В результаті резонансної взаємодії з дестабілізованими альфвенівськими коливаннями плазми значна частка альфа-частинок може бути втрачена за час, значно менший часу гальмування цих частинок електронами плазми. Такий процес є особливо небезпечним для токамака-реактора ITER, оскільки викиди альфа-частинок з мегаелектронвольтними енергіями на елементи конструкції токамака можуть призвести до серйозних пошкоджень цього пристрою.
Альфвенівські коливання, які дестабілізуються енергійними іонами, що виникають внаслідок інжекції нейтрального пучка або при іонному циклотронному нагріванні, спостерігаються на всіх сучасних токамаках з популяцією таких іонів (JET, MAST (Великобританія), JT-60U (Японія), ASDEX-U (Німеччина), DIII-D , NSTX (США)), а також в стелараторах (LHD, CHS (Японія), W7-AS (Німеччина)). Саме на цих пристроях зараз накопичується база експериментальних даних, яка необхідна для надійного передбачення поведінки альфа-частинок в реакторі ITER. Тому аналіз альфвенівських нестійкостей на існуючих тороїдальних пристроях є дуже актуальним.
Загальновизнано, що так звані неокласичні тірінг-моди (НТМ) обмежують тиск плазми в сучасних токамаках. Саме з метою запобігання дестабілізації цих мод основний операційний сценарій для реактора ITER – так звана Н-мода з переважно індуктивним струмом – буде реалізовано з відносно малим тиском плазми, що обмежує добротність реактора на рівні Q=10 (Q – частка термоядерної потужності до потужності додаткового нагрівання). Тому дослідження суттєво нелінійної динаміки НТМ (включаючи резонансну взаємодію НТМ з енергійними іонами або з дрібномасштабною турбулентністю плазми) користуються підвищеним попитом.
Важливим типом альфвенівських нестійкостей, що збуджуються енергійними іонами, є так звані фішбонні коливання (від англійського fishbone – “риб’яча кістка”). В перших експериментах з нейтральною інжекцією ці коливання призводили до втрати майже половини потужності пучка. Тому дослідження властивостей цих коливань є дуже актуальними.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 Реферат на тему: ЛІНІЙНІ ТА НЕЛІНІЙНІ ЯВИЩА ПРИ ВЗАЄМОДІЇ ЧАСТИНОК З ХВИЛЯМИ В ПЛАЗМІ ТОРОЇДАЛЬНИХ ПРИСТРОЇВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок