Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УЯВЛЕННЯ ПРО ЛЮДИНУ В РІҐВЕДІ

УЯВЛЕННЯ ПРО ЛЮДИНУ В РІҐВЕДІ

Назва:
УЯВЛЕННЯ ПРО ЛЮДИНУ В РІҐВЕДІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,10 KB
Завантажень:
418
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМЕНІ Г. С. СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
ЛУЦИШИНА ОЛЕНА АНАТОЛІЇВНА
УДК 294.5
УЯВЛЕННЯ ПРО ЛЮДИНУ В РІҐВЕДІ
Спеціальність 09.00.11 — релігієзнавство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ — 2004


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії та релігієзнавства Національного університету “Києво-Могилянська Академія”.
Науковий керівник – доктор філософських наук, професор
Филипович Людмила Олександрівна
(Інститут філософії імені Г.С.Сковороди НАН України,
завідувач відділом проблем релігійних процесів в
Україні)
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, доцент
Павленко Юрій Віталійович
(Інститут світової економіки та міжнародних
відносин НАН України,
головний науковий співробітник)
кандидат філософських наук
Капранов Сергій Віталійович
(Інститут сходознавства ім. А.Кримського НАН України,
старший науковий співробітник)
Провідна установа: Київський національний університет ім. Т.Г.Шевченка,
кафедра релігієзнавства, м. Київ
Захист відбудеться “24” вересня 2004 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.161.03 в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди НАН України за адресою: 01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України за адресою: 01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4.
Автореферат розісланий 7 ” серпня 2004 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філософських наук
Бучма О.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Вагомий внесок у самоосягненні людини належить індійській думці, біля витоків якої перебуває Ріґведа (далі – РВ) – найдавніша індійська пам’ятка. У розвиткові ідей вед або в полеміці з ними зростали різні індійські релігійні напрями та філософські школи. І сьогодні веди є “живими”: важко уявити собі індійського мислителя, твори якого не містили б рецепції ведійських думок. Тому дослідження ведійських пам’яток є одним з найнеобхідніших кроків, що уможливлює пізнання як індійської культури, так і її трансформацій на західному ґрунті. Вони не обійшли стороною й багатоконфесійної та поліетнічної України. При цьому ознайомлення з уявленнями про людину тієї культури, з якою ми прагнемо встановлення діалогу, має не останнє значення.
Аналіз розуміння людини в РВ розкриває цінні дані, виявляючи ідеї, співзвучні з ідеями подальших індійських текстів, у т. ч. й філософських. Ці ідеї, що у РВ наявні переважно на рівні світогляду, відображеного у її мові, є тим контекстом, з якого виростає і за допомогою якого осмислюється індійська думка.
Для вивчення самої РВ реконструкція її поглядів на людину має першорядну роль, оскільки віссю пам’ятки, джерела насамперед релігійного, є відносини “божество – людина”. Те, що ця тема не привертала належної уваги, можна пояснити тим, що ефективний аналіз уявлень про людину РВ потребує виокремлення світогляду, який значною мірою закладений у її мові. А це вимагає від дослідника поєднання філософської освіти з навичками кропіткого перегляду контекстів ведійського оригіналу. Філософські підходи до вивчення світогляду РВ часто обмежуються розглядом її космогонічних гімнів. Однак при цьому не завжди враховується цілісний контекст пам’ятки, фігурування слів, що постають у даних гімнах, в інших фрагментах джерела.
Взагалі дослідження віддзеркалених у релігійному світогляді уявлень про людину служить пізнанню певної релігії. Це передбачає осягнення відношення того, хто вірить, людини, до трансцендентного. Дослідження уявлень про людину та відносин “людина – божество” в давньоіндійській релігії в перспективі може бути цінним матеріалом при філософському осмисленні феномену релігії. Адже відомо, що вітчизняне і західне релігієзнавство відштовхується у міркуваннях про релігію здебільшого від свого знайомства із християнством, не вдивляючись пильно у багатий спектр інших релігій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: УЯВЛЕННЯ ПРО ЛЮДИНУ В РІҐВЕДІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок