Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат: ПОЕТИКА ПРОЗИ МАРКА ЧЕРЕМШИНИ

ПОЕТИКА ПРОЗИ МАРКА ЧЕРЕМШИНИ / сторінка 4

Назва:
ПОЕТИКА ПРОЗИ МАРКА ЧЕРЕМШИНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,54 KB
Завантажень:
390
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Воно виступає не просто будівельним матеріалом образу, але й образом у власне глибинному трактуванні.
Неабияка письменницька майстерність Марка Черемшини виявляється у тому, що він уміє якнайточніше вловлювати ледь помітні відхилення у силових лініях між “ядром” і “полем” слова, розкриваючи передусім його художньо-виразні можливості й резерви. Слово повністю розкриває свій унікальний значеннєвий потенціал у контексті всієї творчості новеліста. Відтак, простежується надзвичайно цікава проблема, яка у роботі розглянута лише побіжно, а саме: поетика слова і єдність творчості письменника, його художнього світу.
У підрозділі 1.2. “Художня деталь як засіб узагальнення” розглянуто особливості використання художньої деталі в прозі Марка Черемшини. Виявлено, що художні деталі композиційно задані, свідомо використані в тексті і мають не лише комунікативне, а й експресивне, асоціативне навантаження. Вони змальовують життя і побут народу, особливості житла, інтер’єр та хатнє начиння, одяг, обряди, розваги тощо.
У дослідженні опрацьовано два типи деталей: одиничні (пейзаж, портрет, інтер’єр тощо), які вживаються у вузькому контексті, і наскрізні, навмисне повторювані протягом усього твору, цілої збірки і навіть творчості письменника.
Художня деталь у новелах Марка Черемшини є образом, мікрообразом, подробицею чи елементом образної системи, що залежить від конкретних умов, ознак, ситуацій. Для письменника вона є структурною категорією стилю, може бути формуючим елементом композиції, використовуватися у характеротворенні, активно виявляти авторське ставлення до події, вчинків персонажа.
За допомогою художніх деталей, виражених різноманітними тропами, стилістичними фігурами, новеліст конкретизує, індивідуалізує, узагальнює і підсумовує важливі визначальні риси та якості людини, предмета, події чи явища.
Оскільки новела однопроблемна, одновершинна, то автор намагається підпорядковувати одна одній подробиці і деталі. Дуже вдало він добирає одноразові художні деталі, які використовує для змалювання портрета селянина у новелах. Портретна характеристика допомагає розкрити умови життя персонажа, його вдачу, й, основне, внутрішній світ.
У підрозділі 1.3. “Портрет і портретна деталь у новелах письменника” доведено, що Марко Черемшина, створюючи характер, оперував багатим арсеналом прийомів художнього узагальнення. Він показує своїх героїв через портрет, пейзаж, деталь, внутрішній монолог, діалог, репліки, авторські відступи тощо, але всі ці засоби завжди мають символічний підтекст.
Марко Черемшина ніколи не намагався подавати вичерпні відомості про героя та його зовнішність. І сюжет, й характеристики героїв у новеліста вимагають співтворчості з боку читача, занурення у глибини підтексту, здатності реципієнта інтуїтивно-творчо домалювати в своїй уяві ту чи іншу постать. Саме контекст допомагає читачу сформувати власне бачення людини, робити власні висновки.
Марку Черемшині притаманні полісемантика й поліфункціональність портретних деталей; створення ретроспективного, сугестивного і ситуативного портрета.
Не можна стверджувати, що в Марка Черемшини відсутні цілісні портрети, вони є, але це швидше портрети ситуативні, зумовлені певною ситуацією, колізією або конфліктом. Новеліст не вдається до широких описів зовнішності, образи його чітко індивідуалізовані. Такий портрет психологічно перегукується з настроєм героя, його миттєвим сприйняттям дійсності. Змальовуючи зовнішність своїх героїв, письменник передає і їхній внутрішній світ. Зовнішній портрет у нього майже завжди збігається з характером персонажа. Портретні деталі у новелах підпорядковані головній меті – створенню живого, рельєфного образу.
Особливістю портретного мистецтва Марка Черемшини є ще й те, що зовнішність персонажа новеліст змальовує в безперервному русі, динаміці, “мінливості психіки”, переносячи акцент з однієї виразної деталі на іншу.
Письменник зарекомендував себе майстром деталі: портретної, пейзажної, символічної, наскрізної, а також мовної. Персоніфіковані образи журби і суму є вдалою наскрізною деталлю, що обрамляє зовнішній сюжет і якось по-особливому передає внутрішні переживання героя.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ПОЕТИКА ПРОЗИ МАРКА ЧЕРЕМШИНИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок