Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат скачати: ЛЮМІНЕСЦЕНЦІЯ МОНОКРИСТАЛІВ І МОНОКРИСТАЛІЧНИХ ПЛІВОК ОКИСНИХ СПОЛУК З СТРУКТУРОЮ ГРАНАТУ ТА ПЕРОВСКІТУ

Загрузка...

ЛЮМІНЕСЦЕНЦІЯ МОНОКРИСТАЛІВ І МОНОКРИСТАЛІЧНИХ ПЛІВОК ОКИСНИХ СПОЛУК З СТРУКТУРОЮ ГРАНАТУ ТА ПЕРОВСКІТУ / сторінка 9

Назва:
ЛЮМІНЕСЦЕНЦІЯ МОНОКРИСТАЛІВ І МОНОКРИСТАЛІЧНИХ ПЛІВОК ОКИСНИХ СПОЛУК З СТРУКТУРОЮ ГРАНАТУ ТА ПЕРОВСКІТУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
37,20 KB
Завантажень:
182
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
Зазначені особливості пояснюються в межах модельного уявлення про АД як специфічний вид ІД в МК гранатів. Основу цього уявлення складають наступні висновки.
1. Локалізація катіонів А3+ в октаедричних (а)-позиціях катіонів В3+, чи катіонів В3+ в додекаедричних {c}-позиціях катіонів А3+ приводить до утворення АД АВ і ВА. АД як аналоги ІД утворюють відщеплені рівні в забороненій зоні гранатів як центри проміжної локалізації екситонів (ЛЕ(АД) центри), а також електронів чи дірок з наступною рекомбінацією з носієм протилежного знаку.
2. АД типу АВ у МК Al- і Ga-гранатів в наслідок більших йонних радіусів катіонів Y і РЗ і менших їхніх третіх потенціалів йонізації, ніж у заміщених ними катіонів Аl і Ga, переважно утворюють центри захоплення дірок; тоді як АД типу ВА з тих же причин утворюють електронні центри захоплення.
3. З врахуванням наявності значних (до одиниць ат. %) концентрацій АД в МК гранатів можливе також утворення парних центрів, що містять АД та домішки чи інші дефекти. Зазначені центри створюють сукупність локальних рівнів як центрів люмінесценції та центрів захоплення, що є причиною багатокомпонентної структури власної УФ люмінесценції МК гранатів і наявності ТСЛ в області низьких температур з спектральним складом, що відповідає цим компонентам.
Встановлена кореляція між наявністю та інтенсивністю власної люмінесценції в діапазоні кімнатних температур МК гранатів, які одержані з розплаву, та величиною нестехіометрії цих сполук, зокрема концентрацією і типом АД (рис. 6). Автор підтвердив, що в гранатах, які одержані методами низькотемпературної кристалізації з РР, АД не утворюються. Зокрема, МП гранатів, вирощені методом РФЕ з РР, вільні від АД і характеризуються гранично низькою концентрацією ВД.
Встановлена природа центрів власної люмінесценції МК та МП YAG і LuAG. В спектрах свічення МП YAG і LuAG переважно наявна люмінесценція АЛЕ в регулярних вузлах ґратки гранату в смугах відповідно з Емах = 4,74 і 4,95 еВ (рис. 7, б). На відміну від МП, спектри свічення МК цих гранатів є суперпозицією смуг люмінесценції АЛЕ, смуг свічення локалізованих в околі АД екситонів (ЛЕ(АД) центри) відповідно з Емах = 4,22 і 4,36 еВ, та смуг люмінесценції АД YAl і LuAl відповідно з Емах = 3,72 і 3,70 еВ (рис. 7, а), що виникають під час випромінювальної рекомбінації електронів з дірками, локалізованими безпосередньо на АД YAl і LuAl.
Встановлено, що в спектрах люмінесценції МП YAG і LuAG, які вирощено з PbO-вмісних РР, крім свічення АЛЕ, наявна також люмінесценція екситонів, локалізованих навколо йонів свинцю (ЛE(Pb) центри) у смугах з Емах = 4,16-4,26 eВ, а також люмінесценція Pb2+-вмісних одиничних і парних центрів в УФ і видимій (В) областях спектру в смугах відповідно з Емах = 3,8-3,44 і 2,4-2,05 eВ (рис. 8). Водночас, інтенсивність свічення ЛE(Pb) центрів і йонів Pb2+ в діапазоні концентрацій цієї фонової домішки 10-3-10-2 ат. % є принаймні на два порядки нижча, ніж інтенсивність люмінесценції ЛE (AД) центрів та АД YAl і LuAl у МК YAG і LuAG.
Із спектрів збудження люмінесценції МК i МП YAG i LuAG встановлено енергії утворення екситонних станів, зв’язаних з АЛЕ (7,12 і 7,41 еВ) і ЛЕ(АД) (6,88 і 7,06 еВ) та АД YAl і LuAl (6,8 і 7,01 еВ) (рис. 9 а). Наявність цих двох піків, що домінують у спектрах збудження відповідно швидких і повільних компонентів люмінесценції, свідчить про існування в синглетного і триплетного збуджених рівнів екситонів, зв’язаних з цими центрами.
Низька інтенсивність свічення АЛЕ у МП YAG і LuAG при збудженні в області міжзонних переходів порівняно із збудженням в екситонній області (рис. 8), а також відносно малий (~2,45 eB) стоксівський зсув цієї люмінесценції вказують на малий поперечний переріз для електрон-діркової рекомбінації під час утворення АЛЕ стану в YAG і LuAG. Це свідчить про те, що випромінювальна релаксація АЛЕ в YAG і LuAG, подібно до інших простих оксидів (Al2O3, Y2O3) [6], відбувається шляхом рекомбінації електронів, локалізованих на 4d1(5d1) + 5s2(6s2) рівнях катіонів Y3+ і Lu3+, з автолокалізованими дірками, на незв’язуючих 2p-рівнях однозарядних йонів кисню O-.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
Реферат на тему: ЛЮМІНЕСЦЕНЦІЯ МОНОКРИСТАЛІВ І МОНОКРИСТАЛІЧНИХ ПЛІВОК ОКИСНИХ СПОЛУК З СТРУКТУРОЮ ГРАНАТУ ТА ПЕРОВСКІТУ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок