Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат українською: ФОРМУВАННЯ У МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЕСТЕТИЧНОЇ ОЦІНКИ ХУДОЖНЬОГО ТВОРУ НА УРОКАХ ЧИТАННЯ

ФОРМУВАННЯ У МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЕСТЕТИЧНОЇ ОЦІНКИ ХУДОЖНЬОГО ТВОРУ НА УРОКАХ ЧИТАННЯ / сторінка 5

Назва:
ФОРМУВАННЯ У МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЕСТЕТИЧНОЇ ОЦІНКИ ХУДОЖНЬОГО ТВОРУ НА УРОКАХ ЧИТАННЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,68 KB
Завантажень:
357
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 

У процесі дослідження встановлено, що використання терміна “естетична оцінка” щодо творів мистецтва є правомірним, оскільки представлені в ньому різні цінності інтегровані на естетичній основі. Естетична оцінка пов’язана з безпосереднім, чуттєво-духовним, особистісним, цілісним, емоційно-образним ставленням людини до творів мистецтва, а художня оцінка, спираючись на її фундамент, стосується лише конкретного художнього твору і формується на основі спеціальних знань про мистецтво, його мову, підпорядкування всіх деталей твору задуму автора, доповнює і конкретизує естетичну оцінку.
У розділі відзначено, що цінність має об’єктивний характер, а оцінка є відображенням суб’єктивного ставлення до цінності. За аксіому береться твердження про те, що у процесі ціннісного пізнання можна виділити умовно два рівні: чуттєвий та раціональний. На чуттєвому рівні оцінка формується на основі емоційного переживання від сприйнятого, на раціональному - вона поглиблюється, розширюється, уточнюється. Відбувається раціональна обробка емоційних почуттів, усвідомлення естетичної цінності сприйнятого та формування естетичного оцінного судження.
На основі аналізу наукових джерел у дисертації розкривається психологічне обґрунтування проблеми ставлення дітей молодшого шкільного віку до творів мистецтва. Аналіз праць М.М.Волокітіної, М.М.Матюхіної, Г.О.Люблінської та інших дав змогу визначити особливості розвитку вмінь в учнів 2–4 класів естетично оцінювати предмети і явища дійсності, а також твори мистецтва. Спираючись на психолого-педагогічні дослідження Л.І.Бєлєнької, В.В.Давидова, О.В.Джежелей, Л.В.Занкова, О.В.Запорожця, Н.Д.Молдавської, Л.М.Рожиної, З.І.Романовської, а також аналізуючи власні спостереження, доходимо висновку про те, що дітям цієї вікової категорії властивий високий рівень емоційної вразливості. Вони здатні переживати яскраві естетичні почуття і виражати своє ставлення до предметів дійсності чи мистецтва, у тому числі й літератури.
У молодших школярів разом з розвитком здібностей до оцінювання виникають перші непостійні судження про прекрасне, естетичні оцінки, які в процесі навчальної роботи на уроках читання постійно закріплюються, розширюються, уточнюються. Завдання вчителя полягає в тому, щоб допомогти дитині пережити та усвідомити твір мистецтва у єдності його цінностей, активізувати у свідомості молодшого школяра ціннісні уявлення (логічні та образно-емоційні) та на основі їх співвідношень визначити власне ставлення до сприйнятого та виразити його за допомогою оцінних суджень.
Проблема естетичного виховання молодших школярів засобами художнього слова знайшли відображення у дослідженнях педагогів та методистів ХІХ – ХХІ століть. У дисертаційному дослідженні проаналізовано праці К.Д.Ушинського, В.І.Водовозова, В.Я.Стоюніна, М.Ф.Бунакова, Ц.П.Балталона, В.П.Острогорського. Вчені розглядали аналіз художнього твору в єдності змісту і форми, що сприяло осягненню ідеї художнього твору, визначенню авторської оцінки зображуваного та формуванню власного ставлення до сприйнятого.
Однак не було знайдено раціонального співвідношення роботи над змістом і формою художнього твору: робота над словом спрямовувалась лише на виявлення його предметного значення, словотлумачення, недостатня увага приділялась аналізу композиції художнього твору, роботі над образом-персонажем.
Істотним недоліком у методиці читання 30 – 50 –х років ХХ століття, на наш погляд, було те, що в основу роботи над текстом художнього твору було покладено метод бесіди і переказ. Така робота не сприяла цілісному осягненню художнього твору, правильному визначенню його ідейної спрямованості, що позначалося на невмінні школярів відобразити художній образ дійсності адекватно морально-естетичній позиції автора, заважало виявленню авторського ставлення до описуваного та формуванню власної оцінки сприйнятого.
Надзвичайно цікавими у контексті нашого дослідження стали погляди методистів 60 – 80-х років минулого століття (Є.О.Адамович, М.А.Білецька, В.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ФОРМУВАННЯ У МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЕСТЕТИЧНОЇ ОЦІНКИ ХУДОЖНЬОГО ТВОРУ НА УРОКАХ ЧИТАННЯ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок