Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: КЕРУВАННЯ СТІЙКІСТЮ ПІДГОТОВЧИХ ВИРОБОК РЕГУЛЮВАННЯМ ЕФЕКТУ САМОРОЗКЛИНЮВАННЯ УМІЩУЮЧИХ ПОРІД

КЕРУВАННЯ СТІЙКІСТЮ ПІДГОТОВЧИХ ВИРОБОК РЕГУЛЮВАННЯМ ЕФЕКТУ САМОРОЗКЛИНЮВАННЯ УМІЩУЮЧИХ ПОРІД / сторінка 6

Назва:
КЕРУВАННЯ СТІЙКІСТЮ ПІДГОТОВЧИХ ВИРОБОК РЕГУЛЮВАННЯМ ЕФЕКТУ САМОРОЗКЛИНЮВАННЯ УМІЩУЮЧИХ ПОРІД
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
36,49 KB
Завантажень:
292
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Навіть в зруйнованих породах, модуль деформації яких зменшується до 0,1_,5 ГПа, такі деформації створять додаткові тангенціальні напруження 2-10 МПа, що сумірне з міцністю масиву, зміцненого цементною сумішшю або полімерною смолою. Незважаючи на ряд допущень про рівномірне зміщення порід і спрощену схему міркувань потрібно зазначити, що ефект саморозклинювання приховує вельми істотний резерв, який раніше не враховувався. У реальному масиві зрушення відбуваються нерівномірно, що істотно ускладнює картину ефекту.
Фізичне моделювання кінематики і динаміки зрушення уміщуючих підготовчу виробку порід з урахуванням механізму їх саморозклинювання виконане на моделях з еквівалентних матеріалів. При цьому проведені детальні дослідження кінематики і динаміки зрушення уміщуючих порід. Характерні розміри перерізу виробок становили 4_ м, що відповідало типовим розмірам штреку з площиною перерізу у світлі 13_ м2. Глибина закладання виробок змінювалася від 400 м до 600 м. Для активізації процесу руйнування порід і утворення зони непружних деформацій здійснювалася пригрузка моделі шляхом збільшення навантаження на її верхній границі в 1,5 рази.
Відробка групи моделей показала, що при загальній тенденції радіальних траєкторій зміщень реперів, протягом всього експерименту відмічена явна нерівномірність зрушень. Вектори зрушень часто відхиляються від радіального напряму, причому має місце і тимчасова нерівномірність. Іншими словами окремі суміжні блоки порід рухаються в просторі і часі нерівномірно, що можна пояснити періодичним виникненням і ослабленням ефекту саморозклинювання. У тих місцях, де він виявляється, траєкторії відхиляються від радіального зрушення, а саме зрушення сповільнюється.
З метою виділення нерівномірності компонент приростів зрушень в чистому вигляді було проведене диференціювання зрушень контурних реперів з навантаження і побудовані графіки залежності приростів повних зрушень (dU) від приростів навантаження (dP). На графіках відмічена непропорційність зміни приростів повних зрушень реперів під навантаженням, що включає істотні відмінності в напрямі і темпі зростання зрушень. Так, на початковому етапі пригрузки моделі має місце різке зростання градієнта зміщень контурних міток, причому в середньому воно становить 3 мм/кН. Потім у основній частини реперів спостерігається різке зменшення зростання градієнта зміщень (від до 1,75 мм/кН), що свідчить про виникнення саморозклинювання зруйнованих порід. Іншими словами, більшість точок пересувалась в радіальному напрямі у бік порожнини виробки, що, природно, привело до саморозклинювання порід. Зазначимо, що цей процес протікав вже за межами пружності уміщуючих порід. За даними чотирьох моделей, перший момент саморозклинювання виникає після утворення навколо виробки зони непружних деформацій порядку 0,2_,6 радіуса перерізу. При менших розмірах зони ефект саморозклинювання реєструвався, однак надійність результатів вимірювань при цьому була нижчою за 70%. З цього витікає, що ефект саморозклинювання може виникати на будь-якій стадії утворення і розвитку зони непружних деформацій навколо виробки, однак він нестійкий при розмірах зони менше за 0,2_,6 радіусу перерізу виробки. При великих значеннях цей ефект виявляється вельми стійко.
Детальна комп'ютерна обробка отриманих даних і ретельний аналіз механізму зрушення показали, що частина реперів рухалася в протифазі у відношенні один до одного (рис. ). Протифазне зрушення реперів на цьому етапі не було випадковим, оскільки вони знаходилися в сусідніх блоках змодельованих порід. Протифазність їх зрушень однозначно підтверджує об'єктивність виникнення ефекту саморозклинювання порід в цих місцях. Це означає, що система “кріплення-навколишні породи” сама відбирає критичне місце, в якому сусідні блоки дають один одному можливість рухатися в обмежених умовах по черзі, періодично створюючи розклинюючий ефект, який розповсюджується на суміжні породи. Звідси витікає локальність цього ефекту, яка вказує на конкретне місце його виникнення.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Реферат на тему: КЕРУВАННЯ СТІЙКІСТЮ ПІДГОТОВЧИХ ВИРОБОК РЕГУЛЮВАННЯМ ЕФЕКТУ САМОРОЗКЛИНЮВАННЯ УМІЩУЮЧИХ ПОРІД

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок