Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати безкоштовно: ВИХОВАННЯ МОРАЛЬНИХ ПОЧУТТІВ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЗАСОБАМИ КАЗОК НАРОДІВ СВІТУ

ВИХОВАННЯ МОРАЛЬНИХ ПОЧУТТІВ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЗАСОБАМИ КАЗОК НАРОДІВ СВІТУ / сторінка 7

Назва:
ВИХОВАННЯ МОРАЛЬНИХ ПОЧУТТІВ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЗАСОБАМИ КАЗОК НАРОДІВ СВІТУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,36 KB
Завантажень:
91
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Для створення фону оптимізму ми прикрашали класну кімнату підсвіткою, музичним супроводом, картами держави, із якої була казка, і веселою історією цієї країни, плакатами, на яких було зображено ілюстрації до казки; використовували технічні засоби навчання (магнітофон, відеомагнітофон); кольорове освітлення (О. Чебикін). Казки читали виразним, лагідним голосом, спостерігаючи за реакцією дітей; слідкували, щоб у них був життєрадісний настрій, звертали їхню увагу на гумористичні чи веселі епізоди казки, використовували добрий жарт та гумор. Оригінальні висловлювання учнів відзначали схвальною оцінкою. Зазначимо, що під час читання казок на фоні оптимізму відбувалося взаємопроникнення життєстверджуючої атмосфери казки з оптимістичним фоном занять, і це сприяло створенню емоційно-позитивної атмосфери, що впливала на почуття учнів.
Друга педагогічна умова – виявлення морального імпульсу казки та осмислення його динаміки. Пропонується така дефініція цього поняття: моральний імпульс – це емпатичний поштовх, що викликаний конфліктом сюжету казки, знаходиться у динаміці відповідно сюжету та розв'язується у катарсис. Теоретичною основою визначеного поняття послугувало вчення про катарсис – очищення людини від афектів, почуття полегшення після випробування сильних емоцій (Арістотель). Сучасні філософи трактують катарсис як загальноестетичну категорію, що відбиває виховну функцію мистецтва (Ю. Борев). Ми враховували також висновки науковців про те, що для виховання почуттів дитини необхідно створити “емоційну ситуацію” (Л. Виготський, С. Литвиненко, С. Соловйов, В. Сухомлинський та ін.). На відміну від “емоційної ситуації”, спеціально створеної вихователем, моральний імпульс немає необхідності створювати штучно, оскільки аналіз багатьох казок народів світу дозволяє стверджувати, що він міститься у кожному казковому сюжеті. Завдання вчителя – допомогти дітям його виявити та осмислити. Отже, результати дослідження дозволяють нам стверджувати, що моральний імпульс є головною педагогічною умовою, оскільки саме він викликає у дітей емпатію.
В реалізації означеної педагогічної умови ми використали метод дитячої самостійної творчості (малювання), читання казки за ролями, бесіди про неї, “читання – пошук почуттів”, “розгадай почуття героя”, інсценування фрагментів казки (Г. Мозилевська, Ю. Рубіна). Вказані методи були модифіковані нами у відповідності з програмою та завданнями формуючого експерименту (спрямованість на виникнення емпатійних почуттів). Наприклад, пропонували дітям передати в малюнку основну ідею казки, конфлікт сюжету, образ улюбленого героя (або схожих героїв інших казок), персонаж, якому вони співчувають. Якщо хтось із дітей не вмів малювати, то пропонували їм розфарбувати готові ескізи, звертаючи увагу на роль кольорів у передачі почуттів, настроїв. Ми враховували також недосказаність художнього образу як один з аспектів його багатозначності. Вченими зазначено, що недосказаний художній образ отримує ще один вихідний імпульс для роздумів і творчої фантазії (Ю. Борев).
Означена риса художнього образу була покладена в основу створення методики “Незакінчена розповідь” (Т. Гаврилова), яку було нами модифіковано у методику “Незакінчена казка”. Вона використовувалася нами у двох варіантах: а) достворення учнями фіналу казки; б) достворення кульмінаційного епізоду. Прогнозування сюжету казки у комплексі з іншими методами за результатами нашого дослідження ефективно впливає на молодших школярів.
У процесі аналізу перших занять формуючого експерименту нами виявлено недостатню ефективність виховної роботи. Очевидно, ефективність застосованих методів знижувала певна обмеженість кількості казок, які вивчалися на заняттях. Було вирішено проводити експериментальну роботу на більш різноплановому матеріалі, із застосуванням більшої кількості казок народів світу з аналогічними сюжетами.
Ми дослідили, що схожі фрагменти сюжетів казок різних народів світу (назвемо їх “емпатичними фрагментами”), об'єднані разом, значно посилюють почуття жалю, що обумовило розробку і використання методу аналогії схожих фрагментів (наприклад, українські народні казки “Іван – мужичий син”, “Кирило Кожум'яка”, в'єтнамська – “Дракон”, російська – “Про Добрыню Никитича и Змея Горыныча”).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ВИХОВАННЯ МОРАЛЬНИХ ПОЧУТТІВ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЗАСОБАМИ КАЗОК НАРОДІВ СВІТУ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок