Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат на тему: ПОЕТИКА ПРОЗИ МАРКА ЧЕРЕМШИНИ

ПОЕТИКА ПРОЗИ МАРКА ЧЕРЕМШИНИ / сторінка 3

Назва:
ПОЕТИКА ПРОЗИ МАРКА ЧЕРЕМШИНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,54 KB
Завантажень:
390
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обґрунтовано актуальність теми, з’ясовано мету й основні завдання роботи, визначено джерельну базу, предмет, методи дослідження, його теоретико-методологічну основу, наукову новизну, практичне значення, а також подано інформацію про апробацію роботи та публікації результатів дослідження.
У першому розділі “Поетика художнього слова Марка Черемшини” висвітлено принципи й особливості, прийоми і засоби змалювання художнього світу письменника.
У підрозділі 1.1. “Новелістичне слово Марка Черемшини” основна увага приділяється художній мові в її конкретній та живій “цілосукупності” (термін М. Бахтіна), а не мові як специфічному предмету лінгвістики. Осягнення, осмислення біполярної природи слова сприяє глибшому розумінню твору, проникненню у його складний духовний світ. Потрапляючи в силове поле художніх контекстів, слово автора набуває нової художньої енергії, яка перевищує його граматичну, парадигматичну сутність. Значення того чи іншого слова, його можливості, його “взаємини” з іншими словами чи словосполученнями визначаються не за законами граматики, а за законами поетики. Художній світ збагачує слово, воно ж включається у творення цього світу.
Новеліст не відмовляється від вагомості змісту, а шукає специфічних способів його вираження. Тому багато в чому структурна цілісність новели Марка Черемшини близька до притчевої. Своєрідна новелістична синекдоха – за частиною пізнається ціле – ґрунтується на всебічному художньому знанні та вмінні зводити ланцюг нерозривних часточок зображуваного до епіцентру. У новелі кожна образна одиниця викликає більше асоціацій та уявлень, ніж сума слів, котрі створюють образ. У ній суттєво посилюється роль, вага окремої деталі, дуже часто вона увиразнюється до рівня символу, лейтмотиву чи навіть творить художньо-емоційне ядро. Багатство відтінків, граней і якостей реальних предметів може передати і одне слово.
Новели Марка Черемшини відображають і важливі риси типології жанру, й те, що є неповторним, унікальним внеском цього майстра у світовий історико-літературний процес. Тут виявляє себе так званий парадокс художнього твору. Він поєднує у собі загальні риси історико-літературного процесу і те нове, що зв’язане з відкриттям, світобаченням, новаторством майстра.
На основі детального аналізу мовленнєвого матеріалу, співвідношення діалектних і літературних елементів, підкреслено, що не може бути жодного сумніву стосовно “діалектної основи й діалектно-мовної структури” творів новеліста. Саме цим спростовано ряд суперечливих думок щодо “стилізації під діалекти”, “безперечної літературної мови” у творчості Марка Черемшини. Розвинуто тезу про експресивну силу діалектизмів, експресивний говірковий акцент, особливу емоційно-психологічну тональність говіркового слова.
Лаконізм Черемшининого слова за своєю природою є художньо синтетичним. Звичайне слово приховує, об’єднує в собі образно-емоційні й логічні зв’язки, які не лежать на поверхні. У новелах Марка Черемшини активне художнє значення мають не лише синонімічні відтінки слів або образна лаконізація у слові-тропі, а й кожний складник слова, його граматичний формант, афіксальна частина, певні синтаксичні форми тощо.
Сила новелістичного слова визначається тим, що у ньому в особливо сконцентрованій формі виявляє себе художня цілісність тексту. Слово у Черемшини не тільки називає, створює ситуацію, але й містить елемент емоційної оцінки дійсності. У новелі, завдяки могутній владі підтекстів, додатковим значенням, які викристалізовуються, слово часто піднімається над своїм буквальним, словниковим значенням, народжується нова – поетична – виразність слова.
Марко Черемшина прагне образно конкретизувати думку за допомогою кількох звичайних, скупих, але незамінних слів, які прямо відтворюють певну дію, внутрішній стан, не випадають із загального художньо-емоційного і настроєвого тла твору, не порушують своєрідної програми розгортання концепту.
На конкретних прикладах показано, як новелістичне слово концентрує величезну культуротворчу енергію, стає свого роду поетичним універсумом.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ПОЕТИКА ПРОЗИ МАРКА ЧЕРЕМШИНИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок