Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МЕДИЧНА НОМЕНКЛАТУРА В УКРАЇНСЬКИХ ПАМ’ЯТКАХ XVI-XVIII ст.

МЕДИЧНА НОМЕНКЛАТУРА В УКРАЇНСЬКИХ ПАМ’ЯТКАХ XVI-XVIII ст.

Назва:
МЕДИЧНА НОМЕНКЛАТУРА В УКРАЇНСЬКИХ ПАМ’ЯТКАХ XVI-XVIII ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,66 KB
Завантажень:
404
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ІВАНА ФРАНКА
ДИДИК-МЕУШ Ганна Михайлівна
УДК 811.161.2’373“15/17”
МЕДИЧНА НОМЕНКЛАТУРА
В УКРАЇНСЬКИХ ПАМ’ЯТКАХ XVI-XVIII ст.
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів _2001


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України
Науковий керівник _ кандидат філологічних наук
Гринчишин Дмитро Григорович,
провідний науковий співробітник
відділу української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України
Офіційні опоненти _ член-кореспондент НАН України,
доктор філологічних наук, професор
Німчук Василь Васильович,
директор Інституту української мови НАН України
_кандидат філологічних наук, доцент
Ощипко Ірина Йосипівна,
доцент кафедри української мови
Львівського національного
університету ім. І. Франка
Провідна установа – Прикарпатський державний університет
ім. В. Стефаника, кафедра української мови
Захист відбудеться 7 лютого 2001 року о 12 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.051.06 у Львівському національному університеті ім. І. Франка (79001, м. Львів, вул. Університетська, 1)
З дисертацією можна ознайомитися в Науковій бібліотеці ім. М. Драгоманова Львівського національного університету ім. І. Франка (79005, м. Львів, вул. Драгоманова, 5)
Автореферат розісланий 5 січня 2001 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради З. Терлак


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Розвиток сучасної медицини зумовлює потребу у розбудові українського медичного назовництва та породжує інтерес до його поглибленого аналізу. Одна з основних груп медичної лексики “назви хвороб” привертала увагу мовознавців, однак до сьогодні не була предметом детальних і систематичних діахронних студій. Початком вивчення історії українських медичних найменувань можна вважати працю Т. Олещук “Медична лексика в давньоруській книжнописемній мові (назви хвороб та хворобливих станів)” (Київ, 1983). Подальший фрагментарний діахронний аналіз назв недуг учені здійснювали одночасно з публікацією спеціальних медичних пам’яток: Український травник ХVІ ст. (В. Німчук), трактат ІІ пол. XVII ст. “Наука о вчасномъ и потребномъ кров\ пущанию” (І. Чепіга), лікарські порадники XVIII ст. (В Передрієнко). Матеріали І-ої Міжнародої наукової конференції “Актуальні проблеми медичної термінології” (Львів, 1993) свідчать про подальше зацікавлення історією формування цієї групи лексики (доповіді Л. Полюги, Л. Дахній, Є. Регушевського та П. Регушевського). За останнє десятиліття з’явилося декілька дисертаційних праць про найменування окремих груп захворювань _шкірних (О. Петрова) і кардіологічних (Р. Стецюк, І. Корнейко) _з коротким оглядом історії становлення українського медичного лексичного фонду.
Українські назви захворювань досліджуються і на рівні діалектології. Вперше до такої проблематики звернулася Я. Вакалюк (“Лексика народної медицини українських говорів Прикарпаття”, 1974). Вивчення українських діалектних найменувань хвороб нині активно продовжується (Північне Причорномор’я _В. Баденкова, Полісся _В. Мойсієнко, Слобожанщина _А. Берестова та ін.).
Чимало відомостей про медичну лексику подають також етнографічні праці (В. Петрова, M. Маркевича, В. Милорадовича, П. Чубинського, В. Шухевича та ін.) і спеціальні медичні посібники (З. Болтарович, Є. Товстухи, В. Тітова та ін.). Для лінгвістів такі роботи є довідковим матеріалом, який допомагає з’ясувати семантику окремих найменувань, територію їх поширення та хронологічні рамки функціонування на українському мовному ґрунті.
Актуальність дослідження. Пропонована робота – це перша спроба системного аналізу української медичної лексики XVI-XVIII ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: МЕДИЧНА НОМЕНКЛАТУРА В УКРАЇНСЬКИХ ПАМ’ЯТКАХ XVI-XVIII ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок