Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЯЗИЧНИЦЬКІ ТА ХРИСТИЯНСЬКІ СТАРОЖИТНОСТІ ВЕРХНЬОГО ПОПРУТТЯ І СЕРЕДНЬОГО ПОДНІСТРОВ’Я VІІІ – ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХІІІ СТ.

ЯЗИЧНИЦЬКІ ТА ХРИСТИЯНСЬКІ СТАРОЖИТНОСТІ ВЕРХНЬОГО ПОПРУТТЯ І СЕРЕДНЬОГО ПОДНІСТРОВ’Я VІІІ – ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХІІІ СТ.

Назва:
ЯЗИЧНИЦЬКІ ТА ХРИСТИЯНСЬКІ СТАРОЖИТНОСТІ ВЕРХНЬОГО ПОПРУТТЯ І СЕРЕДНЬОГО ПОДНІСТРОВ’Я VІІІ – ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХІІІ СТ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,35 KB
Завантажень:
162
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ АРХЕОЛОГІЇ
МИСЬКО Юлія Володимирівна
УДК: 902 (477.85) “04/14”
ЯЗИЧНИЦЬКІ ТА ХРИСТИЯНСЬКІ СТАРОЖИТНОСТІ
ВЕРХНЬОГО ПОПРУТТЯ І СЕРЕДНЬОГО ПОДНІСТРОВ’Я
VІІІ – ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХІІІ СТ.
Історичні науки – 07.00.04 – археологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича Міністерства освіти та науки України.
Науковий керівник кандидат історичних наук, доцент
МИХАЙЛИНА Любомир Павлович
Чернівецький національний університет
ім. Ю. Федьковича, доцент кафедри етнології, античної та середньовічної історії
Офіційні опоненти доктор історичних наук, професор
ВИНОКУР Іон Срулевич,
Кам’янець-Подільський державний педагогічний університет, завідувач кафедри історії Східної Європи і археології
кандидат історичних наук, доцент
ТОМЕНЧУК Богдан Петрович,
Прикарпатський університет ім. В. Стефаника, доцент кафедри всесвітньої історії
Провідна установа Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, відділ археології, м. Львів
Захист відбудеться “12” травня 2003 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.234.01 по захисту докторських дисертацій при Інституті археології Національної академії наук України за адресою: 04210, Україна, м. Київ, пр. Героїв Сталінграда, 12.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту археології НАН України, м. Київ, пр. Героїв Сталінграда, 12.
Автореферат розісланий “3” квітня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Архипова Є.І.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Вивчення духовної культури слов’ян у контексті сучасної історичної проблематики є важливим науковим напрямком, забезпеченим різнобічним матеріалом, постійно зростаючу частину якого складає археологічний. Можливості його реконструюючого узагальнення як джерела історії духовної культури реалізуються у сучасних гуманітарних дослідженнях далеко не повною мірою.
Панування первісних політеїстичних вірувань у слов’янського населення земель Верхнього Попруття і Середнього Подністров’я, складний процес зміни цих світоглядних уявлень, обумовлений введенням на території регіону християнства, засвідчений великою кількістю археологічних матеріалів. Язичницькі релігійні прояви на рівні матеріальної культури знайшли відображення у рештках сакральних об’єктів, матеріалах поховальних пам’яток, житлових будівель, кераміки, окремих категоріях знахідок з язичницькою символікою. Поширення християнської релігії супроводжувалося зведенням церковних споруд, рештки яких виявлені на території регіону; використанням предметів християнського культу; зміною поховального обряду, що проявилося у появі інгумаційних могильників, які стають важливими місцями відправлення релігійних обрядів вже за новими православними канонами. Водночас, внаслідок свого географічного розташування на окраїні Київської держави, територія Верхнього Попруття і Середнього Подністров’я довший час зберігала окремі язичницькі вірування, що підтверджується знахідками решток язичницьких об’єктів. Язичницька складова стала частиною своєрідного синкретичного світогляду, прояви якого засвідчені у будівельній справі, виробах прикладного мистецтва, в амулетах і оберегах.
Актуальність теми. Спроба відтворення на прикладі окремого регіону релігійних вірувань його мешканців у слов’яно-руську добу є актуальною задля встановлення витоків багатьох явищ подальшої історії та культури як у загально-руському масштабі, так і в конкретно-історичному контексті досліджуваних земель. Вивчення проблеми релігійного синкретизму має особливе значення для виявлення першоджерел національної своєрідності традиційної культури східнослов’янських народів, у тому числі українців, адже саме це явище в першу чергу надавало народній релігійності національного колориту. Крім того, дослідження слов’янського язичництва саме на наукових засадах є нагальною потребою сьогодення у світлі поширення псевдонаукової аматорської літератури та сучасних неоязичницьких релігійних практик, до яких у наш час політичних і соціальних катаклізмів звертаються у пошуках “первинної української віри” і які часто набувають агресивних і тенденційно-фантасмагоричних форм.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ЯЗИЧНИЦЬКІ ТА ХРИСТИЯНСЬКІ СТАРОЖИТНОСТІ ВЕРХНЬОГО ПОПРУТТЯ І СЕРЕДНЬОГО ПОДНІСТРОВ’Я VІІІ – ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХІІІ СТ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок