Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> „ОБЛАСНІ ПРИВІЛЕЇ ВОЛИНІ ТА КИЇВЩИНИ: ҐЕНЕЗА І ФУНКЦІОНУВАННЯ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XV – ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ XVI СТ.”

Загрузка...

„ОБЛАСНІ ПРИВІЛЕЇ ВОЛИНІ ТА КИЇВЩИНИ: ҐЕНЕЗА І ФУНКЦІОНУВАННЯ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XV – ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ XVI СТ.”

Назва:
„ОБЛАСНІ ПРИВІЛЕЇ ВОЛИНІ ТА КИЇВЩИНИ: ҐЕНЕЗА І ФУНКЦІОНУВАННЯ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XV – ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ XVI СТ.”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,29 KB
Завантажень:
274
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
ВАЩУК Дмитро Петрович
УДК .004.14:35.087[(477.41)+(477.82)]„...XIV/XV...”
„ОБЛАСНІ ПРИВІЛЕЇ ВОЛИНІ ТА КИЇВЩИНИ:
ҐЕНЕЗА І ФУНКЦІОНУВАННЯ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XV – ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ XVI СТ.”
07.00.01 – історія України
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ-2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі історії України середніх віків Інституту історії України НАН України.
Науковий керівник: кандидат історичних наук
Русіна Олена Володимирівна,
Інститут історії України НАН України,
старший науковий співробітник.
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Боряк Геннадій Володимирович,
голова Державного Комітету
архівів України;
кандидат історичних наук, доцент
Кулаковський Петро Михайлович,
Національний університет „Острозька академія”,
доцент кафедри державно-правових дисциплін.
Провідна установа: Інститут української археографії та джерелознавства
імені М. С. Грушевського НАН України.
Захист відбудеться „23” грудня 2005 р. о 14 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради по захисту дисертацій Д .235.01 в Інституті історії України НАН України за адресою: 01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 4.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту історії України НАН України за адресою 01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 4.
Автореферат розісланий ” листопада 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор історичних наук, професор Гуржій О. І.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Дисертація присвячена одному з найважливіших аспектів політико-правової та соціально-економічної історії України другої половини XV – першої третини XVI ст., а саме: ґенезі та функціонуванню в її межах обласних привілеїв Великого князівства Литовського (далі. – ВКЛ). Як відомо, ця держава являла собою складний конгломерат окремих земель, чиї відносини із Вільном не були однотипними у достатутовий період. Відсутність єдиного для всієї країни законодавства, котре б регулювало взаємини центральної влади із залежними від неї територіями, призвело до того, що землі мали різні права. Саме через це Волинь і Київщина отримали від великого князя обласні привілеї, або уставні земські грамоти. Норми цих документів і визначали, до видання Першого Литовського Статуту (вересень 1529 р.), правові, судово-адміністративні та соціально-економічні принципи кожного регіону. Під термінами „обласні привілеї”, чи „уставні земські грамоти” слід розуміти офіційні юридичні документи, котрі надавалися верховною владою ВКЛ областям з метою законодавчого забезпечення внутрішніх відносин. В межах України цю проблему можна висвітлити тільки на прикладі Київщини та Волині, оскільки саме ці регіони в різні часи отримали уставні земські грамоти, які тривалий час перебували поза увагою фахівців і мають значний інформаційний потенціал.
Увагу акцентовано на двох питаннях – походження обласних привілеїв і функціонування їх у повсякденному житті. Актуальність обраної теми зумовлюється ще й тим, що спеціальних досліджень, які б висвітлювали ґенезу, структуру уставних земських грамот та втілення їх норм у життя, дуже мало. Це, головним чином, монографії М. Ясінського та І. Якубовського, що постали на зламі XIX – XX ст. і є, вочевидь, застарілими. Висновки цих авторів потребують перегляду, особливо у світлі віднайденого К. Яблонскісом привілею Жмудської землі та нещодавнього виявлення С. Жемайтісом привілею Новогрудської землі, які докорінно суперечать поглядам вищезгаданих дослідників. Тому у сучасній історіографії відчувається потреба в наукових працях з дослідження привілеїв.
До підготовки дисертації, присвяченій уставним земським грамотам Волині та Київщини, спонукала і необхідність перегляду традиційних уявлень про роль „старини” як регулятора внутрішньополітичних відносин у Великому князівстві Литовському.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: „ОБЛАСНІ ПРИВІЛЕЇ ВОЛИНІ ТА КИЇВЩИНИ: ҐЕНЕЗА І ФУНКЦІОНУВАННЯ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XV – ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ XVI СТ.”

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок