Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Фрагментація і метилування ДНК листків цукрового буряка (Beta vulgaris L.) при запрограмованій загибелі клітин

Фрагментація і метилування ДНК листків цукрового буряка (Beta vulgaris L.) при запрограмованій загибелі клітин

Назва:
Фрагментація і метилування ДНК листків цукрового буряка (Beta vulgaris L.) при запрограмованій загибелі клітин
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,39 KB
Завантажень:
48
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ КЛІТИННОЇ БІОЛОГІЇ ТА ГЕНЕТИЧНОЇ ІНЖЕНЕРІЇ
Топчій Наталія Миколаївна
УДК 577.24: 575.16: 577.113.4
Фрагментація і метилування ДНК листків цукрового буряка
(Beta vulgaris L.) при запрограмованій загибелі клітин
03.00.15 – генетика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі загальної та молекулярної генетики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор
Демідов Сергій Вікторович
Київський національний університет ім. Тараса Шевченка,
завідувач кафедрою загальної та молекулярної генетики
біологічного факультету
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук
Матишевська Ольга Павлівна
Київський національний університет ім. Тараса Шевченка,
професор кафедри біохімії біологічного факультету
кандидат біологічних наук
Сорочинський Борис Володимирович
Інститут клітинної біології і генетичної інженерії НАН України,
завідувач лабораторією клітинної радіобіології
Провідна установа: Національний аграрний університет Кабінету Міністрів
України, м. Київ
Захист дисертації відбудеться “12” вересня 2002 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.202.01 в Інституті клітинної біології та генетичної інженерії НАН України за адресою: 01143, м. Київ 143, вул. акад. Заболотного, 148.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України.
Автореферат розісланий “12” серпня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук Науменко В.Д.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність роботи. Останнім часом значний науковий інтерес привертає дослідження запрограмованої загибелі клітин (ЗЗК) рослин, яка відбувається у різні періоди їх розвитку, а також у відповідь на біотичні та абіотичні стимули (Greenberg, 1994; Grbic et all., 1995; Danon et all., 2000;). Запрограмована загибель клітин є активним процесом, який має різні форми прояву і механізми протікання.
ЗЗК рослин має місце під час старіння, термінальної диференціації, відповіді на патогенний вплив (Jones, 2001). Старіння листка – завершальний етап його розвитку, під час якого здійснюється мобілізація поживних речовин до репродуктивних, запасаючих органів, котрий закінчується в кінцевому результаті його загибеллю (Полевой и др., 1991; Buchan-Wollaston, 1994). За сучасними уявленнями даний процес є генетично-детермінованим і може прискорюватись під дією факторів оточуючого середовища (Jones, 2001; Nam, 1997), але його молекулярно-генетичні особливості вивчені недостатньо і фрагментарно. Майже не визначені причинно-наслідкові зв’язки, а також компоненти регуляторних шляхів ЗЗК.
Ферментативне метилування цитозинових залишків у складі ДНК, яке впливає на молекулярно-генетичні процеси, зокрема, на експресію генів еукаріот, розглядається, як один з можливих механізмів старіння тваринних клітин (Doerfler, 1983; Храпунов и др., 1987; Мазин, 1993; Martinssen et all., 1995). Однак роль цієї модифікації ДНК у процесах запрограмованої загибелі рослинних клітин невідома. В зв’язку з цим, набуває актуальності питання щодо змін рівня метилування цитозину в специфічних послідовностях як окремих генів, так і геному взагалі. Аналіз характеру та природи диференційно метильованих послідовностей ДНК сприяє розумінню ролі цієї ферментативної модифікації в процесах генетичної регуляції. Тому актуальним є вивчення процесу метилування цитозину ДНК цукрового буряка (Beta vulgaris L.), для якого досліджений характер диференціальної експресії генів під час старіння листків (Тищенко и др., 1991).
До недавнього часу залишалось не з'ясованим, чи відбувається у рослин природна запрограмована загибель клітин у формі апоптозу, який є найбільш вивченим різновидом програмованої загибелі клітин тварин і відбувається послідовно через серію морфологічних та біохімічних змін. Надійним критерієм даного процесу є специфічна деградація ДНК, яка виявляється за допомогою електрофорезу ДНК в агарозному гелі або за допомогою TUNEL-процедури (O’Brien et all.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Фрагментація і метилування ДНК листків цукрового буряка (Beta vulgaris L.) при запрограмованій загибелі клітин

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок