Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРОБЛЕМА МАРГІНАЛЬНИХ ФОРМ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ КУЛЬТУРНІЙ СЕНСОРИЦІ

ПРОБЛЕМА МАРГІНАЛЬНИХ ФОРМ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ КУЛЬТУРНІЙ СЕНСОРИЦІ

Назва:
ПРОБЛЕМА МАРГІНАЛЬНИХ ФОРМ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ КУЛЬТУРНІЙ СЕНСОРИЦІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,30 KB
Завантажень:
257
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. В. Н. КАРАЗІНА
КОРЧОВА-ТЮРІНА СВІТЛАНА МИКОЛАЇВНА
УДК 130.2
ПРОБЛЕМА МАРГІНАЛЬНИХ ФОРМ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ КУЛЬТУРНІЙ СЕНСОРИЦІ
09.00.04 – філософська антропологія,
філософія культури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового
ступеня кандидата філософських наук
Харків – 2001


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському національному університеті ім.
В.Н. Каразіна на кафедрі філософії.
Міністерство освіти України.
Науковий керівник: доктор філософських наук,
доцент Бурова Ольга Кузьмівна,
Харківський національний університет ім.
В. Н. Каразіна, м. Харків, професор кафедри філософії
Офіційні опоненти: доктор філософських наук,
доцент Чернікова Валентина Євгенівна,
Національна фармацевтична академія України,
м. Харків, завідувач кафедри гуманітарних наук
кандидат філософських наук,
Кунденко Яна Миколаївна,
Національний аерокосмічний університет
ім. М. Є. Жуковського “ХАІ”, м. Харків, кафедра філософії
Провідна установа: Київський національний університет
ім. Тараса Шевченка, кафедра етики, естетики та культурології, Міністерство освіти і науки України, м. Київ.
Захист відбудеться 30 травня о 15-15 годині на засіданні спеціалізованної вченої ради Д.64.051.06 при Харківському національному університеті ім. В.Н.Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4, ауд. 3-83.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4.
Автореферат розісланий “_23_”_квітня_ 2001р.
Учений секретар
спеціалізованної вченої ради Кислюк К.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Зрозуміло, що культура як “місце присутності людини”, як спосіб збереження смислів, в історичній ретроспекції і перспективі могла реалізовуватися і сприйматися завдяки сенсориці людини. Карл Маркс, говорячи про особливу важливість почуттів, виділяв зір і слух, називаючи їх “чуттями-теоретиками”. Такого високого статусу аудіо-візуальна сенсорика набула завдяки її “наближенності” до сфери свідомості. Але ХХ сторіччя змінило пріоритети. Традиційний філософський інтерес до свідомості змінився феноменологією свідомості (Е. Гуссерль), феноменологією тіла (М. Мерло-Понті) як фіксацією особливих, некласичних форм зв’язку людини і світу.
Розкрита філософами ХХ сторіччя стереоскопічність зв’язку “людина-світ” викрила несправедливість теоретичної неуваги до інших (крім зору і слуху) сенсорних можливостей людини. Наприклад, нюхова складова сенсорики відіграє важливішу роль в культурі, ніж це було прийнято вважати до цих пір. Ми стверджуємо, що нюх (рос. – “обоняние”) здатен сам не тільки добудовувати інформацію, що сприймається, до стану цілосності, але й сприяти трансляції і транспортації культурних смислів. Спробі довести вище сказане і присвячена ця робота.
Актуальність теми дослідження визначається тим, що і в філософській антропології, і в філософії культури в цілому, культурна сенсорика (культура чуттів) викликає все більшу й більшу зацікавленість. Але на фоні достатньо широкого поля досліджень одних “систем сприйняття” (або органів чуття), слабо вивченими залишаються інші — нюх, наприклад. В культурній історії людства нюх було витіснено на “дослідницьку периферію” “завдяки” як фізіологічним, так і культурним традиціям. Складність будови нюхової системи сприйняття, а також безпосередня близькість до головного мозоку її органів, роблять практично неможливим проведення дослідного вивчення цієї системи. Якщо ж говорити про “культурну” складову, то з розвитком прямоходження людини і як слідства — переважання візуальної оцінки світу, людство віднесло нюх до “тваринних” відчуттів, максимально розвинувши в себе зорове сприйняття, “забувши” про нюхові навички.
Що ж до аромату як складової частини одоративного (лат. odor – “запах”) довкілля, то він завжди був пов’язаний із сакральними аспектами духу, виступаючи посередником між світом земним і небесним.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ПРОБЛЕМА МАРГІНАЛЬНИХ ФОРМ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ КУЛЬТУРНІЙ СЕНСОРИЦІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок