Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЛЮМІНЕСЦЕНЦІЯ МОНОКРИСТАЛІВ І МОНОКРИСТАЛІЧНИХ ПЛІВОК ОКИСНИХ СПОЛУК З СТРУКТУРОЮ ГРАНАТУ ТА ПЕРОВСКІТУ

Загрузка...

ЛЮМІНЕСЦЕНЦІЯ МОНОКРИСТАЛІВ І МОНОКРИСТАЛІЧНИХ ПЛІВОК ОКИСНИХ СПОЛУК З СТРУКТУРОЮ ГРАНАТУ ТА ПЕРОВСКІТУ / сторінка 15

Назва:
ЛЮМІНЕСЦЕНЦІЯ МОНОКРИСТАЛІВ І МОНОКРИСТАЛІЧНИХ ПЛІВОК ОКИСНИХ СПОЛУК З СТРУКТУРОЮ ГРАНАТУ ТА ПЕРОВСКІТУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
37,20 KB
Завантажень:
182
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 

У цьому розділі та розділах 2-5 проведено порівняльний аналіз люмінесцентних властивостей ртутеподібних (електронна структура ns2) йонів Pb2+ і Ві3+ у МП зі структурою a-Al2O3, перовскіту (YAP і LuAP) і гранату (YAG і LuAG). Встановлено, що для всіх цих МП характерною є наявність двосмугової структури спектрів люмінесценції йонів Pb2+ і Ві3+ в УФ і видимій (В) областях (рис. 26), яка зумовлена утворенням відповідно одиничних та парних (кластерних) Pb / Bі-вмісних центрів. Pb-вмісні центри люмінесценції в УФ і видимій області в МП гранатів можуть містити пари йонів Pb2+ і Pt4+ відповідно в {c}- і (а)-позиціях ґратки з локальною компенсацією заряду і об’єму. Показано, що завдяки дії ефекту Яна-Теллера, переходи 3P1,0>1S0 з релаксованих станів одиничних та парних Bi3+ і Pb2+-вмісних центрів в досліджуваних МП є причиною наявності двох (відповідно АХ, АТ і АХ`, А`Т) компонентів в УФ і видимій смугах свічення (рис. 26, б), а також двокомпонентної кінетики загасання люмінесценції у цих смугах відповідно в нс і мкс діапазонах.
Показано, що структура спектрів збудження УФ люмінесценції одиничних йонів Bi3+ і Pb2+ у МП YAG і LuAG містить характерних три (А, В і С) смуги, які обумовлені відповідно переходами 1S0 > 3P1, 3P2, 1P1 цих йонів, та смугу в екситонній області цих гранатів, яка зумовлена переходами типу ”ліганд-метал” (рис. 27, криві 1). Уперше показано, що переважним механізмом збудження люмінесценції Pb / Bі-вмісних парних центрів у видимій області є переходи з переносом заряду в смузі з Емах = 5,7-6,2 еВ між йонами Bi3+ і Pb2+ та дном зони провідності оксиду з утворенням локалізованих біля цих центрів екситонів (рис. 27, криві 2).
Уперше встановлено, що люмінесценція йонів Bi3+ у МП YAG:Bi в УФ (3,99 еВ) області обумовлена переходами 3P1,0>S0 з триплетних релаксованих станів одиничних йонів Bi3+ у рівноважному положенні, тоді як люмінесценція у видимій (2,88 еВ) області спричинена переходами з релаксованих станів йонів Bi3+ у нерівноважних положеннях через утворення парних (кластерних) Ві-вмісних центрів. Про це свідчить низькоенергетичний зсув відповідних А’, В’, С’ смуг видимої люмінесценції порівняно з положенням А, В і С смуг УФ свічення (рис. 27, б). Показано, що для домішки Pb2+ відсутнє утворення нерівноважних позицій у парних чи кластерних центрах (рис. 27, а) через суттєво більший (1,17 A) радіус цього йону, ніж у йону Ві3+ (1,35 A).
Уперше встановлено наявність ефективної передачі енергії збудження між йонами Pb2+>Се3+ в сцинтиляторах на основі МП LuAG:Се і YAG:Се при збудженні в А-смузі іонів Pb2+ (рис. 28) та в екситонній області, які зумовлені перекриттям смуги люмінесценції Pb2+-вмісних центрів і смуги поглинання йонів Се3+ в УФ (340 нм) області спектру. Показано, що завдяки такому переносу енергії збудження, в люмінесценції йонів Се3+ у МП цих гранатів присутні повільні компоненти в мкс діапазоні. Показано, що ефективність передачі енергії збудження між йонами Pb2+>Се3+ значно вища в МП LuAG:Се, ніж у МП YAG:Се, що є причиною суттєвої різниці (відповідно 18,5 і 0,74 %) у внесках повільних компонентів в загасанні люмінесценції йонів Се3+ у цих МП (табл. 2).
ВИСНОВКИ
У роботі подано розв’язання наукової проблеми встановлення природи, локальної структури та загальних закономірностей формування центрів люмінесценції, утворених низько-енергетичними релаксованими електронними збудженнями (екситонами), АД і ВД, а також спеціально введеними домішками різних типів в оксидах із структурою гранату і перовскіту, які отримані у формі об’ємних МК з розплаву та МП з РР методом РФЕ. Оригінальною методологічною основою досліджень, які проведені в цій роботі, є порівняння люмінесцентних властивостей нелегованих і легованих МК і МП однотипних оксидів. Автором показано, що МП гранатів і перовскітів, в яких відсутні АД, та наявна гранично низька концентрація ВД, є зручними модельними об’єктами для дослідження природи власної люмінесценції цих оксидів та люмінесценції різних типів домішок.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
Реферат на тему: ЛЮМІНЕСЦЕНЦІЯ МОНОКРИСТАЛІВ І МОНОКРИСТАЛІЧНИХ ПЛІВОК ОКИСНИХ СПОЛУК З СТРУКТУРОЮ ГРАНАТУ ТА ПЕРОВСКІТУ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок