Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА УКРАЇНСЬКИХ БУКВАРІВ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ ст.

ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА УКРАЇНСЬКИХ БУКВАРІВ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ ст.

Назва:
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА УКРАЇНСЬКИХ БУКВАРІВ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,09 KB
Завантажень:
331
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ІНСТИТУТ ПЕДАГОГІКИ АПН УКРАЇНИ
КОЗАК Інна Іванівна
УДК 372.811.161.2(075.2)”18–19”
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА
УКРАЇНСЬКИХ БУКВАРІВ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ ст.
13.00.02 – теорія і методика навчання української мови
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук
Київ – 2004


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: дійсний член АПН України,
доктор педагогічних наук,
професор
Вашуленко Микола Самійлович,
Інститут педагогіки АПН України,
головний науковий співробітник
лабораторії початкової освіти.
Офіційні опоненти: доктор педагогічних наук, професор,
Хорошковська Ольга Назарівна,
Інститут педагогіки АПН України,
завідувач лабораторії української
словесності у школах національних
меншин України та діаспори;
кандидат педагогічних наук, доцент
Климова Катерина Яківна,
Житомирський державний університет
ім. Івана Франка,
завідувач кафедри мови з методикою
викладання в початкових класах.
Провідна установа: Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, кафедра теорії і методики початкового навчання, Міністерство освіти і науки України, м. Умань.
Захист відбудеться 22.09.2004 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.452.02 в Інституті педагогіки АПН України за адресою: 04053, м. Київ, вул. Артема, 52-д.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій частині Інституту педагогіки АПН України (04053, м. Київ, вул. Артема, 52 д).
Автореферат розісланий 20.08.2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Г.Т. Шелехова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Порушення і висвітлення питання історико-педагогічної характеристики українських букварів кінця ХІХ – початку ХХ ст. актуалізується сучасними процесами національного підручникотворення. Здійснення нових кроків до модернізації навчальної книги, удосконалення змісту, структури, методичного оснащення сучасного букваря неможливі без урахування історичного досвіду попередніх поколінь з цієї проблеми.
Одним із небагатьох джерел вивчення такого досвіду є навчальні книги з опанування грамоти для шкіл України кінця ХІХ – початку ХХ ст. Специфіка навчальної книги, що поряд з іншою педагогічною літературою є для спеціалістів джерелом наукової інформації, полягає в її безпосередніх зв’язках з широкими народними масами. Вона активно діє на суспільну свідомість, віддзеркалюючи основні соціально-політичні реалії епохи. Крім того, підручник увібрав у себе науковий потенціал українських громадсько-педагогічних діячів, акумулював і концентрував передові педагогічні ідеї, погляди і положення конкретного історичного періоду. Водночас така форма реалізації теоретичних і практичних педагогічних положень, як навчальна книга, вимагає специфічних способів презентації навчального матеріалу, спеціально вибудуваних методичних систем. При цьому слід взяти до уваги, що буквар є також витвором книжкового мистецтва і може складати цінність як джерело вивчення історико-культурної спадщини України.
Таким чином, книга з навчання грамоти кінця ХІХ – початку ХХ ст. є складним, багатовимірним феноменом педагогічної думки і книгодрукування, тому вимагає комплексного вивчення для творчого застосування в умовах сучасної розбудови національної школи.
Водночас зауважимо, що погляд на національний буквар означеного періоду крізь призму гранично педагогізованих основ допоможе виявити ті негативні феномени і факти підручникотворення, яких варто уникати в процесі творення сучасної навчальної літератури.
Стан розробки досліджуваної теми. Сучасний дисертаційний фонд містить ряд наукових робіт, які різною мірою причетні до обраної нами проблеми. Це, по-перше, праці Н.Дорощук, Л.Кобилянської, Ф.Кокошка, С.Масюк, А.Мисечка, Н.Саманас, Л.Терських, які розкривають соціокультурні підходи до розуміння історико-педагогічних процесів тієї пори і мають опосередкований зв’язок з нашим об’єктом дослідження.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА УКРАЇНСЬКИХ БУКВАРІВ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок