Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ ЗАМІЖНЬОЇ ЖІНКИ ВІД СТАРОДАВНЬОГО ДО НОВІТНЬОГО ЧАСУ

ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ ЗАМІЖНЬОЇ ЖІНКИ ВІД СТАРОДАВНЬОГО ДО НОВІТНЬОГО ЧАСУ / сторінка 15

Назва:
ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ ЗАМІЖНЬОЇ ЖІНКИ ВІД СТАРОДАВНЬОГО ДО НОВІТНЬОГО ЧАСУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
47,77 KB
Завантажень:
264
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 
“Пробний” шлюб був тому цілком вільним шлюбом. Батько не втрачав при цьому права витребувати свою дочку від чоловіка у будь-який час. Отже, у “пробному” шлюбі дружина не належала до сім'ї чоловіка.
Прусський ландрехт становить собою начебто музей старожитностей. У ньому зустрічаються знайомі риси: 1) невільного шлюбу і 2) шлюбу вільного. У цьому відношенні прусський ландрехт, що з'явився на порозі XIX століття, є для нас ніби ще живим свідком тих порядків в галузі шлюбного права, з якими ми познайомилися вище. У ландрехті ніде не говориться, що чоловік купує владу над дружиною, але, з іншого боку, деякі його постанови говорять про повне особисте і майнове підпорядкування дружини чоловіку. Так, чоловік є “главою шлюбного суспільства”, а рішення його в загальних справах подружжя має перевагу над рішенням дружини. Тому дружина зобов'язана слідувати за чоловіком при зміні ним місця проживання. Далі, чоловік зобов'язаний захищати судом і поза судом особистість, честь і майно дружини, а дружина, за загальним правилом, не могла без згоди чоловіка вести будь-які процеси. Мало того, проти бажання чоловіка, особисто для самої себе, дружина не могла займатися будь-якою справою (промислом). Так само дружина за загальним правилом була обмежена в праві самостійно укладати договори і взагалі здійснювати юридичні дії. Однак, такі договори і дії були дійсні, якщо дружина робила їх для чоловіка, для його вигоди. Нарешті, на довершення усього, прусський ландрехт постановляє: “Те, що дружина здобуває, знаходячись у шлюбі, це вона здобуває, за правилом, для чоловіка”.
Викладене ясно свідчить, що при такому особистому і майновому становищі дружини ми маємо справу з невільним шлюбом, точніше, з різко вираженим пережитком його у прусському праві. Особистість дружини закрита в цивільному обігу особистістю її чоловіка. Становище прусської заміжньої жінки аналогічне тому становищу, яке встановлене Кодексом Наполеона у 1804 р. для заміжньої француженки.
Поруч із пережитками невільного шлюбу, у прусському ландрехті говориться не менш виразно про вільний шлюб. В основі цього шлюбу лежать, як ми знаємо, економічні інтереси колишньої сім'ї дружини. Захист цих інтересів відбувався шляхом приватних угод або шлюбних договорів. Необхідність у такому захисті наставала, головним чином, після того, як жінка набула майнової правоздатності у своїй сім'ї і тому могла нести майно зі своєї сім'ї в сім'ю чоловіка. Зовнішнім вираженням вільного шлюбу служить ретельне визначен-
ня сторонами умов і наслідків розлучення, долі вдови, а рівно особистого і, особливо, майнового становища заміжньої жінки.
Казуїстичність постанов ландрехту підтверджує їхнє договірне походження у вільному шлюбі, коли юридичне чуже одне одному подружжя, чи навіть батьки нареченої і сам наречений, намагалися шляхом договору заздалегідь передбачити багато подробиць шлюбного життя. Обов'язок чоловіка утримувати дружину і дітей не ґрунтується в стародавньому праві і ландрехті на верховенстві в сім'ї чоловіка, а становить собою також зворотну сторону права чоловіка користатися майном дружини. Таким чином, деякі привілеї дружини, швидше за все, повинні бути пояснені пережитками вільного шлюбу в його первісному вигляді, а не впливом у даному випадку на прусський ландрехт освіченого лібералізму століття. Саме вільний шлюб припускає у чистому вигляді повну роздільність майна подружжя. Усі види майна: окремого, сімейного (приданого) і внесеного, а рівно вільної власності дружини на утримання, отримуване нею від чоловіка, говорять на користь вільного шлюбу. Воля сторін видозмінювати майнові відносини подружжя шляхом договору зайвий раз свідчить про існування вільного шлюбу в прусському ландрехті.
У розділі 5 “Історія розвитку змісту “розлучення”, умов і форм його здійснення” досліджується питання правового становища заміжньої жінки в умовах розлучення в різних його варіаціях.
На початку VI століття від заснування міста Риму поняття про розлучення з'являється не разом з поняттям про шлюб, а тоді, коли останнє поняття досягає значного ступеня досконалості.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 
Реферат на тему: ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ ЗАМІЖНЬОЇ ЖІНКИ ВІД СТАРОДАВНЬОГО ДО НОВІТНЬОГО ЧАСУ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок