Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> “МОДНІ” СЛОВА В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКІЙ МОВІ (на матеріалі тлумачних словників і мовленнєвої практики мас-медіа кінця ХХ – початку ХХІ ст.)

“МОДНІ” СЛОВА В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКІЙ МОВІ (на матеріалі тлумачних словників і мовленнєвої практики мас-медіа кінця ХХ – початку ХХІ ст.)

Назва:
“МОДНІ” СЛОВА В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКІЙ МОВІ (на матеріалі тлумачних словників і мовленнєвої практики мас-медіа кінця ХХ – початку ХХІ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,61 KB
Завантажень:
369
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
БІЧАЙ ЮЛІЯ ВАЛЕРІЇВНА
УДК 811.161.1:81’373.48
“МОДНІ” СЛОВА В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКІЙ МОВІ
(на матеріалі тлумачних словників і мовленнєвої практики
мас-медіа кінця ХХ – початку ХХІ ст.)
Спеціальність – 10.02.02 – російська мова
Автореферат дисертації
на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2003


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі лінгвістичної підготовки іноземців Дніпропетровського національного університету Міністерства освіти і науки України
НАУКОВИЙ КЕРІВНИК:
ОФІЦІЙНІ ОПОНЕНТИ:
ПРОВІДНА УСТАНОВА: |
доктор філологічних наук, професор
СТОЛЯРОВА Любов Прохорівна,
Дніпропетровський національний університет,
завідувач кафедри лінгвістичної підготовки іноземців
доктор філологічних наук, професор
ІВАНОВА Людмила Петрівна,
Національний педагогічний університет
ім. М.П.Драгоманова,
кафедра російської мови,
кандидат філологічних наук, доцент
ЗІРКА Віра Василівна, Дніпропетровське
відділення Центру наукових досліджень
і викладання іноземних мов НАН України,
завідувач кафедри іноземних мов
Інститут філології, Київський
Національний університет ім. Т.Г.Шевченка,
кафедра російської мови,
Міністерство освіти і науки України, м. Київ
Захист відбудеться 6 червня 2003 р. о 12.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49025, м. Дніпропетровськ, пров. Науковий, 13, корп. 1, філологічний факультет, ауд. 804.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49025, м. Дніпропетровськ, пров. Науковий, 13.
Автореферат розісланий 5 травня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук, доцент М.С.Ковальчук
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Кожна епоха має певний набір слів, для яких характерне широке і різноманітне вживання, вони стають “модними”, “знаковими” словами.
Корінні зміни, які відбулися у 90-х роках ХХ ст. у всіх сферах нашого життя, помітно вплинули на словниковий склад російської мови. Відмова від колишніх соціальних, економічних, політичних і духовних основ значно прискорила, вивела на поверхню еволюційно підготовлені процеси в мові і насамперед у її словниковому складі, який у кінці ХХ – на початку ХХІ століття переживає неологічний бум.
Мінливі уявлення про правильне й ефективне використання мови, інколи доведені до абсурду, можна назвати словом “мода”. Мода є граничне виявлення смаку, більш індивідуальне, недовговічне, таке, що впадає в очі, викликає роздратування у старшої, консервативної частини суспільства (В.Г.Костомаров).
Під впливом моди інтенсифікований перш за все процес іншомовного запозичення і надзвичайно активізовано функціонування залежних слів у мовленні сучасника. Слова не просто входять у мову, але й творчо обробляються та пристосовуються до чужого для них середовища, яке виявилося цілком сильним, щоб підкорити собі чуже.
В ієрархїї сфер, через які входять нові запозичення, у ХХ ст. на перше місце виходить преса, а з середини століття – ще й радіо та телебачення. Відповідно, такі соціальні групи носіїїв мови, як журналісти, радіо- і телекоментатори й репортери, перекладачі-синхронники своєю мовленнєвою практикою сприяють проникненню нових іншомовних слів.
Велика популярність засобів масової інформації сьогодні різко змінила акценти й у сферах впливу на розвиток мови, особливо у її літературній формі. Активність ЗМІ, їх орієнтованість на живе невимушене спілкування не тільки вплинули на зміни у нормах літературної мови до їх лібералізації, але й на психологічне відношення мовців до мови, породили сумніви у непорушності й обов’язковості літературних норм.
Мовна розкутість стала модною, вона протиставляється прийнятим літературним канонам (що робить її надто привабливою) і проникає у писемне мовлення. Прагнення до виразності, оновлення тягне за собою різке зростання варіативності засобів вираження, звідси і проникнення у писемні тексти розмовної лексики.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: “МОДНІ” СЛОВА В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКІЙ МОВІ (на матеріалі тлумачних словників і мовленнєвої практики мас-медіа кінця ХХ – початку ХХІ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок