Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Взаємодія граматичного значення й граматичної форми у вираженні лексико-граматичної категорії роду іменника

Взаємодія граматичного значення й граматичної форми у вираженні лексико-граматичної категорії роду іменника

Назва:
Взаємодія граматичного значення й граматичної форми у вираженні лексико-граматичної категорії роду іменника
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,01 KB
Завантажень:
446
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна
МЕРІНОВ ВЯЧЕСЛАВ ВІКТОРОВИЧ
УДК 811. 161. 2’ 367. 622
Взаємодія граматичного значення й граматичної форми у вираженні
лексико-граматичної категорії роду іменника
10. 02. 01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2003


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському державному педагогічному університеті імені Г. С. Сковороди Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник:
доктор філологічних наук, професор
МУРОМЦЕВА Ольга Георгіївна,
Харківський державний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, професор кафедри українознавства
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, професор
ЯНУШ Ядвіга Вацлавівна,
Київський національний економічний університет,
завідувач кафедри української мови та літератури
кандидат філологічних наук, доцент
ПОНОМАРЕНКО Валентина Дмитрівна,
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна,
доцент кафедри української мови
Провідна установа:
Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова,
кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України (м. Київ)
Захист відбудеться 21.10.2003 року о 13 годині
на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.051.07 у Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна (61077, м. Харків, майдан Свободи, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна (61077, м. Харків, майдан Свободи, 4).
Автореферат розіслано 19.09.2003 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Н. І. Гноєва


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Дисертація присвячена аналізу взаємодії граматичного значення й граматичної форми, окреслює явища асиметрії та варіантності у вираженні лексико-граматичної категорії роду іменника в сучасній українській мові.
Актуальність дослідження. В українському мовознавстві зазначена проблема вивчалася під різними кутами зору дослідниками різних часів. Однак на сьогодні в україністиці немає спеціальної монографічної праці, яка би повною мірою висвітлювала закономірності вираження граматичного значення роду іменника через його граматичну форму. Обрана тема є актуальною, оскільки передбачає ґрунтовне вивчення і введення до наукового обігу матеріалів аналізу зв’язків граматичного значення та граматичної форми роду іменника, зокрема варіативності родових іменникових форм та граматичної синонімії, здійснення аналізу сучасного стану граматичної категорії роду іменника в українській мові.
Актуальність дослідження полягає і в його культуромовному аспекті. Часто варіантні форми роду іменника та граматичні синоніми різняться своїми стилістичними характеристиками, тому в дослідженні можна знайти відомості про стилістичні особливості їх уживання, що дуже важливо для культури усного й писемного мовлення, бо певні варіантні форми роду або граматичні синоніми зафіксовані як розмовні, діалектні чи просторічні слова, які через свою ненормативну природу не можуть уживатися в літературній мові. Отже, вивчення асиметрії мовного знака на матеріалі родових форм іменника, під якою ми розуміємо явище, коли одна граматична форма виражає два граматичних значення або навпаки, покликане виявити шляхи розвитку окремих груп лексики, встановити сферу вживання варіантних родових форм іменника й граматичних синонімів у певних функціональних стилях української мови. Роботу актуалізує і той факт, що матеріали дослідження є корисними для укладачів сучасних тлумачних словників української мови, адже в існуючих словниках, наприклад у “Словнику української мови” в 11 томах (К., 1970 – 1980), варіантні форми роду іменника, тобто варіанти слова, як-от: комод – комода, парад – парада, подаються як різні слова, у різних словникових статтях.
Зв’язок роботи з науковими планами, програмами, темами: напрям дисертаційного дослідження відповідає державній темі кафедри українознавства Харківського державного педагогічного університету імені Г.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Взаємодія граматичного значення й граматичної форми у вираженні лексико-граматичної категорії роду іменника

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок