Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Мова як трансценденція

Мова як трансценденція

Назва:
Мова як трансценденція
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,21 KB
Завантажень:
408
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка
Блуд Олександр Олександрович
УДК 1: 81
Мова як трансценденція
Спеціальність 09.00.01 – онтологія, гносеологія, феноменологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії філософського факультету
Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: кандидат філософських наук, доцент
Дем’янов Володимир Олександрович
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
доцент кафедри філософії.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Жоль Костянтин Костянтинович,
Подільський державний аграрно-технічний університет,
професор кафедри філософії та культурології;
кандидат філософських наук, доцент
Іщенко Юрій Анатолійович,
Центр гуманітарної освіти НАН України,
заступник директора.
Провідна установа: Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України,
м. Київ.
Захист відбудеться “23” квітня 2007року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.27 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 60, ауд.330.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці імені М.О.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58, зал № 12.
Автореферат розіслано “22” березня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.В.Караульна
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми дослідження. У сучасних дослідженнях тема мови стає дедалі більше актуальною. Звичне розуміння мови як засобу, який використовується у спілкуванні, не відповідає дійсній реальності мови. Науковий підхід до мови як до опису (дескрипції) речей та подій світу не враховує той факт, що вже до того, як займати наукову настанову по відношенню до світу, людина знаходиться (знаходить себе) у мові, яка охоплює життя людини. Навіть досліджувати мову як таку, тобто робити її науковим об’єктом, необхідно за допомогою мови. Виникає замкнуте коло – як взагалі можливо вийти за межі мови і досліджувати її як предмет, якщо ми постійно перебуваємо всередині мови? Це метафізична проблема, тобто проблема трансценденції, подолання сущих характеристик мови і виходу на мета-рівень розгляду. Треба здійснити трансценденцію, щоб виявити буття мови. Але виявлення буття мови здійснюється у самій мові, і у цьому моменті висвітлюється аспект мови як трансценденції. Мова як така здійснюється у відкриванні нової реальності. Тому нам не треба у дослідженні мови створювати мета-мову як засіб опису, щоб отримати дистанцію для розгляду мови, а актуалізувати саме здійснення відкривання світу, трансценденцію, яка здійснюється мовою. Це актуально тому, що при цьому підході філософія отримує первинний доступ до буття мови, і їй не слід задовольнятися роллю теорії науки, у даному випадку – лінґвістичної. Але досягнення лінґвістики не можна відкидати, треба їх розглядати вже в онтологічному ключі, у світлі мови як трансценденції, щоб отримати саме філософське поняття мови.
Також зараз в Україні є актуальним “мовне питання”. Щоб вирішити це питання, буде дуже корисним з’ясувати, що ж таке взагалі мова, яке її буття. Якщо розуміти мову як трансценденцію, тобто як відкритість, яка здійснюється у спілкуванні, то вона є за своєю природою силою, що об’єднує, а не роз’єднує. Ідеологічне маніпулювання мовною проблемою закрите від самого буття мови, яке полягає у трансцендуванні розбіжностей і створенні спільного світу (миру, ладу) людського перебування. І тому краще розуміння мови в аспекті трансценденції - розкритті спільного світу, може допомогти уникнути зайвих конфронтацій.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконувалася у рамках досліджень, які проводить кафедра філософії філософського факультету у відповідності з комплексною програмою Київського національного університету імені Тараса Шевченка “Наукові проблеми державотворення України”, НДР № 01БФ041-01 “Філософська та політологічна освіта в Україні на перетині тисячоліть”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Мова як трансценденція

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок