Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат: ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ ЗАМІЖНЬОЇ ЖІНКИ ВІД СТАРОДАВНЬОГО ДО НОВІТНЬОГО ЧАСУ

ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ ЗАМІЖНЬОЇ ЖІНКИ ВІД СТАРОДАВНЬОГО ДО НОВІТНЬОГО ЧАСУ / сторінка 16

Назва:
ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ ЗАМІЖНЬОЇ ЖІНКИ ВІД СТАРОДАВНЬОГО ДО НОВІТНЬОГО ЧАСУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
47,77 KB
Завантажень:
264
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 
Шлюб, як показано вище, проходить не одну стадію розвитку, перш ніж створюється погляд на нього як на союз індивідуальний із взаємними правами й обов'язками подружжя; а поняття про розлучення і зароджується саме при такому погляді на шлюб. На попередніх ступенях розвитку шлюбу поняття про розлучення не може ще створитися, тому що шлюб, хоча і є вже індивідуальним і навіть моногамічним, не може бути, однак, названий союзом між чоловіком і жінкою у зв'язку з сильним переважанням погляду на жінку як на рабу свого чоловіка і господаря. Таким чином, поява розлучення вимагає існування більш тонкого, більш досконалого поняття про шлюб, і внаслідок цієї причини воно сталося пізніше, ніж з'явилося взагалі поняття про шлюбне співжиття.
Стосовно тієї форми статевого співжиття, яке називається гетеризмом, внаслідок відсутності при ній міцного, постійного зв'язку між особами різної статі, не може бути і мови ні про шлюб, ні тим більше про розлучення. При індивідуальному шлюбі поняття про розлучення з'являється, як вже було сказано, не відразу, воно виникає тільки тоді, коли жінка трохи піднімається у своєму особистому становищі з первісного рабського становища. При виникненні шлюбу за допомогою викрадення з іншої общини, жінка розглядалася, як бранка і як така, що за стародавнім загальнонародним поглядом (jure gentium) вважалася рабою.
Говорити про розлучення при такій формі статевого співжиття неможливо. Точно так спочатку при встановленні індивідуального статевого співжиття
за допомогою купівлі жінки про розлучення говорити ще не можна, тому що і тут жінка, спочатку попадала в рабське становище. І в тому і в іншому випадку вона прирівнювалася до рухомих речей і поруч з ними здобувалася і відчужувалася. Як коштовна річ, за яку заплачено, можливо, дуже дорого, жінка була дорога чоловіку, але вона була безправна і безмовна. Чоловік міг, звичайно, вигнати жінку зі свого дому. Але навряд чи хто побачить в цьому вигнанні присутність розлучення. Потім слід відзначити, що навряд чи таке вигнання і практикувалося, принаймні важко підшукати для нього мотиви. Навпаки, при описаному порядку для чоловіка не було резону позбавлятися своєї підвладної. Знаходячись у повній його владі, вона не утискувала його ні в чому, не утискувала його й у статевих відносинах, навіть при пануванні моногамічної форми статевого співжиття, вона була йому у всіх відношеннях тільки корисна і навіть необхідна, як годувальниця дітей і як робоча сила. При купівлі для шлюбу можливе було повернення купленої жінки тому, хто продав її, у випадку істотного недоліку в неї, що так чи інакше перешкоджає виконанню тієї мети, для якої її куплено (наприклад, безплідність). Тут з'являється перший натяк на розлучення, але розлучення в дійсності ще немає. Це — розрив договору купівлі, але не шлюбного союзу. Таким чином, при купівлі для шлюбу, на першій стадії його розвитку не могло ще виникнути поняття про розлучення, але тоді ж створилися ті умови, за наявності яких при тій же купівлі для шлюбу, тільки в більш м'якому його вигляді, з'являється ідея і дійсно стає можливим розірвання шлюбу.
Саме згодом внаслідок родинної любові до дітей, з одного боку, і внаслідок пом'якшуючого впливу релігійних вірувань — з іншого, батько і взагалі рідні дівчини, при її продажі, починають піклуватися про її майбутню долю і вимовляють для неї більш легке становище в домі чоловіка і, насамперед, свободу від тяжкої роботи. Такі договори про продаж для шлюбу значно підняли особисте становище дружини і дали початок поняттю про шлюб у дійсному розумінні слова, а разом з тим створили можливість появи розлучення. Відторгнення дружини в цей час було тісно пов'язане з питанням про повернення плати за неї, називаної в деяких народностей „калимом." Отже, ідея розлучення з'явилася спочатку не самостійно, а в залежності від обставин чисто матеріальних, економічних. У цьому підлеглому становищі питання про розлучення залишалося увесь час, поки шлюб відбувався за допомогою купівлі нареченої.
З посиленням релігійного освячення шлюбу і, особливо, з появою чисто релігійної форми здійснення шлюбу (confarreatio, Brahma) купівля-продаж для шлюбу виходили із уживання.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 
Реферат на тему: ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ ЗАМІЖНЬОЇ ЖІНКИ ВІД СТАРОДАВНЬОГО ДО НОВІТНЬОГО ЧАСУ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок