Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СУЧАСНИЙ ДИТЯЧИЙ ФОЛЬКЛОР: СЕМАНТИЧНИЙ, СТРУКТУРНИЙ, ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТИ

СУЧАСНИЙ ДИТЯЧИЙ ФОЛЬКЛОР: СЕМАНТИЧНИЙ, СТРУКТУРНИЙ, ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТИ

Назва:
СУЧАСНИЙ ДИТЯЧИЙ ФОЛЬКЛОР: СЕМАНТИЧНИЙ, СТРУКТУРНИЙ, ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
30,82 KB
Завантажень:
318
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
КУЛИНИЧ СЕРГІЙ ПЕТРОВИЧ
УДК. 398.20
СУЧАСНИЙ ДИТЯЧИЙ ФОЛЬКЛОР:
СЕМАНТИЧНИЙ, СТРУКТУРНИЙ, ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ
АСПЕКТИ
10.01.07 – фольклористика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі фольклористики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Копаниця Любов Миколаївна,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, професор
кафедри фольклористики
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Кейда Федір Федорович,
Маріупольський державний
гуманітарний університет,
завідувач кафедри української філології
кандидат філологічних наук
Полковенко Тарас Вікторович,
Міжрегіональна академія управління
персоналом, заступник директора
Інституту культурологічних
та етнополітичних досліджень
Провідна установа – Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова, Міністерство освіти
і науки України, м. Київ
Захист відбудеться “28” жовтня 2005 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.15 із захисту докторських дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці імені М.О.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, М.Київ, вул.. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий “28” вересня 2005 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор філологічних наук, професор Грицик Л.В.
Загальна характеристика роботи
Український дитячий фольклор з погляду взаємодії усної творчості дитинства і фольклору дорослих, шляхів виникнення і розвитку його жанрів, способів трансляції культурної традиції на поетику дитячого віку – явище не тільки творчо багате, а й неодномірне та неоднозначне. Тією чи іншою мірою дитячий фольклор ставав об’єктом уваги збирачів, науковців протягом ХІХ та ХХ ст. Наукове дослідження дитячого фольклору провадилося не так активно, як його збирання та публікація. Увага до нього пояснювалась різними причинами, проте визначення його як унікального феномена дитячої субкультури почалось досить пізно. Сучасний підхід до вивчення багатоманітності дитячого фольклору знаходимо у працях українських (Г.Довженок, Л.Дунаєвська, Ф.Кейда, К.Луганська, О.Бріцина, В.Семерянський, Й.Федас, П.Чемериський та ін.) та зарубіжних фольклористів (М.Чередникова, М.Осорина, С.Лойтер, М.Бєлоусов, С.Тихомиров, М.Мухлинін, О.Трикова). Однак дитячий фольклор достатньою мірою не введено у сучасний український науковий контекст, його осмислення залишається переважно традиційним.
Втім, у сучасному фольклорному репертуарі дітей присутні твори як історично усталених жанрів усної народної творчості, так і відносно нові нетрадиційні (“страшилки”, “страшні історії”, оповідання про “викликання”, переробки-пародії, текстографічні загадки, дівочі альбоми-анкети, “жахливі” віршики, ігри в країни-мрії), що складають палітру сучасної дитячої традиції.
У наш час селянська культура з її традиціями, звичаями, обрядами, стійким общинним устроєм на очах одного покоління надзвичайно швидкими темпами відходить у минуле. Ігрова поведінка, побут, напрямки зацікавленості сільських і міських дітей помітно зближуються. Природно, що в таких умовах змінюються і процеси передачі культурної спадщини. Отже, дослідження процесу створення фольклорної образності, формування історичної поетики та ігрової поетики дитячого фольклору, таким чином, зачіпає, з одного боку, проблему типологічної спадкоємності та типологічної повторюваності, а з іншого – питання виконавства у дитячому фольклорі у світлі теорії інформації. Ось чому в парадигмі дитячої традиції особливого значення набувають семантика художньої форми, моделюючі властивості загальних знакових топосів, жанрів і власне структура фольклорного мислення, де закладені всі передумови поетичної перспективи усної культури.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: СУЧАСНИЙ ДИТЯЧИЙ ФОЛЬКЛОР: СЕМАНТИЧНИЙ, СТРУКТУРНИЙ, ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок