Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РОЗВИТОК ДИВЕРГЕНТНОГО МИСЛЕННЯ УЧНІВ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ У НАВЧАННІ ФІЗИКИ

РОЗВИТОК ДИВЕРГЕНТНОГО МИСЛЕННЯ УЧНІВ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ У НАВЧАННІ ФІЗИКИ

Назва:
РОЗВИТОК ДИВЕРГЕНТНОГО МИСЛЕННЯ УЧНІВ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ У НАВЧАННІ ФІЗИКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,14 KB
Завантажень:
500
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П. ДРАГОМАНОВА
КОРОБОВА Ірина Володимирівна
УДК 378.147:53
РОЗВИТОК ДИВЕРГЕНТНОГО МИСЛЕННЯ УЧНІВ
ОСНОВНОЇ ШКОЛИ У НАВЧАННІ ФІЗИКИ
13.00.02 – теорія і методика навчання фізики
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук
Київ – 2000
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Херсонському державному педагогічному університеті, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник кандидат педагогічних наук, доцент
ШАРКО Валентина Дмитрівна,
Херсонський державний
педагогічний університет,
завідувач кафедри методики фізики.
Офіційні опоненти: доктор педагогічних наук, професор
СЕРГЄЄВ Олександр Васильович,
Запорізький державний університет,
завідувач кафедри фізики та
методики її викладання
кандидат педагогічних наук,
старший науковий співробітник
КОСТЮКЕВИЧ Дмитро Якович,
Інститут педагогіки АПН України,
старший науковий співробітник
лабораторії математичної і фізичної освіти
Провідна установа Запорізький обласний інститут удосконалення вчителів, кафедра педагогіки, психології та методики навчання природничо-математичних дисциплін, Міносвіти і науки України, м.Запоріжжя
Захист відбудеться “10” жовтня 2000 р. о 13-45 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.053.03 в Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий 8 вересня 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Коршак Є.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Сьогодні українська держава відчуває гостру потребу в громадянах, здатних творчо підходити до вирішення життєво важливих проблем, здійснювати побудову нового суспільного ладу. Розв`язати такі завдання під силу тільки творчим, активним і сильним молодим людям. У зв`язку з цим, підготовка до життя здібної талановитої молоді є актуальним замовленням школі. Таке соціальне замовлення вимагає особистісно орієнтованого підходу до навчання. Він реалізується в розробці нових технологій навчання, спрямованістю яких є не тільки врахування психологічних особливостей учнів, а й розвиток їх творчого потенціалу. Така орієнтація, з одного боку, відбиває тенденцію в педагогіці, спрямовану на максимальне врахування індивідуальних здібностей учнів та вільне розкриття ними свого творчого потенціалу у навчанні. З іншого боку, вона пов`язана з подоланням однотипності шкільних методик, зорієнтованих переважно на розвиток логічного, конвергентного мислення. Проте, необхідність розвитку обох видів творчого мислення (як конвергентного, так і дивергентного) в однаковій мірі обгрунтована Д.Хаззардом (модель холістичного навчання), Л.Тарасовим (модель “Екологія і діалектика”), З.Калмиковою (узгоджений розвиток абстрактно-теоретичного та інтуїтивно-практичного компонентів продуктивного мислення).
Розумову діяльність учнів досліджували психологи А. Брушлінський (спрямованість розумового процесу), Л.Гурова (мислення як розв`язування задач), О.Тихоміров (структура розумової діяльності), Н.Тализіна та П.Гальперін (теорія поетапного формування розумових дій), Ю.Кулюткін (евристичні методи у розумовій діяльності) та інші.
Проблема творчого мислення була предметом дослідження Т.Кудрявцева, О.Лука, В.Моляка, Я.Пономарьова. Природу творчих здібностей та критерії творчої активності визначено Д.Богоявленською, І.Лернером, О.Матюшкіним. Значну увагу приділяли розвитку дивергентного продуктивного мислення зарубіжні психологи: Дж.Гілфорд, М.Карне, П.Торренс та ін. Теоретичні та експериментальні дослідження характеристик дивергентного мислення здійснені О.Єрмаковою (гнучкість мислення), Н.Шумаковою, О.Щеблановою та Н.Щербо (творча обдарованість), М.Карне (прийоми розвитку уяви та дивергентного мислення), Дж.Гілфордом, П.Торренсом (оригінальність, швидкість, гнучкість мислення) та ін.
Проблему розвитку творчих здібностей учнів у процесі навчання досліджували у своїх кандидатських дисертаціях Ю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: РОЗВИТОК ДИВЕРГЕНТНОГО МИСЛЕННЯ УЧНІВ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ У НАВЧАННІ ФІЗИКИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок