Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТРУКТУРУВАННЯ ЕЛІТНИХ МЕРЕЖ В УКРАЇНІ

СТРУКТУРУВАННЯ ЕЛІТНИХ МЕРЕЖ В УКРАЇНІ

Назва:
СТРУКТУРУВАННЯ ЕЛІТНИХ МЕРЕЖ В УКРАЇНІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,04 KB
Завантажень:
389
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна
Нікулін В'ячеслав Сергійович
УДК 316.344.42+316.472.4
СТРУКТУРУВАННЯ ЕЛІТНИХ МЕРЕЖ В УКРАЇНІ
Спеціальність – 22. 00. 01 –теорія та історія соціології
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Харків – 2008
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник
доктор соціологічних наук, професор КУЦЕНКО Ольга Дмитрівна,
Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна
професор кафедри політичної соціології
Офіційні опоненти:
доктор філософських наук, професор ПОЛТОРАК Володимир Абрамович,
Дніпропетровський університет економіки та права,
завідувач кафедри соціології, філософії та психології
кандидат соціологічних наук ЗОТКІН Андрій Олексійович,
Інститут соціології НАН України,
молодший науковий співробітник відділу соціальної психології
Захист відбудеться 19 лютого 2008 p. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.15 Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (адреса: 61077, м. Харків, площа Свободи, 4, аудиторія 2-49).
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (61077, м. Харків, площа Свободи, 4).
Автореферат розісланий 26 грудня 2007 p.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Шеремет І.І.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Політичний розвиток пострадянських країн багато в чому обумовлюється специфікою функціонування і розвитку національних еліт. У першу чергу це пов'язано зі зростанням у трансформаційний період ролі елітних груп на тлі слабкості соціальних інститутів, що перетворюються, в умовах інституціональних дефіцитів. Дослідження еліт у пострадянських суспільствах привертає увагу багатьох вітчизняних та іноземних вчених. При цьому спостерігається багатозначність трактувань і інтерпретацій як самого поняття "еліта", так і основних категорій, які описують різні сторони функціонування і розвитку еліт. Разом з тим аналізу еліт у пострадянських суспільствах бракує адекватного категоріального апарату та відповідних методологічних підходів, що здатні повною мірою передати специфіку елітних процесів у цих країнах. До числа таких підходів належать мережевий аналіз та теорія соціального капіталу, які відкривають нові можливості дослідження неформального боку елітних процесів, що визначається поняттям "елітних мереж".
Актуальність вивчення елітних мереж в українському суспільстві обумовлена зростанням ролі неформальних мережевих відносин і мережевого капіталу в періоди глибоких інституціональних змін, що характеризуються зламом формалізованих структур, порушенням систем очікування і зростанням невизначеності взаємодій, які склалися в рамках цих структур. За умов відсутності чітко визначених інституційних форм та зразків поведінки, неформальні мережеві відносини розглядаються як більш стабільні і надійні підстави соціальних взаємодій. У результаті в сфері політичних відносин, зокрема взаємодій між елітними групами, формується значний тіньовий сегмент, де домінують неформальні правила взаємодії, розвинені форми і процедури обміну очікуваннями і ресурсами. Саме така неформальна сторона міжелітних взаємодій, в якій утворюються і накопичуються правила і смисли політичних відносин конкретного суспільства, і не отримала достатнього наукового аналізу. Крім того, усвідомлення значущості названого онтологічного аспекту міжелітних відносин призводить до необхідності переосмислення теоретико-методологічних принципів соціологічного аналізу феномену еліти, науковий інтерес до якого має довготривалі і багатоманітні наукові традиції.
Поняття "еліта" безпосередньо визначається відносинами панування, що складаються в певному суспільстві. У свою чергу, відносини панування залежать від розподілу й обсягів різноманітних форм капіталу, доступ до яких чи, навпаки, його відсутність визначають можливість диктувати свою волю або підкорятися останній.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: СТРУКТУРУВАННЯ ЕЛІТНИХ МЕРЕЖ В УКРАЇНІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок