Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КОНОТАТИВНА СЕМАНТИКА СУЧАСНИХ ІДЕОЛОГІЧНО ЗАБАРВЛЕНИХ НОМІНАТИВНИХ ОДИНИЦЬ (на матеріалі української преси 90-х років ХХ століття)

КОНОТАТИВНА СЕМАНТИКА СУЧАСНИХ ІДЕОЛОГІЧНО ЗАБАРВЛЕНИХ НОМІНАТИВНИХ ОДИНИЦЬ (на матеріалі української преси 90-х років ХХ століття)

Назва:
КОНОТАТИВНА СЕМАНТИКА СУЧАСНИХ ІДЕОЛОГІЧНО ЗАБАРВЛЕНИХ НОМІНАТИВНИХ ОДИНИЦЬ (на матеріалі української преси 90-х років ХХ століття)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
30,51 KB
Завантажень:
50
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
МІНЧАК Галина Богданівна
УДК 811.161.2.373.612
КОНОТАТИВНА СЕМАНТИКА СУЧАСНИХ ІДЕОЛОГІЧНО ЗАБАРВЛЕНИХ НОМІНАТИВНИХ ОДИНИЦЬ
(на матеріалі української преси 90-х років ХХ століття)
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
КИЇВ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі загального та українського мовознавства Київського національного лінгвістичного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Кочерган Михайло Петрович,
Київський національний лінгвістичний університет, професор-консультант.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Жайворонок Віталій Вікторович,
Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України, провідний науковий співробітник відділу загальнославістичної проблематики та
східнослов’янських мов;
кандидат філологічних наук, доцент
Масенко Лариса Терентіївна,
Національний університет “Києво-Могилянська Академія”, завідувач кафедри сучасної української мови.
Провідна установа – Київський національний університет імені Тараса
Шевченка, кафедра сучасної української мови, м. Київ.
 
Захист відбудеться “15” жовтня 2003 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства
ім. О. О. Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “ 12 ” вересня 2003 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І. А. Самойлова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Майбутнє мовознавства представники сучасних напрямів мовної і логічної семантики пов’язують із посиленням уваги до нечітких структур у мові, з домінантністю вивчення ідіоетнічного й універсального в мовах світу. Спостерігаються інтенсивні зміни від дослідження мови як замкнутої системи, “речі в собі” до вивчення мови в її численних зв’язках і функціях. Про це переконливо свідчить формування комплексних дисциплін: лінгвокультурології, соціо-, психо-, прагмалін-гвістики, антропоцентричної лінгвістики й ін. У полікоординатному погляді на мову актуальним стає такий аспект дослідження, як мова й ідеологія, що стимульовано не тільки загальними тенденціями розвитку світової лінгвістики, але й радикальними суспільно-політичними перетвореннями в українському соціумі на початку 90-х років ХХ століття у зв’язку з проголошенням Акту державної незалеж-ності, які зумовили зміни в суспільній свідомості і відповідно – у лексиці та
семантиці. Слід констатувати тенденційний характер попередніх лінгвістичних розвідок, присвячених вивченню взаємодії мови й ідеології, які диктувалися жорсткими ідеологічними рамками тоталітарної системи. Незважаючи на докладний аналіз суспільно-політичної лексики і фразеології в ономасіологічному та семасіологічному аспектах і визначення таких концептуальних понять, як ідеологічний компонент, ідеологічна оцінка, ідеологічна зв’язаність слова, ідеологічний узус тощо в працях вітчизняних і зарубіжних лінгвістів 70-х – початку 90-х років ХХ століття (О.Г. Аксьонової, А.А. Бурячка, В.В. Виноградова, Г. Клауса, Т.Б. Крючкової, А. Нойберта, Т.І. Панько, І.Ф. Протченка, О.В. Сидорова, Ю.С. Сорокіна, Т.К. Черторизької, Д.М. Шмельова, В. Шмідта й ін.), нові соціо- й психолінгвістичні чинники вплинули на особливості мови української періодики останнього десятиліття, зокрема й на конотативне значення цих одиниць. Ідеться про “розкріпачення” мови сучасної преси, відсутність цензури, лібералізацію мовлення та посилення в ньому фактора особистості, розширення сфери спонтанного спілкування, прагнення носіїв мови до мовного новаторства, а також до відновлення своєрідності української мови, втраченої за часів русифікації, психологічне несприйняття новомови й т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: КОНОТАТИВНА СЕМАНТИКА СУЧАСНИХ ІДЕОЛОГІЧНО ЗАБАРВЛЕНИХ НОМІНАТИВНИХ ОДИНИЦЬ (на матеріалі української преси 90-х років ХХ століття)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок