Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА СТРУКТУРА ТЕКСТІВ УКРАЇНСЬКИХ ЗАМОВЛЯНЬ

СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА СТРУКТУРА ТЕКСТІВ УКРАЇНСЬКИХ ЗАМОВЛЯНЬ

Назва:
СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА СТРУКТУРА ТЕКСТІВ УКРАЇНСЬКИХ ЗАМОВЛЯНЬ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,51 KB
Завантажень:
65
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ОСТРОУШКО ОКСАНА АНДРІЇВНА
УДК: 811.161.2+81’367.2: 81’42
СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА СТРУКТУРА
ТЕКСТІВ УКРАЇНСЬКИХ ЗАМОВЛЯНЬ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2002
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української мови Криворізького державного педагогічного університету
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, професор
ЯВІР ВАЛЕНТИНА ВАСИЛІВНА
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
ЧАБАНЕНКО
ВІКТОР АНТОНОВИЧ,
завідувач кафедри загального та слов’янського
мовознавства Запорізького державного
університету
кандидат філологічних наук, доцент
ХРИСТІАНІНОВА
РАЇСА ОЛЕКСАНДРІВНА,
завідувач кафедри української мови
Бердянського державного педагогічного
інституту ім. П.Осипенко
Провідна установа: Чернівецький національний
університет ім. Ю.Федьковича
Міністерства освіти і науки України
Захист відбудеться “21” лютого 2003 р. о 14:00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 при Дніпропетровському національному університеті (49025, м. Дніпропетровськ, пр. Гагаріна, 72, факультет української філології та мистецтвознавства, аудиторія 804).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Дніпропетровського національного університету (м. Дніпропетровськ, вул. Козакова, 8).
Автореферат розісланий “21” січня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук,
доцент М.С.Ковальчук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Загальнокультурні тенденції розвитку сучасного суспільства, описувані соціологами терміном “постмодерність”, у сфері науки виявляються передусім як зміна провідних підходів до вивчення явищ навколишнього світу. Сучасним лінгвістичним дослідженням властивий динамічний, діяльнісний підхід до мови з обов’язковим урахуванням змісту, умов і цілеспрямованості протікання процесів мовлення. Провідними принципами мовознавчих розвідок стають антропоцентричний і функціональний. Вони передбачають погляд на мовні факти з позиції носія мови, увага зосереджується на структурі мовлення (мовленнєвого акту) і способах спілкування, мова досліджується у зв’язку з виконуваною нею соціальною функцією.
Зазначені тенденції в лінгвістиці тексту конкретизуються як перехід від вивчення текстової інтегрованої структури до аналізу тексту як комунікативної ситуації. Незважаючи на значний доробок науковців у визначенні сутнісних, категоріальних ознак тексту, в описі різних текстових типів, у розв’язанні теоретико-методологічних проблем лінгвістики тексту (І.Гальперін, О.Москальська, Г.Солганик, В.Дресслер, Є.Реферовська, Т.ван Дейк, Т.Ніколаєва, О.Леонтьєв, М.Бахтін, О.Мельничук, А.Загнітко та ін.), багато питань досі є дискусійними.
Дисертаційна робота стосується однієї з актуальних проблем сучасної лінгвістики тексту, а саме вивчення тексту як комунікативної одиниці – засобу передачі різнопланової інформації, засобу впливу на людину, регулювання її поведінки. Важливим у цьому плані стає визначення комунікативно-прагматичних властивостей текстів різних мовленнєвих жанрів, взаємозв’язку екстралінгвістичних і власне мовних чинників у процесі їх створення й побутування.
Актуальність теми визначається також загальним посиленням інтересу до магії як культурного феномена, до магічної практики різних народів, зокрема й до магії вербальної. Це вимагає осмислення специфіки функціонування мови в цій сфері народного життя. У зв’язку з цим актуальним видається аналіз замовлянь як текстів, що функціонують у сакральній сфері буття народу й людини, виявляють різні аспекти реалізації магічної функції мови, репрезентують своєрідну картину світу, є продуктом особливої світоглядної системи.
Дослідження ґрунтується на антропоцентричному функціональному міждисциплінарному підході до комплексного аналізу текстів українських замовлянь, який передбачає вивчення цих текстів у тісному зв’язку їх структурних, семантичних, функціональних, комунікативно-прагматичних властивостей із залученням даних інших гуманітарних наук (фольклористики, філософії, релігієзнавства, українознавства, культурології).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА СТРУКТУРА ТЕКСТІВ УКРАЇНСЬКИХ ЗАМОВЛЯНЬ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок