Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> БУДІВЛІ САЛТОВО-МАЯЦЬКОЇ КУЛЬТУРИ СТЕПОВОГО НАДДІНЦІВ’Я

БУДІВЛІ САЛТОВО-МАЯЦЬКОЇ КУЛЬТУРИ СТЕПОВОГО НАДДІНЦІВ’Я

Назва:
БУДІВЛІ САЛТОВО-МАЯЦЬКОЇ КУЛЬТУРИ СТЕПОВОГО НАДДІНЦІВ’Я
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,38 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ АРХЕОЛОГІЇ
КРАСИЛЬНІКОВА ЛЮДМИЛА ІВАНІВНА
УДК 904.3 (477.6) “654”
БУДІВЛІ САЛТОВО-МАЯЦЬКОЇ КУЛЬТУРИ
СТЕПОВОГО НАДДІНЦІВ’Я
Історичні науки - 07.00.04 - археологія
Автореферат дисертації
на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано у відділі давньоруської та середньовічної археології Інституту археології НАН України
Науковий керівник: доктор історичних наук, старший науковий
співробітник, Сухобоков Олег Васильович –
Інститут археології НАН України, провідний
науковий співробітник відділу давньоруської
та середньовічної археології
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор,
Вінніков Анатолій Захарович –
Воронезький державний університет,
декан історичного факультету
кандидат історичних наук, доцент,
Колода Володимир Васильович,
Харківський державний педуніверситет
ім. Г.С. Сковороди, завідувач науково-
дослідної лабораторії з археології
Провідна установа: Київський національний університет
ім. Тараса Шевченка, кафедра археології та
музеєзнавства,
Міністерство освіти і науки України, м.Київ
Захист відбудеться “_16__” ___травня__2005 р. о __14__ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.234.01 для захисту докторських дисертацій при Інституті археології НАН України (04210, Україна, м. Київ-210, проспект Героїв Сталінграда, 12)
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту археології НАН України (м. Київ, проспект Героїв Сталінграда, 12)
Автореферат розісланий ______8 квітня_____ 2005р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат історичних наук Є.І. Архипова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У ранньому середньовіччі (друга половина VIII – початок Х ст.) степи Південно-Східної Європи, зокрема Правобережне Подоння, були зайняті алано-болгарськими племенами, що залишили по собі пам'ятки салтово-маяцької культури (надалі СМК). Історія взаємовідносин двох різномовних етносів завжди викликала інтерес не тільки самим фактом їх співіснування, але й високим рівнем загальної для них матеріальної та духовної культури.
Актуальність теми дослідження. Протягом більш ніж сторічної історії вивчення СМК увагу вчених в основному привертав лісостеповий Верхньодонецький варіант північно-західної периферії Хозарського каганату. Другим відносно добре вивченим регіоном СМК було Нижнє Подоння. Значно менше було відомостей про степовий Донецький варіант культури. Зараз, завдяки проведеним за останні десятиліття дослідженням пам'яток степового Наддінців'я, з'явилась можливість не тільки визначити географічні межі, але й за деякими ознаками конкретизувати характеристику даного варіанту СМК. Проте, якщо поховальні пам'ятки цього регіону вивчені досить добре, житлобудівництво поселень лишається практично не розглянутим, а частина будівель та господарсько-побутових устроїв на поселеннях Рогалик, Підгаївка, Новолимарівка, Вергулівка взагалі не опублікована. Також немає загальних критеріїв для класифікації й типології різноманітних за призначенням будівель, залишається поза увагою інформація про техніку і прийоми будівництва, інтер'єри споруд. В той же час, без вивчення всього комплексу споруд, до яких входять житла і господарські будівлі, житла і ремісничі майстерні, господарські будівлі та майстерні і т.д., які складають садиби, неможливим лишається реконструкція побуту салтівської сім'ї і її господарства.
Оскільки степове Наддінців'я раннього середньовіччя не відображено у писемних джерелах, саме завдяки вивченню археологічних матеріалів і, у першу чергу поселень та будівель, стає можливим вирішення питань про стан осілості і специфіку господарства, що склалися в умовах проживання населення в степовій зоні, про побутовий уклад і етнічну ситуацію, а також з'ясування форм власності і співвідношення загальних та індивідуальних форм господарства народу, що вступив на шлях переходу від кочування до осілості. Усі ці теми значною мірою можуть бути вирішені саме завдяки аналізу будівель з різних типів поселень, які зустрічаються в степовому Наддінців'ї.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: БУДІВЛІ САЛТОВО-МАЯЦЬКОЇ КУЛЬТУРИ СТЕПОВОГО НАДДІНЦІВ’Я

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок