Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СОЦІАЛЬНО-ЕТНІЧНИЙ СТАТУС РОСІЯН В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ (на прикладі Південно-Східного регіону)

СОЦІАЛЬНО-ЕТНІЧНИЙ СТАТУС РОСІЯН В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ (на прикладі Південно-Східного регіону)

Назва:
СОЦІАЛЬНО-ЕТНІЧНИЙ СТАТУС РОСІЯН В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ (на прикладі Південно-Східного регіону)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,77 KB
Завантажень:
226
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМ. В.Н.КАРАЗІНА
Колісник Лариса Олексіївна
УДК 316.947
СОЦІАЛЬНО-ЕТНІЧНИЙ СТАТУС РОСІЯН В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ
(на прикладі Південно-Східного регіону)
22.00.04 – Спеціальні та галузеві соціології
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Харків – 2004
Дисертацією є рукопис.
 
Робота виконана в Дніпропетровському національному університеті Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор історичних наук, професор
Городяненко Віктор Георгійович,
Дніпропетровський національний університет,
завідувач кафедри теорії і історії соціології.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Побєда Неллі Олександрівна,
Одеський національний університет ім.І.І.Мечникова,
професор кафедри соціології Інституту соціальних наук,
кандидат соціологічних наук, доцент
Філіппова Ольга Аркадіївна,
Харківський національний фармацевтичний університет,
доцент кафедри суспільних наук.
Провідна установа: Інститут соціології НАН України (м. Київ),
відділ соціології культури та масових комунікацій
Захист відбудеться 06.04. 2004 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.15 у Харківському національному університеті ім. В.Н.Каразіна за адресою: 61077, пл. Свободи, 4, ауд. 2-49.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4.
Автореферат розісланий 26 лютого 2004 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради, доц. Шеремет І.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Важливим напрямком розбудови суверенної України є формування багатонаціональної спільноти громадянського типу. Субстратом української державності є не тільки етнічні українці, але і представники інших етнічних груп, що проживають в країні. Не викликає сумніву той факт, що успішні перспективи українського суспільства неможливі без політики, яка б враховувала реалії етнічних процесів, характер та тенденції розвитку народів, що населяють територію України.
Під час триваючої дискусії про шляхи розбудови громадянського суспільства в Україні особливо актуальним є дослідження статусу найбільшої нетитульної етнічної групи – росіян, які, разом з українцями, складають основу стабільності та розвитку українського суспільства. Проблема статусу росіян в Україні створює також важливий сегмент міждержавних відносин між Україною та Росією і з моменту набуття Україною незалежності продовжує залишатись важливим чинником її зовнішньої політики.
В сучасному суспільстві розмови про „насильницьку українізацію” парадоксальним чином поєднуються із твердженнями про „повзучу русифікацію”. Рідко судження про рівність-нерівність етнічних груп ґрунтуються на знаннях реальної соціальної практики. Але подібна аберація впливає не тільки на сприйняття етносами один одного, але й на можливості маніпулювання етнічним чинником політиками на внутрішньодержавному та міждержавному рівнях.
Соціально-етнічний статус групи в міжгруповій взаємодії – один з найбільш інтегрованих показників. Саме тому для дослідження була обрана проблема соціально-етнічного статусу росіян в Україні, яка розглядається з точки зору рівності-нерівності росіян та титульного етносу – українців.
Сучасна Україна є суспільством, яке має значні регіональні, зокрема етнокультурні відмінності, що, безумовно, не може не впливати на особливості позицій росіян в різних регіонах країни. Особливої актуальності дослідження соціально-етнічного статусу росіян набуває у тих регіонах, де дана етнічна група знаходиться, по-перше, в достатньо високій концентрації, по-друге, органічно існує протягом тривалого часу. Тому був обраний саме Південно-Східний регіон, який має великі традиції взаємодії та взаємовпливу двох культур – української та російської.
Ступінь наукової розробленості проблеми. Проблема вивчення соціально-етнічного статусу є принципово новою для вітчизняної етносоціології, і поки що не стала предметом спеціального теоретичного аналізу та емпіричних досліджень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: СОЦІАЛЬНО-ЕТНІЧНИЙ СТАТУС РОСІЯН В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ (на прикладі Південно-Східного регіону)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок