Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Українська мова в соціолінгвістичному аспекті

Українська мова в соціолінгвістичному аспекті

Назва:
Українська мова в соціолінгвістичному аспекті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
30,54 KB
Завантажень:
504
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
Національна академія наук України
Інститут української мови
Масенко Лариса Терентіївна
УДК 811.161.2?272
Українська мова в соціолінгвістичному аспекті
10.02.01 – українська мова
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Національного університету “Києво-Могилянська академія”
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук
Ставицька Леся Олексіївна,
Інститут української мови НАН України,
завідувачка відділу соціолінгвістики;
доктор філологічних наук, професор
Сербенська Олександра Антонівна,
Львівський національний університет імені Івана
Франка, кафедра радіомовлення і телебачення;
доктор філологічних наук, професор
Мойсієнко Анатолій Кирилович,
Інститут філології Київського національного
університету імені Тараса Шевченка, завідувач
кафедри сучасної української мови.
Провідна установа - Запорізький національний університет МОН України,
кафедра української мови, м.Запоріжжя.
Захист відбудеться 29 листопада 2005 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України (м.Київ, вул.Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім.О.О.Потебні НАН України (м.Київ, вул.Грушевського, 4, VII поверх).
Автореферат розіслано 28 жовтня 2005 р.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук І.А.Самойлова
 


Загальна характеристика роботи
Напрям соціолінгвістичних досліджень у кожній країні визначає здебільшого специфіка її мовної ситуації. У цьому зв’язку головне завдання української соціолінгвістики полягає в науковому аналізі деформацій, яких зазнало мовне середовище країни в попередній колоніальний період.
Одним з основних об’єктів соціолінгвістичних досліджень в Україні має стати українсько-російський білінгвізм, формування й розвиток якого відбувався під тиском асиміляційної політики Російської імперії в обох її іпостасях – самодержавній і комуністичній. Конфлікт, що характеризує сучасну мовну ситуацію України, поширення на її території двох мов, незсинхронізованість мовного розвитку Заходу і Сходу є наслідком радянської практики русифікації, лінгво-етнічної міксації, реалізацію якої в Україні й Білорусі полегшувала спорідненість їхніх мов з російською. Стан масової двомовності України, що має асиметричний характер, оскільки, за даними соціолінгвістичних опитувань, до білінгвів різного типу належать переважно українці, тоді як мовній поведінці росіян кодові перемикання не властиві, сформувався як перехідний етап в асиміляційному процесі, спрямованому на витіснення української мови російською.
Оскільки національна мова, культура й ідентичність становлять нерозривну цілісність, успіх будівництва самостійної держави залежатиме від того, чи вдасться керівній еліті надати мовному розвиткові країни зворотного напряму, тобто переорієнтувати нинішню російсько-українську двомовність на поступове зростання груп ситуативних двомовців за рахунок російських одномовців із подальшим формуванням і розширенням україномовних середовищ.
Надання українській мові статусу державної стало першим необхідним заходом у процесі дерусифікації й мовно-культурного відродження, проте через відсутність державної мовної політики, зокрема механізмів впровадження й контролю за виконанням Закону про мови в Українській РСР і 10-ої статті Конституції України істотних змін у мовній ситуації досі не відбулося.
Розвиток української ситуації унаочнює відому з досвіду зарубіжної соціолінгвістики закономірність, згідно з якою відсутність у державі мовної політики також є політикою, що полягає у підтримці сильнішої мови. В Україні зберігається досягнуте в попередній період домінування російської мови в міській комунікації, а в деяких сферах, зокрема в інформаційно-культурній, нові реалії відкритого суспільства й ринкової конкуренції призвели до значного посилення процесів русифікації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 Реферат на тему: Українська мова в соціолінгвістичному аспекті

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок